Teroristé stříleli na hosty restaurace v hlavním městě Burkiny Faso. Útok má 18 obětí

ČTK ČTK
Aktualizováno 14. 8. 2017 20:43
Při teroristickém útoku v hlavním městě Burkiny Faso zemřelo 20 lidí, včetně dvojice útočníků. Ti v hlavním městě Ouagadougou přijeli k místní restauraci a začali střílet do hostů. Proti útočníkům, pravděpodobně islamistům, zasahovaly armádní a policejní síly, včetně elitní jednotky četnictva. Restauraci, která byla terčem útoku, navštěvují převážně cizinci.
Teroristé stříleli na hosty restaurace v hlavním městě Burkiny Faso | Video:

Ouagadougou - Nejméně 18 obětí a desítku zraněných si vyžádal teroristický útok na tureckou restauraci v hlavním městě Burkiny Faso. Oznámil to ministr pro komunikaci této západoafrické země.

Útok provedli v neděli večer pravděpodobně islamisté, bezpečnostní síly pachatele zabily. Mezi oběťmi teroristů jsou občané Turecka, Francie, Kanady, Kuvajtu a dalších zemí. Podobný útok na kavárnu v Ouagadougou si loni v lednu vyžádal tři desítky lidských životů.

Ministr pro komunikaci Remi Dandjinou sdělil, že incident skončil a oba útočníci byli zastřeleni. Podle něj zahynulo 18 lidí.

Dandjinou původně tvrdil, že útočníci byli tři, v novém prohlášení jejich počet upřesnil na dva. "Je to teroristický útok," řekl. Útočníci se podle něj zabarikádovali v prvním patře budovy, na kterou zaútočili, a proti nim zasáhla armáda i policie včetně elitní jednotky četnictva.

Turecké ministerstvo zahraničí oznámilo, že mezi mrtvými je jeden turecký občan, další občan Turecka byl zraněn. Kanadská ministryně zahraničí Chrystia Freelandová uvedla, že zahynuli dva Kanaďané. Ministr zahraničí Francie Jean-Yves Le Drian podle agentury Reuters potvrdil smrt jednoho Francouze.

Šéf diplomacie Burkiny Faso Alpha Barry uvedl, že mezi zavražděnými jsou i dva Kuvajťané, Libanonec, Nigerijec, Senegalec a sedm občanů Burkiny Faso.

"Bratr zůstal uvnitř"

Policejní zdroj sdělil agentuře AFP, že na místo v devět hodin večer přijeli na motocyklu nejméně dva útočníci vyzbrojení automatickými zbraněmi a začali na podnik Istanbul střílet. Po evakuaci místa vojáci a policisté zahájili útok na muže, kteří se stáhli do budovy, v níž se kavárna nachází.

"Jeden ze zraněných zemřel, ještě než jsme dojeli do nemocnice. Byl to Turek," řekl AFP jeden ze zdravotníků.

Jedna žena agentuře Reuters řekla, že v restauraci byla na oslavě bratrových narozenin. "Podařilo se mi utéct, ale bratr zůstal uvnitř," uvedla.

Loni v půli ledna při útoku na kavárnu Cappuccino v Ouagadougou přišlo o život 29 osob osmnácti národností, včetně Kanaďanů, Francouzů, Švýcarů a Nizozemce. Místní ozbrojené síly, podpořené francouzskými vojáky, osvobodily nejméně 150 rukojmích a zabily čtyři teroristy. K útoku se na internetu přihlásili islámští radikálové z organizace al-Káida v muslimském Maghribu (AQIM).

Burkina Faso je převážně muslimský stát. V říjnu 2014 nastoupil cestu k demokracii, když byl svržen dlouholetý prezident Blaise Compaoré. V září 2015 uskutečnila elitní prezidentská garda neúspěšný pokus o puč. Na severu Burkina Faso hraničí s Mali, kde operuje řada islamistických teroristických skupin, včetně Ansar Dine, Murábitún a al-Káidy v islámském Maghribu.

V této bývalé francouzské kolonii proto od roku 2013 působí více než 10 000 členů mírových sil OSN z různých zemí. Česká armáda má v malijské misi pod patronací Evropské unie několik desítek vojáků. Většina z nich střeží velitelství v hlavním městě.

 

Pokud jste v článku zaznamenali chybu nebo překlep, dejte nám, prosím, vědět prostřednictvím kontaktního formuláře. Děkujeme!

Právě se děje

Další zprávy