Irbíl - Tři stovky tureckých lehce vyzbrojených vojáků překročily během noci hranici do Iráku. Zatím nebyly nahlášeny žádné střety a Ankara vojenskou akci oficiálně nepotvrdila.
Podle místních obyvatel však vojáci pronikli až tři kilometry za turecko-iráckou hranici v hornaté oblasti na severu Iráku.
Turecko nadále trvá na tom, že má právo na kurdské separatisty, kteří tam mají základny, kdykoliv zaútočit. Naposledy tak učinilo o víkendu, když vojenské letouny bombardovaly tamní vesnice a zapříčinily smrt jedné ženy.
Terčem útoků separatisté
Z nedělního vyjádření generálního štábu turecké armády vyplynulo, že terčem útoku byly základny Kurdské strany pracujících /PKK/ u tureckých hranic, které kurdští separatisté používají k výpadům do Turecka.
Šéf turecké armády oznámil, že operace proběhla za podpory a pomoci Spojených států, což později potvrdila také americká ministryně zahraničí Condoleezza Riceová.
"Operace byla směřována pouze na teroristické cíle," stálo v prohlášení armádního štábu. "Nebyla vedena proti lidem žijícím v severním Iráku či proti lokálním skupinám, které se nepodílejí na nepřátelských výpadech."
K dnešní pozemní akci tří stovek tureckých vojáků se Ankara zatím nevyjádřila.
Za nezávislý Kurdistán
PKK válčí s tureckou vládou již od sedmdesátých let, jejím cílem je vytvořit nezávislý Kurdistán na částech území Turecka, Iráku, Íránu a Sýrie.
V posledních měsících Ankara vyhrožovala rozsáhlou invazí do severního Iráku. Turecko se dožaduje uzavření táborů PKK a zatčení jejich vůdců.
PKK je Evropskou unií i Spojenými státy považována za teroristickou organizaci. Turecko viní její členy ze smrti bezmála 40 tisíc lidí.