Rusové fandí Trumpovi. Lichotí Putinovi, zabrání válce a Rusku vrátí jeho velikost

Jiří Just Jiří Just
1. 8. 2016 13:30
Pětasedmdesátiletý ruský penzista píše Donaldu Trumpovi. Ve svém dopise vysvětluje, proč chce za prezidenta USA radši jeho než Hillary Clintonovou. Podobný názor má mnoho Rusů. "Pozitivní vztah k Trumpovi je způsoben antagonismem k Hillary Clintonové. To je spojeno s jejími tvrdými výroky proti Rusku a Vladimiru Putinovi. U Trumpa navíc existují dvě možnosti: v případě jeho zvolení se vzájemné vztahy mohou zhoršit, ale i zlepšit," vysvětlil Aktuálně.cz uznávaný ruský politolog Jevgenij Minčenko.
Putin a Trump. Grafitti v Litvě.
Putin a Trump. Grafitti v Litvě. | Foto: Reuters

Moskva (od našeho spolupracovníka) - Od Felixe Nikolajeviče pro Donalda Fredoviče. Kandidát Republikánské strany na prezidenta USA Donald Trump našel hluboko na Uralu věrného stoupence. Pětasedmdesátiletého Felixe Kolského.

Kolskij napsal Trumpovi dopis. "Jste jediný (americký) prezidentský kandidát, který nepoužívá rétoriku o ruské vojenské hrozbě. Se svým vysokým vojenským potenciálem a nejrozvinutější ekonomikou na světě můžete vždy řešit nejvážnější problémy mírným způsobem," píše důchodce z Nižního Tagilu, kde se kuly tanky pro sovětskou a nyní pro ruskou armádu.

Na Trumpovu volební kampaň je Felix Kolskij ochoten dát 100 000 rublů, které si šetřil na umělý chrup.

"Raději ale budu bez zubů, jen aby nebyla válka," vysvětluje. Jen se podívejte na Hillary Clintonovou. Na ní je vidět, že klidně zítra zaútočí na Rusko," svěřil se listu Komsomolskaja Pravda.

Dopis ruského penzisty lze vnímat "jen" jako kuriozitu. Poměrně věrně však odráží realitu současného Ruska. Americký realitní magnát se tu totiž těší mimořádné oblibě.

Veliké Rusko

Trump si Rusy získal tím, na co lapil americké voliče - rétorikou, která lahodí jejich uším. Naposledy výrokem, který v neděli odvysílala stanice ABC. Pokud to povede k lepším vztahům s Moskvou a silnější spolupráci v boji proti teroristům z Islámského státu, měly by USA uznat ruskou anexi Krymu, uvedl.

Republikánský kandidát se také nebrání lichotkám na adresu ruského prezidenta. "(Vladimir) Putin neuznává našeho prezidenta. Těší se v Rusku obrovské popularitě. Mají ho rádi za to, co dělá. Mají ho rádi za to, co představuje," nechal se Trump před rokem slyšet v interview s novinářem Billem O'Reillym.

Rusům se od Trumpa dostává zadostiučinění, po němž touží. "Byl jsem před dvěma roky v Moskvě a mohu vám říci, že s těmi lidmi můžeme vycházet, a to velmi dobře. Můžeme s nimi uzavírat dohody," tvrdil v témže rozhovoru na stanici Fox News.

Trumpova slova Rusové interpretují jednoznačně: Rusko, na mezinárodní scéně přehlížené a zatížené sankcemi, se znovu stává velikou zemí.

Přitažlivější než Hillary

Respektovaný politolog Jevgenij Minčenko tvrdí, že v Rusku vnímají demokratku Hillary Clintonovou jako mnohem většího jestřába než republikána Donalda Trumpa.

"Pozitivní vztah k Trumpovi je způsoben antagonismem k Hillary Clintonové. To je spojeno s jejími tvrdými výroky proti Rusku a Vladimiru Putinovi. U Trumpa navíc existují dvě možnosti: v případě jeho zvolení se vzájemné vztahy mohou zhoršit, ale i zlepšit. V případě vítězství Clintonové se naše vztahy budou vyvíjet mimořádně těžce," vysvětlil Aktuálně.cz prezident holdingu Minchenko consulting.

S Trumpovým, často až excentrickým vystupováním nemá postoj Rusů k americkým prezidentským kandidátům nic společného. Podle Minčenka v Rusku daleko víc slyší na jeho izolacionismus a nezasahování do mezinárodních záležitostí, které republikánský pretendent, na rozdíl od intervencionistické Clintonové, prosazuje.

Kalašnikov spíš pro Trumpa

Trump boduje nejen u obyčejných Rusů, ale také u ruských politiků. V ruském parlamentu by opatrně preferovali jeho vítězství.

"Když nám někdo podává ruku a hovoří o přátelství, proč bychom se měli obracet zády?“ řekl Aktuálně.cz Leonid Kalašnikov, člen prezidia ruské komunistické strany a první místopředseda zahraničního výboru Státní dumy.

Zvolení Trumpa podle něj nezaručuje, že se coby prezident USA bude držet svých předvolebních prohlášení. Ale nechce Rusko zatlačovat do pozadí, jak si to přeje Hillary Clintonová.

"Slova Trumpa o dialogu s Ruskem vnímám kladně. Osobně ho ale neznám a nemůžu předpovědět, jakou politiku bude ve vztahu k Rusku provádět. Pokud jde ale o mě, na postu amerického prezidenta bych spíš preferoval Donalda Trumpa," uzavírá ruský politik.

Hledáte-li stále nějaký pořádný důvod, proč se Donalda Trumpa vlastně bát, zde ho máte, tvrdí komentátor Hospodářských novin Teodor Marjanovič. | Video: Teodor Marjanovič
 

Právě se děje

Další zprávy