Praha - Kanada bude bránit své obchodní zájmy, ale chce si udržet dobré vztahy se Spojenými státy i v éře amerického prezidenta Donalda Trumpa.
V rozhovoru pro Aktuálně.cz to řekl bývalý kanadský ministr zahraničí Stéphane Dion, který přijel do Prahy na Konferenci Fórum 2000.
Kanadský premiér Justin Trudeau se ve středu setká s Trumpem ve Washingtonu. Jedním z jejich hlavních témat bude budoucnost Severoamerické zóny volného obchodu (NAFTA).
USA, Kanada a Mexiko se dohodou řídí od roku 1994. Podle Trumpa ale Američany v současné podobě znevýhodňuje.
Na konci září tak Washington uvalil cla ve výši 220 procent na dovoz letadel kanadské firmy Bombardier, což se Ottawě nelíbí. Hrozí, že v odvetě zruší plán nakoupit americké vojenské letouny Super Hornet.
"Trudeau usiluje o to, abychom se vyhnuli komplikacím, které nejsou nutné," ujišťuje však Dion.
Ten byl až do začátku letošního roku ministrem zahraničí v Trudeauově vládě. Nyní je kanadským velvyslancem v Německu a zároveň zvláštním vyslancem při Evropské unii.
A.cz: Ve středu se ve Washingtonu znovu setkají pánové Trudeau a Trump. Kvůli obchodní dohodě NAFTA a kauza leteckého výrobce Bombardier. Jsou americko-kanadské vztahy po zvolení Donalda Trumpa americkým prezidentem komplikovanější než v minulosti?
Stéphane Dion: Kanada si chce udržet silné vztahy se Spojenými státy a Bílým domem. Chce si udržet dohody o společném obchodě, které prospívají oběma zemím.
Premiér Trudeau tak bude hájit zájmy našich obchodníků a podporovat otevřený obchod.
A.cz: Názory pana Trudeaua a pana Trumpa se ale podstatně liší…
Trudeau se snaží vyhnout komplikacím, které nejsou nutné. Chce dosáhnout přátelského dodržování dohod, a to společně i s Mexikem.
Severní Korea hrozí
A.cz: Od nástupu Donalda Trumpa do funkce amerického prezidenta prudce eskaluje krize kolem Severní Koreje. Tamní režim pokračuje v raketových zkouškách a jaderných testech. Vzhledem k vašim zkušenostem z funkce ministra zahraničí a znalostem zákulisní diplomacie: obáváte se vážných důsledků, například válečného konfliktu?
Naše země jednoznačně podporuje sankce proti Severní Koreji. Zároveň si myslíme, že musí být nalezeno řešení a že nemůže být jen vojenské.
A.cz: Letošní Fórum 2000 se koná pod heslem Posílení demokracie v nejisté době. Jak by měly demokratické země jednat s režimy, jako jsou Severní Korea, Čína nebo Rusko?
Především bych tyto režimy neházel do jednoho pytle. Každý je jiný, v jiné situaci.
Pokud bych měl hovořit o Rusku, Kanada ve vztahu k němu podporuje jak politiku tvrdého postoje a odrazování, tak i dialog, protože nechceme novou studenou válku.
A.cz: V Kanadě žije silná ukrajinská komunita. Projevuje se nějak tento fakt v kanadské politice vůči Ukrajině? V postoji k ruské anexi Krymského poloostrova?
Jednoznačně prosazujeme územní integritu Ukrajiny. A i podporujeme Ukrajinu, Kanada s ní například uzavřela dohodu o volném obchodu.
Zároveň zesilujeme sankce vůči Rusku kvůli jeho chování na Ukrajině a v Gruzii.
Nemůžeme izolovat Kubu
A.cz: Před rokem vyvolal velkou diskusi soustrastný dopis kanadského premiéra Trudeaua Kubáncům po úmrtí jejich vůdce Fidela Castra…
Když nějaký vůdce zemře, je dobré se soustředit na pozitivní věci. Což je přesně to, co premiér Trudeau udělal. Má smysl zaměřit se na budoucnost, ne na minulost.
My jsme proti izolaci Kuby. Podpořit demokracii nelze izolací země, ale naopak tím, že se s ní bude hovořit a budou se podporovat Kubánci v jejich snahách o svobodu.
Je třeba se zaměřit na budoucnost Kuby a na to, jak Kubánce podpořit.