Trump: USA by měly uznat anexi Krymu, pokud to zlepší vztahy s Ruskem

ČTK ČTK
1. 8. 2016 6:29
"Lidé na Krymu by podle toho, co jsem slyšel, raději byli v Rusku než tam, kde byli dříve. A k tomu také musíme přihlížet," uvedl republikánský kandidát na amerického prezidenta Donald Trump v nedělním rozhovoru pro televizi ABC. Moskva anektovala Krymský poloostrov v únoru 2014. V březnu téhož roku se obyvatelé této části Ukrajiny v referendu o připojení Krymu k Ruské federaci vyslovili pro spojení s Ruskem (téměř 97 procent hlasujících bylo pro). USA, EU a některé další země ale uvalily kvůli anexi Krymu na Rusko sankce.
Donald Trump a Vladimir Putin. Spojenci? Uvidíme.
Donald Trump a Vladimir Putin. Spojenci? Uvidíme. | Foto: Aktuálně.cz

Washington - Podle republikánského kandidáta na prezidenta Spojených států Donalda Trumpa by USA měly uznat ruskou anexi Krymu, pokud by to vedlo k lepším vztahům s Moskvou a silnější spolupráci v boji proti teroristům z organizace Islámský stát. Trump to podle agentury AP řekl v rozhovoru, který v neděli vysílala stanice ABC.

"Lidé na Krymu by podle toho, co jsem slyšel, raději byli v Rusku než tam, kde byli dříve. A k tomu také musíme přihlížet," uvedl Trump v rozhovoru pro televizi ABC.

Moskva anektovala Krymský poloostrov v únoru 2014. V březnu téhož roku se obyvatelé této části Ukrajiny v referendu o připojení Krymu k Ruské federaci vyslovili pro spojení s Ruskem (téměř 97 procent hlasujících bylo pro). USA, EU a některé další země ale uvalily kvůli anexi Krymu na Rusko sankce.

Trump také uvedl, že co se týče Ukrajiny, je to velký "nepořádek", který vznikl za Obamovy administrativy "s jejími silnými vazbami na NATO".

Americký miliardář Trump se nicméně snažil vyvracet tvrzení, že má dobrý vztah s ruským prezidentem Vladimirem Putinem. "Řekl o mně velmi hezké věci. Ale já s ním nemám žádný vztah. Nikdy jsem se s ním nesetkal," řekl Trump.

Problém Hillary Clintonové je jejích posledních 40 let, není neznámou entitou, každý Američan má na ni velmi silný názor, říká bankéř Ondřej Jonáš. | Video: Daniela Drtinová
 

Právě se děje

Další zprávy