Trump proti všem. Pořád se nevzdává, útočí kvůli volbám i na republikánské "zrádce"

Daniel Anýž Daniel Anýž
5. 1. 2021 11:02
Jen dva týdny před odchodem z Bílého domu Donald Trump eskaluje snahu o zvrácení výsledků prezidentských voleb. Za zrádce označil už i vysoce postavené republikány v Senátu, kteří uznali vítězství Joea Bidena. A ve státě Georgia, kde se v úterý rozhodne, kdo bude mít většinu v Senátu, si Trump chtěl protizákonně vynutit přepsání listopadových výsledků ve svůj prospěch.
Chci najít volební hlasy v Georgii, žádal po telefonu Trump. | Video: Reuters

Americká média těžko hledají pro počínání dosluhujícího prezidenta vhodné výrazy. Termíny jako "bezprecedentní, extrémní" si novináři už vyčerpali. Od prohraných listopadových voleb Donald Trump zkusil vše možné, aby výsledek zpochybnil. Zatím bez úspěchu.

Trumpův tým a jeho příznivci podali v několika klíčových státech dohromady na šedesát žalob. Soudy je ale všechny odmítly jako nepodložené a bezdůvodné. Ve dvou státech, v Georgii a Wisconsinu, se přepočítávalo. V obou případech kontroly potvrdily vítězství Joea Bidena.

Ministr spravedlnosti William Barr před dvěma týdny uvedl, že vyšetřování jeho resortu a Federálního úřadu pro vyšetřování (FBI) nezjistilo žádné podvody, které by ovlivnily výsledek voleb. Do té doby k Trumpovi velmi loajální ministr pak okamžitě upadl v nemilost. Oznámil rezignaci a před Vánoci ve funkci skončil.

Trumpovi teď už překáží každý, kdo nehodlá být součástí jeho pokusů o zvrácení voleb. V pondělí se jeho hněv obrátil proti republikánům v Senátu, když se nepřipojili k menšinové snaze svých jedenácti kolegů, kteří chtějí ve středu v Kongresu zablokovat poslední nutný krok k potvrzení Bidenova vítězství.

"Skupina kapitulantů uvnitř Republikánské strany se hanebně zapíše do historie jako neefektivní strážci naší země, kteří byli ochotni přijmout potvrzení podvodných čísel z prezidentských voleb," napadl Trump v pondělí na Twitteru republikány, kteří se ke skupině nepřidali.

A mnozí, včetně šéfa republikánů v Senátu Mitche McConnella, menšinovou skupinu naopak vyzvali, ať středeční akt už nekomplikuje a výsledek voleb potvrdí. Za normálních okolností jde o jednoduchý, procesní úkon, kdy Kongres ověřuje platnost verdiktu sborů velitelů, který už v polovině prosince prohlásil za vítěze voleb demokrata Bidena.

Drama na protestu

Tentokrát je to ale pro Trumpa a jemu naprosto loajální republikány v Kongresu poslední příležitost, aby volby zpochybnili. Jejich iniciativa sice s největší pravděpodobností selže, protože ji zablokuje dolní komora Kongresu, Sněmovna reprezentantů, kde mají většinu demokraté. Ovšem to, co měl být čistě formální akt, se nyní může protáhnout v mnohahodinovou politickou show, kde hlavním tématem bude Trumpem propagovaný volební "podvod".

A skutečné a potenciálně nebezpečné drama se navíc bude ve středu souběžně odehrávat vně Kongresu - v ulicích hlavního města Washingtonu, kam na Trumpovu výzvu dorazí protestovat jeho stoupenci. "VELKÝ protest ve Washingtonu… Zastavme krádež!" burcuje Trump své příznivce na Twitteru. 

Je pravděpodobné, že ke svým stoupencům i promluví. Policie ve Washingtonu se obává násilí, předem upozorňuje, že mezi demonstranty nepřipustí "žádné střelné zbraně". Pravicové skupiny, které se chystají do města, na sociálních sítích debatují, jak tento zákaz obejít. Radnice města počítá s preventivním nasazením národní gardy.

Nervozita a obavy, že Trumpova snaha o zpochybnění voleb by mohla vyústit ve vážný společenský konflikt, zaznívají i z dalších stran. Například od zástupců byznysu.

"Úsilí některých členů Kongresu neuznat ověřené volební výsledky podrývá naši demokracii a vládu zákona a může vyústit jen v ještě větší rozdělení," uvedl například Tom Donohue, prezident Americké hospodářské komory.

Takřka dvě stě šéfů amerických firem se pak podepsalo pod veřejnou výzvu, ve které varují, že "snaha odmítnout certifikované výsledky jde proti základním principům naší demokracie". Navíc to podle byznysmenů může odvést pozornost od prvořadé věci, kterou je nyní "řešení současné zdravotní a ekonomické krize".

