Tropická bouře Isaac děsí republikány. Zruší sjezd?

Zahraničí Zahraničí
23. 8. 2012 15:09
Na Martiniku se rozvodnily řeky, Portoriko vyhlásilo stav ohrožení
Tropická bouře Isaac na satelitním snímku
Tropická bouře Isaac na satelitním snímku | Foto: Reuters

Tampa Bay - Stejně pečlivě jako zprávy z demokratického tábora sledují v těchto dnech američtí republikáni počasí.

K východnímu pobřeží USA se totiž blíží tropická bouře Isaac. A tak hrozí, že bude z bezpečnostních důvodů zrušen čtyřdenní Národní nominační sjezd na Floridě.

Starosta Tampy Bay Bob Buckhorn se nechal slyšet, že bezpečnost lidí stojí nad politikou. Pokud se Isaac přiblíží, vyjdou přípravy na pondělí vniveč. "Politika se o sebe postará sama," citoval Buckhorna Huffington Post.

Město odhaduje, že v takovém případě přijde o 150 milionů dolarů. V pondělí se na Floridu chystá 50 000 lidí.

Až 176 km/h

Pro prezidentského kandidáta Mitta Romneyho a jeho dvojku Paula Ryana by odklad sjezdu znamenal komplikace.

Mají za sebou těžký týden. Vše odstartoval republikánský kongresman z Missouri a kandidát do Senátu Todd Akin. Jeho skandální výroky o obětech znásilnění obletěly svět. Podle něj jsou ženská těla v případě "skutečného znásilnění" schopna přirozenou cestou zabránit těhotenství.

Meteorologové zatím nevědí, kudy přesně se tropická bouře Isaac vydá. Ve čtvrtek ráno se přiblížila k Hispaniole, ostrovu rozdělenému mezi Dominikánskou republiku a Haiti. Bouře zatím dosahuje maximální rychlosti kolem 72 km/h, může ale zesílit.

Ve středu server Accuweather.com uvedl, že "Isaac posiluje a k Floridě se může dostat na začátku příštího týdne". Údajně může dosáhnout síly až 176 km/h.

Floridě hrozí vážné škody, včetně výpadků elektrické energie.

V noci na čtvrtek bouře přešla přes Malé Antily, kam přinesla přívalové deště. Na ostrově Martinik se kvůli tomu rozvodnily řeky, úřady vyzvaly obyvatele nízko položených oblastí k evakuaci.

Americké aerolinky kvůli počasí zrušily lety na Guadeloupe, Martinik a Panenské ostrovy.

Na Portoriku dnes vyhlásil guvernér Luis Fortuno stav ohrožení, nechal zrušit výuku ve školách a zastavil provoz vládních institucí. Nechal také zmrazit ceny potravin, dokud hrozba bouře nepomine.

 

Právě se děje

před 1 hodinou

Italští poslanci vyslovili důvěru vládě premiéra Conteho. Kabinet v úterý požádá o důvěru také druhou komoru Senát, kde ale nemá zaručenou většinu

Zdroj: ČTK
Další zprávy