Time má jasno: Osobností roku jsou všichni protestující

Petr Jemelka Petr Jemelka
15. 12. 2011 14:23
Protesty podle amerického časopisu ovlivnily život třem miliardám lidí
Demonstrant v Minsku.
Demonstrant v Minsku. | Foto: Reuters

New York - Osobností roku 2011 jsou podle týdeníku Time všichni protestující. Prestižní ocenění si vysloužili tím, jak během roku změnili svět.

Podařilo se jim svrhnout diktátory v Tunisku, Sýrii a Libyi, nakročeno k tomu mají také v Sýrii, Jemenu a Bahrajnu.

Ocenění Osobnost roku si podle redakce zaslouží i demonstranti v Řecku, Rusku a celosvětové hnutí nespokojených.

Řecké protesty jasně ukázaly, že občané už mají dost nerovností mezi chudými i bohatými. Inspirovali tím lidi takřka po celém světě. Rusové se zase po letošních volbách sešli na největších demonstracích za poslední dvě desetiletí a dali najevo, že už mají dost dua Putin - Medveděv.

Vlny protestů se vzedmuly v zemích, v nichž žijí dohromady tři miliardy lidí, lze tedy říci, že protestující nastartovali, když ne rovnou revoluce, tak významné změny, jež se dotknou poloviny světové populace.

Slovo protest, upozorňuje Time, se objevovalo v titulcích novin a zpravodajských serverů v dosud nevídané míře a všechny protestní akce měly jednoho společného jmenovatele - frustraci.

Lidé už prostě měli něčeho dost. Někteří života v chudobě, jiní utlačování diktátorem nebo vládnoucí elitou, další zase kapitalismu apod. Další společný a veledůležitý aspekt bylo odhodlání překonat veškeré překážky ať už v podobě slzného plynu, pendreků nebo střelby ze samopalů a tanků.

V neposlední řadě pak změny zajistilo přesvědčení, že individuální čin jedince, může přejít v kolektivní, ten zase v kolosální. I když se důvod nespokojenosti lidí po celém světě lišil, dodává Time, měl společnou víru v demokratickou myšlenku.

V souvislosti s letošními revolucemi a demonstracemi sdělovací prostředky často vyzdvihovaly masová média nového typu - sociální sítě. Podle redakce Time sice tyto internetové nástroje v některých případech pomáhaly protestní akce udržet při životě, organizovat a šířit, ale nesehrály hlavní roly. To hlavní tak jako vždy vykonaly srdce a mysl každého protestujícího - nejstarší to nástroje na světě.

 

Právě se děje

před 3 hodinami

Tradiční novoroční oběd naplánovali Zeman s Babišem na 5. ledna

Na tradičním novoročním obědě se prezident Miloš Zeman s premiérem Andrejem Babišem sejdou v neděli 5. ledna. Ještě jednou se setkají do Vánoc. Ve středu spolu na pravidelné večeři ve středočeských Lánech probrali zahraniční politiku včetně prezidentova plánu jet na jaře do Moskvy na oslavy výročí konce druhé světové války.

"Pan prezident mne informoval, že chce navštěvovat kraje a že se chystá na oslavy v květnu do Moskvy, kde má být americký prezident a další prezidenti. Takže jsme nějak koordinovali zahraniční aktivity," uvedl Babiš po zhruba půldruhahodinové schůzce. S prezidentem hovořili také o aktuálních otázkách, jako jsou plány v jaderné energetice či schvalování rozpočtu na příští rok.

Zdroj: ČTK
před 4 hodinami

Na summitu NATO bude Česko zastupovat Zeman, chce navrhnout změny

Česko bude na summitu NATO v Londýně 3. a 4. prosince zastupovat pouze prezident Miloš Zeman. Premiér Andrej Babiš (ANO) se zúčastní projednávání rozpočtu ve sněmovně, dohodli se na tom při pravidelné večeři na zámku v Lánech. Předseda vlády po jednání novinářům řekl, že na Severoatlantickou alianci má s prezidentem stejný názor, naznačil, že by se její pravidla měla po sedmdesáti letech změnit. Mluvit o tom chce na Evropské radě.

"Je to důležitá aliance, ale je potřeba aby si evropské členské státy víceméně řekly, že možná nastal čas celkově mluvit o té smlouvě, která byla podepsána před sedmdesáti lety," uvedl Babiš.

Zdroj: ČTK
Další zprávy