Tunis - Zemi, ve které začalo před dvěma lety takzvané arabské jaro a po protestech odstoupil dlouholetý diktátor, zachvátily střety mezi příznivci vládní strany a odbory.
Stoupenci islámské strany An-Nahda, která loni v říjnu vyhrála parlamentní volby, napadli v úterý ráno kancelář odborové organizace UGTT v metropoli Tunisu.
Rozbili okna, ohrožovali odboráře noži a tyčemi. "Jste zloději, chcete zničit zemi," skandovali islamisté.
An-Nahda je označována za umírněnou islamistickou stranu, i když její odpůrci výraz "umírněná" odmítají.
Po incidentu se dva tisíce odborářů sešlo u sídla vlády a žádalo její demisi. V čele kabinetu stojí politik An-Nahdy Hamádí Džebalí.
"An-Nahda skončí jako Bin Alí. Vybrali si špatného nepřítele," skandovali odboráři. (Bin Alí je bývalý prezident, který v lednu 2011 po vlně demonstrací a stávek uprchl do Saúdské Arábie).
V ulicích se pak obě skupiny střetly, zasahovala policie.
Islamisté obviňují odbory a levicové strany, že vyvolávají v zemi násilnosti a brání vládě v práci v době, kdy je Tunisko v ekonomické recesi a nezaměstnanost stoupá.
Vláda se obává, že pokračující nepokoje povedou v létě k úbytku zahraničních turistů, poněvadž státní rozpočet je na příjmech z turistiky značně závislý. Levice a opozice zase tvrdí, že An-Nahda vede Tunisko zpět k totalitě.
O víkendu policie zasáhla slzným plynem a gumovými projektily proti demonstraci ve městě Siljána, kde se lidé dožadovali odstoupení místního guvernéra, viněného z korupce. Zraněno bylo podle novinářů více než 250 osob.
Situaci v Tunisku ještě více komplikují radikální salafisté, kteří žádají vyhlášení islámského státu a stranu An-Nahda považují za příliš liberální.
Salafisté zaútočili v říjnu na americké velvyslanectví v Tunisu kvůli filmu, kritizujícímu proroka Mohameda. Protestovali také proti výstavám nebo filmům, které považují za neislámské.