V Tunisku prohráli islamisté. Triumf svobody, chválí Západ

Petr Jemelka Petr Jemelka
Aktualizováno 27. 10. 2014 15:23
V historicky druhých svobodných parlamentních volbách odevzdali Severoafričané nejvíce hlasů sekulární partaji Hlas Tuniska (Nidáa Túnis).
Foto: Reuters

Tunis - Demokracie v arabském světě fungovat může.

Ukázali to Tunisané, jejichž země je pokládána za kolébku tzv. arabského jara.

V historicky druhých svobodných parlamentních volbách po svržení autoritářského prezidenta Zína Abdidína bin Alího v lednu 2011 odevzdali nejvíce hlasů sekulární partaji Hlas Tuniska (Nidáa Túnis).

Strana vybojovala přes 80 z 217 parlamentních křesel. Před třemi roky vítězné Hnutí obnovy má podle předběžných výsledků "jen" 67 zákonodárců, píše agentura Reuters.

Předseda Hnutí obnovy Rešíd Ganuč už volební porážku přiznal. "Akceptujeme výsledek a gratulujeme vítězům," řekl v rozhovoru pro agenturu Reuters.

Končí tak tříleté období, v němž tuto severoafrickou zemi vedla vláda kritizovaná za ekonomický úpadek a rostoucí extremistické tendence části obyvatelstva.

"Dnešek byl tolik důležitý kvůli tomu, co se tu dělo v předchozích třech letech. Všechno se zhoršilo - bezpečnost, ekonomická situace i napětí ve společnosti," řekl reportérovi CNN jeden z voličů Hlasu Tuniska.

Ústava, která může jít příkladem

V době, kdy naděje, že budou po arabském jaru v regionu fungovat demokratické procesy, vyhasínají, Tunisko prokázalo, že politický pluralismus v arabském světě může fungovat, shodují se západní analytici.

Na rozdíl od Sýrie, Libye nebo Egypta se totiž vyhnulo chaosu.

V zemi se navíc začátkem roku podařilo dohodnout se na nové ústavě, která je považovaná za jednu z nejpokrokovějších v regionu. Poskytuje širokou náboženskou svobodu a jako první v arabském světě zaručuje ženám stejná práva jako mužům, připomíná ČTK.

Překročili jste milník, gratuluje Obama

"Jde o významný milník a příklad toho, jak by měla fungovat transformace a cesta k politickému pluralismu," pochválil Tunisko americký prezident Barack Obama.

"I kdyby Tunisko hned neinspirovalo další země v regionu, konsolidace demokracie, jíž dosáhlo, bude významným důkazem, že reformy a politický pluralismus nejsou v arabském světě předem odsouzeny ke zkáze," napsal analytik think tanku Evropská rada pro zahraniční vztahy Anthony Dworkin.

Dvě nejsilnější strany teď čekají složitá jednání o koalici. "Je naší povinností udržet plamínek naděje, že v arabském světě může fungovat demokracie, arabští lidé si ji zaslouží. Islám a demokracie mohou jít ruku v ruce," řekl CNN předseda Hnutí obnovy Rešíd Ganučí.

Atmosféra voleb byla napjatá, na hlasování dohlíželo na 70 tisíc příslušníků bezpečnostních složek. Žádné vážnější incidenty ale hlášeny nebyly. Volební účast dosáhla 60 %.

Příští měsíc čeká Tunisko další zkouška z demokracie - občané budou volit hlavu státu.

 

Právě se děje

před 1 hodinou

Koronavirus odsouvá zrušení střídání zimního a letního času, zřejmě na dlouho

Koronavirová krize odsouvá možné zrušení pravidelného střídání času, zřejmě na dlouhou dobu. Evropská komise původně navrhovala zrušení střídání času na letošní nebo příští rok, v současnosti se však o věci nejedná a je otázkou, zda se s ohledem na současnou krizi a její dopady téma na jednací stůl vůbec vrátí. Řekl to mluvčí ministerstva dopravy František Jemelka. V noci na neděli 25. října se hodinové ručičky ve 03:00 posunou o hodinu zpět.

Evropská komise v roce 2018 navrhla zrušení střídání času, ponechala však na členských státech, aby se dohodly na tom, který čas bude zaveden celoročně. Česká vláda předloni podpořila zavedení zimního, tedy standardního středoevropského astronomického času. Návrh komise ovšem ještě musí schválit unijní Rada a Evropský parlament, do té doby se nic nemění.

Zdroj: ČTK
Další zprávy