Time má jasno: Osobností roku jsou všichni protestující

Petr Jemelka Petr Jemelka
15. 12. 2011 14:23
Protesty podle amerického časopisu ovlivnily život třem miliardám lidí
Demonstrant v Minsku.
Demonstrant v Minsku. | Foto: Reuters

New York - Osobností roku 2011 jsou podle týdeníku Time všichni protestující. Prestižní ocenění si vysloužili tím, jak během roku změnili svět.

Podařilo se jim svrhnout diktátory v Tunisku, Sýrii a Libyi, nakročeno k tomu mají také v Sýrii, Jemenu a Bahrajnu.

Ocenění Osobnost roku si podle redakce zaslouží i demonstranti v Řecku, Rusku a celosvětové hnutí nespokojených.

Řecké protesty jasně ukázaly, že občané už mají dost nerovností mezi chudými i bohatými. Inspirovali tím lidi takřka po celém světě. Rusové se zase po letošních volbách sešli na největších demonstracích za poslední dvě desetiletí a dali najevo, že už mají dost dua Putin - Medveděv.

Vlny protestů se vzedmuly v zemích, v nichž žijí dohromady tři miliardy lidí, lze tedy říci, že protestující nastartovali, když ne rovnou revoluce, tak významné změny, jež se dotknou poloviny světové populace.

Slovo protest, upozorňuje Time, se objevovalo v titulcích novin a zpravodajských serverů v dosud nevídané míře a všechny protestní akce měly jednoho společného jmenovatele - frustraci.

Lidé už prostě měli něčeho dost. Někteří života v chudobě, jiní utlačování diktátorem nebo vládnoucí elitou, další zase kapitalismu apod. Další společný a veledůležitý aspekt bylo odhodlání překonat veškeré překážky ať už v podobě slzného plynu, pendreků nebo střelby ze samopalů a tanků.

V neposlední řadě pak změny zajistilo přesvědčení, že individuální čin jedince, může přejít v kolektivní, ten zase v kolosální. I když se důvod nespokojenosti lidí po celém světě lišil, dodává Time, měl společnou víru v demokratickou myšlenku.

V souvislosti s letošními revolucemi a demonstracemi sdělovací prostředky často vyzdvihovaly masová média nového typu - sociální sítě. Podle redakce Time sice tyto internetové nástroje v některých případech pomáhaly protestní akce udržet při životě, organizovat a šířit, ale nesehrály hlavní roly. To hlavní tak jako vždy vykonaly srdce a mysl každého protestujícího - nejstarší to nástroje na světě.

 

Pokud jste v článku zaznamenali chybu nebo překlep, dejte nám, prosím, vědět prostřednictvím kontaktního formuláře. Děkujeme!

Právě se děje

před 1 hodinou

Hasiči ve Zbůchu na Plzeňsku zasahují u úniku plynu, evakuovali 30 lidí

Hasiči v Plzeňské ulici ve Zbůchu na Plzeňsku zasahují u rozsáhlého úniku plynu z vyrovnávací nádrže. Podle řídícího důstojníka krajských hasičů plyn začal unikat asi před dvěma hodinami kvůli porušení opravované přípojky. Hasiči a policie podle něj z nejbližšího okolí úniku evakuovali asi 30 lidí. Doprava se odklání na obec Tlučná.

"Ulice na silnici I/26 i okolí ve vzdálenosti zhruba 150 m od místa nádrže je uzavřená," informovala policie na twitteru.

"My na místě situaci monitorujeme. A samozřejmě tady máme protipožární ochranu. Plyn neustále uniká a je tu i zástupce firmy, která to zde montovala," upřesnil řídící hasičů.

Další zprávy