Trump dělá skandální, amatérské chyby, varují diplomaté. A hrozí se, o čem jednal s Putinem

Daniel Anýž Daniel Anýž
19. 7. 2018 19:27
Donald Trump odvolal své prohlášení po schůzce s Vladimirem Putinem, že Rusko nijak nezasáhlo do prezidentských voleb v USA. Mezitím ale mezi americkými diplomaty rostou obavy, co vše Moskvě nabídl.
Summit v Helsinkách.
Summit v Helsinkách. | Foto: Reuters

Washington - V politice se tomu říká "damage control". Jde o to, jak zahladit předchozí chyby tak, aby cena, kterou politik za svůj přešlap zaplatí, byla co nejmenší a na problém se zapomnělo.

Způsob, jakým se americký prezident Donald Trump a jeho tým snaží vylepšit dojem z pondělního summitu s ruským prezidentem Vladimirem Putinem, se ale podle amerických médií podobá přesnému opaku.

Trump má problém jasně, bez jakýchkoliv pochyb potvrdit, že věří americkým zpravodajským službám, podle kterých Rusko zasahovalo do předloňských prezidentských voleb v USA a stále se snaží vměšovat do americké vnitřní politiky.

A Trumpovi nepomáhají ani nové informace o obsahu jeho soukromého jednání, které v Helsinkách vedl s ruským prezidentem za zavřenými dveřmi.

Jak se Trump "přeřekl"

V pondělí na společné tiskové konferenci Trump šokoval americkou scénu, když dal přednost Putinově verzi, že Rusko nikdy nezasahovalo a nezasahuje do vnitřních záležitostí cizích zemí. A popřel tím jednoznačný závěr amerických tajných služeb.

Podle jejich zjištění, které vychází i z informací britských a nizozemských zpravodajců, přitom Moskva v amerických prezidentských volbách v roce 2016 vedla hackerské útoky proti týmu Trumpovy soupeřky Hillary Clintonové. Zcizené interní e-maily pak pustila do médií.

Trump ovšem na tiskovce s Putinem v Helsinkách prohlásil, že "nevidí důvod, proč by to bylo Rusko". Po drtivé kritice, která tentokrát přišla i od řady republikánů a od komentátorů, kteří jinak stojí spíše na jeho straně, ale Trump v následujících dnech uvedl, že se přeřekl.

Ve skutečnosti prý chtěl říct: "Nevidím důvod, proč by to nebylo Rusko."

Jenže v napjaté atmosféře, kdy se teď žádný Trumpův kontakt s novináři neobejde bez otázky na Rusko, prezident pokračoval nejasnými či kontroverzními prohlášeními. Například na dotaz, zda se podle něho Rusové stále aktivně snaží ovlivňovat americkou politiku, Trump v úterý v Bílém domě odpověděl: "Ne."

Což je ale opět v přímém rozporu s tím, co říkají americké tajné služby. Dan Coats, ředitel Ústředí amerických tajných služeb, nedávno varoval, že ruské aktivity, namířené už k letošním listopadovým volbám do Kongresu, svítí jako "červené varovné kontrolky".

A šéf FBI Christopher Wray v úterý na konferenci Aspen Security Forum uvedl, že Rusko se stále "agresivně" snaží ovlivnit vnitřní politiku USA. "Jde o nebezpečí, které musíme vzít mimořádně vážně," varoval Wray.

Nesrozumitelné Trumpovy signály

Začala velká série popírání. Mluvčí Bílého domu Sarah Huckabee-Sandersová řekla, že prezidentovo "ne" odpovídalo ve skutečnosti na jinou otázku. "Věříme, že to nebezpečí stále existuje, a to je i důvod, proč podnikáme preventivní kroky," upravovala Trumpův předchozí výrok.

Prezident ovšem i osobně popírá sám sebe. V úterním rozhovoru pro americkou televizi CBS najednou uvedl, že Putinovi v Helsinkách jasně řekl, že Rusko musí přestat s intervencemi do americké politiky. "Dal jsem mu na vědomí, že tohle nebude. Takhle to nebereme a takhle to bude," prohlásil.

A na dotaz, zda je za vměšování do amerických záležitostí osobně zodpovědný Putin, pak Trump odpověděl: "Řekl bych, že ano. Stojí v čele země, takže ho musíte mít za zodpovědného."

Demokraté v Kongresu požadují, aby americký tlumočník, který byl s Trumpem jako jediný u soukromé schůzky v Helsinkách, poskytl Kongresu zápis z prezidentova jednání s Putinem. Tento požadavek sice neprojde přes republikány, ale i mnozí z nich jsou k Trumpovi kritičtí.

"Myslím, že Trump vysílá velmi konfliktní, nejasnou zprávu vůči někomu, kdo je zcela jasně naším nepřítelem a o kterém nemůže být pochyb, že zasáhl do našich voleb," komentovala republikánská senátorka Susan Collinsová proměnlivé Trumpovy postoje vůči Putinovi a Rusku.