Všech deset žijících bývalých ministrů obrany USA se pak podepsalo pod apel, otištěný v pondělí v deníku Washington Post. "Čas pro kontrolu výsledků voleb už vypršel. Teď nastal čas na formální sečtení hlasů volitelů," vyzvali bývalí ministři, mezi nimi i republikáni Dick Cheney a Donald Rumsfeld, k rychlému  ukončení celého procesu.

V reakci na spekulace, že Trump by mohl do své snahy o zvrácení voleb dokonce zapojit i americké vojsko, pak ministři varovali, že jakýkoliv takový pokus by zemi zavedl na "nebezpečné, nezákonné a protiústavní území".

Chci, abyste mi našel hlasy

Podle některých právníků, citovaných v amerických médiích, ale Trump ve svém úsilí o zpochybnění voleb už zákony porušil. A to, když uplynulou sobotu ve více než hodinovém telefonním hovoru s tajemníkem státu Georgia Bradem Raffenspergerem požadoval, aby "našel hlasy", které by obrátily výsledek voleb v Trumpův prospěch.

"Já jen chci, abyste našel 11 780 hlasů, což je o jeden více, než máme," citoval Trump číslo, které je skutečně přesně o jeden hlas vyšší, než o kolik v Georgii zvítězil Joe Biden.

V Georgii na žádost Trumpova týmu proběhly dva úplné a jeden částečný přepočet hlasů, všechny ale potvrdily původní volební výsledek. Republikánský sekretář Raffensperger už v uplynulých týdnech Trumpovo naléhání na odvolání Bidenova vítězství několikrát odmítl.

Obdobně to učinil i během sobotního telefonátu, který zveřejnil deník Washington Post. "Pane prezidente, vaším problémem je, že máte špatná data," byla jedna z replik, kterými Raffensperger odvracel Trumpovy útoky.

Trump ovšem republikánskému tajemníkovi vyhrožoval i možným právním postihem, pokud mu nevyhoví. Navíc se v úterý konají v Georgii zmíněné volby, kdy se ve dvou soubojích rozhodne o většině v americkém Senátu. Trump v souvislosti s tím obvinil Raffenspergera, že bude moci za případnou republikánskou prohru.

"Lidé v Georgii vědí, že to byl podvod. A když uvidí, co jste udělal prezidentovi, hodně lidí nepřijde volit… Bude to mít v úterý velký dopad, když věci nedáte rychle do pořádku," naléhal Trump.

Podle analytiků byl měl ale vinu na případné nižší účasti republikánů sám Trump. Už dva měsíce setrvale zpochybňuje, zda volby v Georgii vůbec mohou proběhnout férově. A někteří jeho stoupenci by si tak mohli říct, že volit nemá cenu.

Důležité duely

Volby v Georgii jsou přitom mimořádně důležité, rozhodnou o tom, zda si republikáni udrží svoji současnou většinu v Senátu, horní komoře Kongresu. Pak by mohli blokovat veškerou legislativní agendu nového prezidenta Bidena.

Pokud by naopak v obou úterních soubojích uspěli demokraté, a převzali tak Senát, Bidenovi by se otevřela cesta, aby ve spolupráci s demokratickým Kongresem prosadil řadu bodů, které sliboval v kampani. Například revizi Trumpovy daňové reformy.

Důležitost úterního souboje dokazuje i to, že jak Donald Trump, tak Joe Biden se v pondělí vypravili do Georgie, aby tam v předvečer voleb osobně apelovali na voliče. 

"Nevezmou nám Bílý dům, budeme bojovat jako o život," burcoval Trump na shromáždění v Daltonu. Biden na setkání s voliči zase vyhlásil, že "v Americe si politici nemohou uzurpovat moc". "Moc jim může udělit jedině americký lid," uvedl v Atlantě.   

Tamní republikánští kandidáti do Senátu, Kelly Loefflerová a David Perdue, stojí za Trumpovým tvrzením, že prezidentské volby byly zmanipulované. "Desítky milionů Američanů mají velké pochyby, jak listopadové volby proběhly - a já tyto pochyby sdílím," uvedla Loefflerová v pondělí.

Zato demokratičtí kandidáti, Jon Ossoff a Raphael Warnock, prezidenta naopak odsuzují a využívají to i ke kritice svých soupeřů. "Je to přímý útok na naši demokracii, a kdyby měli David Perdue a Kelly Loefflerová kousek pevné páteře, tak by před tímto útokem bránili voliče Georgie," uvedl Ossoff.

Video: Trumpovo zpochybňování voleb je nebezpečná hra, říká Antoš

Zřejmě se americké volby nebudou rozhodovat u soudu, Biden vyhraje se značným náskokem, Trump musí dát na stůl důkazy, říká ústavní právník | Video: DVTV, Martin Veselovský
 

Právě se děje

Další zprávy