Turecký premiér: Syrský letoun vezl ruskou munici

Radim Klekner Radim Klekner
11. 10. 2012 17:55
Na palubě bylo mimo jiné komunikační zařízení
Na palubě syrského airbusu směřujícího z Moskvy byly údajně zbraně.
Na palubě syrského airbusu směřujícího z Moskvy byly údajně zbraně. | Foto: Reuters

Ankara - Turecko získalo závažný důkaz o tom, že Rusko tajně dodává režimu syrského prezidenta Bašára Asada zbraně.

Premiér Recep Erdogan odpoledne oznámil, že na palubě syrského civilního letounu, který ve čtvrtek večer přinutily dvě bojové stíhačky tureckého letectva přistát v Ankaře, se našla zbraně a munice ruské výroby. Krátce předtím byl na turecké mniterstvo zahraničí v Ankaře povolán ruský velvyslanec.

Na palubě také byly  prostředky pro komunikaci. Celkem se mělo jednat o tři sta kilogramů vojenského materiálu.

Turecká vláda získala informace o podezřelém materiálu od rozvědky. Mezinárodní regule zakazují převážení zbraní a munice v letadlech, které přepravují cestující.

Ruské ministerstvo zahraničí uvedlo, že s osmnácti Rusy, kteří byli na palubě, neměli pracovníci velvyslanectví během osmi hodin, kdy byl stroj zadržován, vůbec možnost hovořit.

Turecký premiér Recep Erdogan.
Turecký premiér Recep Erdogan. | Foto: Reuters

Airbus A-320, který odstartoval z Moskvy, následně pokračoval dál v cestě do Damašku. Syrská vláda zadržení v Ankaře označila za "vzdušné pirátství."

Kreml si okamžitě vyžádal vysvětlení turecké strany a premiér Vladimír Putin odřekl plánovanou návštěvu Ankary. Syrský ministr dopravy Mahmúd Saíd citovaný libanonskou televizní stanicí al-Manar Turecko obvinil ze "vzdušného pirátství".

"Letoun společnosti Syrian Airlines odlétá jednou týdně z Moskvy do Damašku," řekla agentuře Interfax mluvčí letiště Vnukovo Jelena Krylovová. "Stroj odletěl normálně, nic neobvyklého jsme nezaznamenali.

Svědectví syrských dětí:

Aby zabránilo další eskalaci napětí, nařídilo Turecko svým letounům, aby se nyní vyhýbaly syrskému vzdušnému prostoru a létaly oklikou přes Irák či Středozemní moře.

Mocenské ambice

Turecko, které má na Blízkém východě velké mocenské ambice, je se teď zjevně chce v syrském konfliktu více angažovat a vynutit si Bašárův odchod.

"Jsme rozhodnuti zastavit zbrojní dodávky do rukou režimu, který provádí brutální masakry civilního obyvatelstva," prohlásil turecký ministr zahraničí Ahmet Davutoglu, citovaný agenturou Reuters.

Turecko oznámilo, že zastaví zbrojní dodávky směřující do Sýrie, odkud bylo v posledních dnech několikrát ostřelováno.
Turecko oznámilo, že zastaví zbrojní dodávky směřující do Sýrie, odkud bylo v posledních dnech několikrát ostřelováno. | Foto: Reuters

Turecko začalo minulý týden odpovídat na minometné útoky ze syrského území, a to ostřelováním pozic vládních jednotek, které na severu země bojují s povstalci.

Ve čtvrtek ráno dopadly do okolí syrského pohraničního města Azmarinu, ve kterém je slyšet silná kulometná střelba, minometné granáty odpálené tureckou armádou.

"Odpovídáme na ostřelování, pokud to ale bude pokračovat, zareagujeme s ještě větší silou," řekl v rozhovoru pro státní televizi TRT náčelník generálního štábu turecké armády generál Necdet Özel.

Premiér Recep Tayyip Erdogan navíc pohrozil, že jeho země je v případě potřeby ochotna jít se Sýrií do války, pokud se bude cítit ohrožena. Ze strany Severoatlantické aliance, jejímž je Turecko členem, se mu v úterý dostalo plné podpory.

Turečtí civilisté pomáhají prchajícím Syřanům

Damašek tvrdí, že útoky ze syrského území zinscenovala Ankara s cílem vytvořit v provincii Idlíb enklávu ovládanou povstalci. Není totiž vyloučeno, že minometné ostřelování tureckých pohraničních obcí mají na svědomí povstalci.

Ti se ve středu zmocnili města Márat al-Nuaman na strategicky významné silnici spojující Damašek se střediskem obchodu a řemesel Aleppem na severozápadě země, o které se bojuje již celou řadu týdnů.

Během bojů uprchly přes hranici další stovky Syřanů. Překonat pohraniční řeku Orontes jim na malých plechových pramicích pomáhali také obyvatelé turecké příhraniční obce Hacipasa. Márat al-Nuaman od ní leží přibližně padesát kilometrů na jihovýchod.

"Střelba začala minulou noc, někteří lidé jsou mrtví, někteří leží zranění na silnici," řekla dopisovateli agentury Reuters pětapadesátiletá Syřanka, která udala své jméno jako Mune a která se přes řeku dostala společně s několika příbuznými, mezi nimiž bylo dvacet dětí.

Útrpení v Sýrii:

Během rok a půl trvajícího konfliktu v Sýrii zahynulo přes třicet tisíc osob. Alávitské milice bojující na straně vládních jednotek se při něm na severozápadě země dopustily řady masakrů na civilním obyvatelstvu.

Rusko, dlouholetý spojenec Sýrie, dodává zbraně Asadovi, zatímco povstalce zásobují vojenským materiálem Katar a Saúdská Arábie.

Turecko poskytlo velení Svobodné syrské armády bojující proti Asadově režimu logistickou podporu, Spojené státy rebelům dodávají prostředky pro komunikaci.

 

Právě se děje

Další zprávy