Co si počne Trump bez Bílého domu? Projděte si, co dělali jeho předchůdci v "důchodu"

Helena Truchlá Helena Truchlá
3. 1. 2021 6:50
Američtí prezidenti patří mezi nejmocnější lidi na planetě. Co ale dělají, jakmile z úřadu odejdou? Dnes většinou pobírají prezidentskou penzi, píšou paměti a řeční na prestižních konferencích. Donald Trump by si podle zdrojů z jeho okolí mohl založit vlastní televizi. Jiní bývalí prezidenti se vydali střílet lvy nebo se vrhli na malování.
John Quincy Adams v roce 1843.
John Quincy Adams v roce 1843. | Foto: Wikimedia Commons - Public Domain

John Quincy Adams: neúnavný politik

V 30. letech 19. století ještě nebyly zvyky bývalých hlav států tolik zaběhnuté, jako je tomu dnes. Hned první prezident a zakladatel Spojených států George Washington se prostě vrátil na svoji farmu. Jak si ale všímá týdeník Economist, lidé se přesto neubránili údivu, když se exprezident John Adams nechal zvolit do americké sněmovny - na post mnohem nižší, než zastával původně. Nejspíš ho ale politická dráha bavila, protože ve Sněmově reprezentantů strávil ještě 17 let. Zasazoval se tam například za práva otroků. 

 

Právě se děje

před 59 minutami

Do Česka příští týden přijede srbský prezident Vučić

Příští týden do České republiky přijede srbský prezident Aleksandar Vučić, v úterý se na Pražském hradě setká s českým prezidentem Milošem Zemanem. Informoval o tom mluvčí Pražského hradu Jiří Ovčáček. V plánu je bilaterální jednání obou hlav států nebo státní oběd. Půjde o první oficiální návštěvu na prezidentské úrovni v ČR od začátku pandemie.

"Proběhne slavnostní ceremoniál, bilaterální jednání, setkání se zástupci médií, kdy zazní prohlášení prezidentů, následně pak státní oběd," uvedl Ovčáček.

Zdroj: ČTK
Další zprávy