Time má jasno: Osobností roku jsou všichni protestující

Petr Jemelka Petr Jemelka
15. 12. 2011 14:23
Protesty podle amerického časopisu ovlivnily život třem miliardám lidí
Demonstrant v Minsku.
Demonstrant v Minsku. | Foto: Reuters

New York - Osobností roku 2011 jsou podle týdeníku Time všichni protestující. Prestižní ocenění si vysloužili tím, jak během roku změnili svět.

Podařilo se jim svrhnout diktátory v Tunisku, Sýrii a Libyi, nakročeno k tomu mají také v Sýrii, Jemenu a Bahrajnu.

Ocenění Osobnost roku si podle redakce zaslouží i demonstranti v Řecku, Rusku a celosvětové hnutí nespokojených.

Řecké protesty jasně ukázaly, že občané už mají dost nerovností mezi chudými i bohatými. Inspirovali tím lidi takřka po celém světě. Rusové se zase po letošních volbách sešli na největších demonstracích za poslední dvě desetiletí a dali najevo, že už mají dost dua Putin - Medveděv.

Vlny protestů se vzedmuly v zemích, v nichž žijí dohromady tři miliardy lidí, lze tedy říci, že protestující nastartovali, když ne rovnou revoluce, tak významné změny, jež se dotknou poloviny světové populace.

Slovo protest, upozorňuje Time, se objevovalo v titulcích novin a zpravodajských serverů v dosud nevídané míře a všechny protestní akce měly jednoho společného jmenovatele - frustraci.

Lidé už prostě měli něčeho dost. Někteří života v chudobě, jiní utlačování diktátorem nebo vládnoucí elitou, další zase kapitalismu apod. Další společný a veledůležitý aspekt bylo odhodlání překonat veškeré překážky ať už v podobě slzného plynu, pendreků nebo střelby ze samopalů a tanků.

V neposlední řadě pak změny zajistilo přesvědčení, že individuální čin jedince, může přejít v kolektivní, ten zase v kolosální. I když se důvod nespokojenosti lidí po celém světě lišil, dodává Time, měl společnou víru v demokratickou myšlenku.

V souvislosti s letošními revolucemi a demonstracemi sdělovací prostředky často vyzdvihovaly masová média nového typu - sociální sítě. Podle redakce Time sice tyto internetové nástroje v některých případech pomáhaly protestní akce udržet při životě, organizovat a šířit, ale nesehrály hlavní roly. To hlavní tak jako vždy vykonaly srdce a mysl každého protestujícího - nejstarší to nástroje na světě.

 

Právě se děje

před 1 hodinou

Airbnb kvůli pandemii ztrojnásobila čtvrtletní ztrátu na 1,2 miliardy dolarů

Americká společnost Airbnb, která zprostředkovává ubytování v soukromí, v prvním čtvrtletí hospodařila s čistou ztrátou 1,17 miliardy dolarů (24,6 miliardy Kč), což je meziročně nárůst na více než trojnásobek. Tržby se ale zvýšily o pět procent na 887 milionů USD (18,7 miliardy Kč), uvedla firma ve své výsledkové zprávě. Na hospodaření stále doléhají dopady koronavirové krize a s ní spojené omezení cest.

Tržby jsou ale vyšší i ve srovnání s rokem 2019, tedy s obdobím před pandemií. Firma také zaznamenala nárůst počtu rezervací, což dává do souvislosti s ustupující pandemií a s očekávaným návratem k masovému cestování. K vysoké ztrátě v prvním čtvrtletí částečně přispěly i výdaje, které má firma s obsluhou dřívějších úvěrů.

Protipandemická opatření mají negativní dopady na tržby Airbnb v celém světě, zejména ale v Evropě. Růst poptávky po cestování firma zaznamenala ve Spojených státech, zájem registruje u pronájmů blízko pláže a na horách. U rezervací ve městech, kde byl před pandemií zájem tradičně velmi silný, se zatím nic zásadního nezlepšilo.

Zdroj: ČTK
před 1 hodinou

Ministr Arenberger musí vysvětlit pronájem své nemovitosti vinohradské nemocnici, sdělil Babiš

Ministr zdravotnictví Petr Arenberger (za ANO) musí podle premiéra Andreje Babiše (ANO) do detailu vysvětlit záležitost týkající se toho, že pronajímal svoji nemovitost vinohradské nemocnici, kterou řídil. Upozornil na to ve čtvrtek server Seznam Zprávy. Babiš o tom s Arenbergerem ráno hovořil. Zároveň sdělil, že chce dokončit kontrolu hospodaření nemocnice.

"Ráno jsem seděl s panem ministrem a požádal jsem ho, aby do detailu ty věci vysvětlil," uvedl Babiš. "Je to pochybení, je to špatně a musí to vysvětlit. Já určitě dokončím nějakou kontrolu hospodaření nemocnice, kde byl ředitelem, abychom se přesvědčili, že je všechno v pořádku," doplnil.

Web Seznam Zprávy napsal, že Arenbergerovi patří areál bývalého státního statku v obci Netřeba na Mělnicku a v jedné z jeho budov sídlí archiv Fakultní nemocnice Královské Vinohrady. Arenberger objekt nemocnici pronajal v roce 2013. Nemocnici vedl od října 2019, předtím v ní byl náměstkem ředitele pro vědu a výzkum.

Zdroj: ČTK
před 2 hodinami

Lesy ČR loni díky státní podpoře měly zisk 44 milionů Kč po minulé ztrátě 790 milionů Kč

Hospodaření státního podniku Lesy České republiky (LČR) loni skončilo ziskem 44 milionů korun po předloňské ztrátě 790 milionů korun. Zakončit loňský rok v plusu podniku pomohly peníze od státu na kompenzaci snížení cen dřeva z důvodu kůrovcové kalamity ve výši 2,3 miliard korun, uvedla mluvčí podniku Eva Jouklová. Původně podnik v koncepci hospodaření počítal s tím, že kvůli kůrovcové kalamitě za loňský rok utrpí ztrátu až 1,9 miliardy. Kompenzace za nižší ceny dřeva dostali od státu i další vlastníci lesa. Lesům ČR patří téměř polovina lesů v zemi.

"Výsledek velmi pozitivně ovlivnily státní prostředky kompenzující snížení cen dřevní hmoty. Peníze ale hned lesům vracíme při obnově. Naše loňské náklady na pěstební činnost dosáhly bezmála 3,5 miliard korun a zvýšily se o 21 procent oproti roku 2019," uvedl generální ředitel podniku Josef Vojáček. Podnik podle něj také v souladu se Strategií rozvoje podniku z prosince 2020 opět začal tvořit podnikový rezervní fond. "Ten je zásadním zdrojem při nenadálých událostech a kalamitách," uvedl Vojáček.

Podnik loni vysadil 74 milionů sazenic a zalesnil 16.000 hektarů, z toho 3790 hektarů přirozenou cestou. Letos podnik plánuje zalesnit 21.000 hektarů holin a vysadit rekordních 85 milionů sazenic. Plocha holin kvůli masivní těžbě kůrovcového dřeva ke konci loňského roku ve státních lesích vzrostla o šest procent na 32 544 hektarů.

Zdroj: ČTK
Další zprávy