V Tunisku prohráli islamisté. Triumf svobody, chválí Západ

Petr Jemelka Petr Jemelka
Aktualizováno 27. 10. 2014 15:23
V historicky druhých svobodných parlamentních volbách odevzdali Severoafričané nejvíce hlasů sekulární partaji Hlas Tuniska (Nidáa Túnis).
Foto: Reuters

Tunis - Demokracie v arabském světě fungovat může.

Ukázali to Tunisané, jejichž země je pokládána za kolébku tzv. arabského jara.

V historicky druhých svobodných parlamentních volbách po svržení autoritářského prezidenta Zína Abdidína bin Alího v lednu 2011 odevzdali nejvíce hlasů sekulární partaji Hlas Tuniska (Nidáa Túnis).

Strana vybojovala přes 80 z 217 parlamentních křesel. Před třemi roky vítězné Hnutí obnovy má podle předběžných výsledků "jen" 67 zákonodárců, píše agentura Reuters.

Předseda Hnutí obnovy Rešíd Ganuč už volební porážku přiznal. "Akceptujeme výsledek a gratulujeme vítězům," řekl v rozhovoru pro agenturu Reuters.

Končí tak tříleté období, v němž tuto severoafrickou zemi vedla vláda kritizovaná za ekonomický úpadek a rostoucí extremistické tendence části obyvatelstva.

"Dnešek byl tolik důležitý kvůli tomu, co se tu dělo v předchozích třech letech. Všechno se zhoršilo - bezpečnost, ekonomická situace i napětí ve společnosti," řekl reportérovi CNN jeden z voličů Hlasu Tuniska.

Ústava, která může jít příkladem

V době, kdy naděje, že budou po arabském jaru v regionu fungovat demokratické procesy, vyhasínají, Tunisko prokázalo, že politický pluralismus v arabském světě může fungovat, shodují se západní analytici.

Na rozdíl od Sýrie, Libye nebo Egypta se totiž vyhnulo chaosu.

V zemi se navíc začátkem roku podařilo dohodnout se na nové ústavě, která je považovaná za jednu z nejpokrokovějších v regionu. Poskytuje širokou náboženskou svobodu a jako první v arabském světě zaručuje ženám stejná práva jako mužům, připomíná ČTK.

Překročili jste milník, gratuluje Obama

"Jde o významný milník a příklad toho, jak by měla fungovat transformace a cesta k politickému pluralismu," pochválil Tunisko americký prezident Barack Obama.

"I kdyby Tunisko hned neinspirovalo další země v regionu, konsolidace demokracie, jíž dosáhlo, bude významným důkazem, že reformy a politický pluralismus nejsou v arabském světě předem odsouzeny ke zkáze," napsal analytik think tanku Evropská rada pro zahraniční vztahy Anthony Dworkin.

Dvě nejsilnější strany teď čekají složitá jednání o koalici. "Je naší povinností udržet plamínek naděje, že v arabském světě může fungovat demokracie, arabští lidé si ji zaslouží. Islám a demokracie mohou jít ruku v ruce," řekl CNN předseda Hnutí obnovy Rešíd Ganučí.

Atmosféra voleb byla napjatá, na hlasování dohlíželo na 70 tisíc příslušníků bezpečnostních složek. Žádné vážnější incidenty ale hlášeny nebyly. Volební účast dosáhla 60 %.

Příští měsíc čeká Tunisko další zkouška z demokracie - občané budou volit hlavu státu.

 

Právě se děje

před 2 hodinami

Turecko přesune v první fázi do Sýrie milion uprchlíků, řekl Erdogan

Turecko v první fázi přesune do Sýrie milion syrských uprchlíků ze svého území. Řekl to v úterý turecký prezident Recep Tayyip Erdogan. Turecká armáda od 9. října bojuje na severu Sýrie proti tamním kurdským oddílům s cílem zřídit podél hranice zónu pro bezpečný návrat uprchlíků. Turecko jich přijalo od roku 2011 na 3,6 milionu.

"Zajistíme oblast od Manbidže po iráckou hranici a v první fázi umožníme milionu syrských uprchlíků vrátit se domů. Později zajistíme návrat dvou milionů lidí," prohlásil prezident.

Zdroj: ČTK
před 4 hodinami

V Brazílii spadl obytný dům. Nejméně dva lidé jsou mrtví a deset je nezvěstných

Sedmipodlažní obytný dům se dnes náhle zřítil ve městě Fortaleza na severovýchodě Brazílie. Hasiči a záchranáři z trosek zatím vyprostili dva mrtvé a osm zraněných, kteří byli převezeni do nemocnice. Tragická bilance ale může být vážnější, protože pod rozvalinami jsou ještě minimálně další dva živí lidé a deset osob se pohřešuje, informovala brazilská média. Podle svědků několik osob stihlo z budovy vyběhnout a mezi zraněnými je i pár lidí, kteří šli kolem. Příčiny kolapsu domu dosud nejsou jasné.

Zdroj: ČTK
Další zprávy