A za vše může Obama!

Donald Trump a jeho tým se vůči této kritice opakovaně brání námitkou, že zdrojem celého problému je slabá politika předchozího prezidenta Baracka Obamy.

"Proč s tím Obama nic neudělal? Protože věřil, že podfukářka Hillary vyhraje," napsal Trump cestou do Helsinek na Twitter, že Obama podle něj nekonal, když měl už v létě 2016 od FBI informace o aktivitách Rusů.

Trump také často opakuje, že jeho politika vůči Rusku je obecně mnohem tvrdší, než byla ta Obamova. Jenže aktuální informace o obsahu Trumpova jednání s Putinem vyvolaly ve Washingtonu pochyby, zda to nebyl Putin, kdo měl silnější ruku.

Na tiskovce v Helsinkách například Putin prohlásil, že zvláštní vyšetřovatel Robert Mueller, který od loňského května zkoumá ruský vliv na prezidentské volby 2016, by mohl přijet do Moskvy vyslechnout si ruské svědky. Výměnou za to by ale Rusové měli v kauzách, které zajímají zase je, stejný přístup k lidem na americké straně. Donald Trump to na místě označil za "úžasnou nabídku".

Podle nových informací Trump v této souvislosti mluvil s Putinem o bývalém americkém velvyslanci USA v Rusku Michaelu McFaulovi.

Putinova cynická past

Jenže už jen skutečnost, že americký prezident tento Putinův požadavek okamžitě neodmítl a že se, jak potvrdila mluvčí Bílého domu, na "celou věc podívají", je podle bývalých amerických diplomatů skandální, amatérskou chybou.

"Lidé, kteří sloužili pro vládu USA, si musejí být jisti, že nebudou vystaveni nebezpečí a nebudou nabídnuti jako vyjednávací drobky autoritářským diktátorům," uvedl pro deník Wall Street Journal Dan Schapiro, bývalý americký velvyslanec v Izraeli. "Prezident Trump, ministr (zahraničí) Pompeo a administrativa musí okamžitě ukončit tuhle satiru."

Michael McFaul sloužil v Obamově administrativě, byl hlavním architektem pokusu o "reset" vztahů s Ruskem. Na začátku roku 2012 odešel jako velvyslanec do Moskvy. Tam ho však Kreml obvinil, že přišel podporovat opozici proti Vladimiru Putinovi. Jako diplomatovi mu Rusové krajně znepříjemňovali život a McFaul se po necelých dvou letech vrátil do USA.

Podle Williama Burnse, který byl americkým velvyslancem v Moskvě za republikána George Bushe, jde o klasickou Putinovu diverzní hru.

"V žádném případě mu nejde o spolupráci, je to naprosto cynická klička. A je skutečně alarmující, že by Bílý dům vůbec zvažoval, že by mohli Mikea McFaula nabídnout Rusku k pohovoru," uvedl Burns pro deník New York Times.

Podívejte se na video ze setkání Trumpa a Putina v Helsinkách

Prezidenti Ruska a USA Vladimir Putin a Donald Trump se sešli na summitu ve Finsku | Video: Asociated Press
 

Právě se děje

před 18 minutami

Česko příští týden navštíví nový slovenský premiér Eduard Heger

Českou republiku příští týden navštíví nový slovenský premiér Eduard Heger. Setká se mimo jiné s prezidentem Milošem Zemanem. Schůzka je podle mluvčího Jiřího Ovčáčka plánována na čtvrtek v lánském zámku.

Heger se stal předsedou slovenské vlády na začátku dubna. Ve funkci nahradil premiéra Igora Matoviče, který podal po téměř měsíc trvající vládní krizi demisi. Do funkce ho, stejně jako další členy vlády, jmenovala prezidentka Zuzana Čaputová 1. dubna.

V nové slovenské vládě pokračují téměř všichni dřívější ministři. U moci zůstala koalice čtyř stran, která vznikla po loňských parlamentních volbách.

Matovič rezignoval na funkci ministerského předsedy po roce a necelých dvou týdnech v úřadu, a to v zájmu řešení krize v koalici, během které jeho odchod z čela kabinetu požadovaly dvě menší vládní strany. V nové vládě bude Matovič ministrem financí.

Čtyřiačtyřicetiletý Heger je členem předsednictva Matovičova protikorupčního hnutí Obyčejní lidé a nezávislé osobnosti (OLaNO), které loni v únoru 2020 přesvědčivě vyhrálo parlamentní volby. OLaNO i v Hegerově vládě obsadilo polovinu ze 16 křesel.

Zdroj: ČTK
před 26 minutami

Předsedové ODS, KDU-ČSL a TOP 09 podepsali koaliční smlouvu uskupení Spolu. Chtějí silnou, vzdělanou a na Západ patřící republiku

Zdroj: ČTK
Další zprávy