Pět zemí Sahelu zřídí společnou protiteroristickou jednotku. Zaměří se i na obchod s drogami

ČTK ČTK
5. 6. 2017 18:28
Mali, Čad, Niger, Mauretánie a Burkina Faso se rozhodly zřídit společnou protiteroristickou jednotku pro boj s džihádisty. Měla by mít 5000 mužů rozdělených do vojenské a policejní složky. Chystaná síla se zaměří hlavně na nebezpečnou oblast na hranicích mezi Mali, Nigerem a Burkinou Faso. Policejní složka dostane za úkol potlačit nelegální obchod s drogami, cennostmi a lidmi, který přispívá k financování teroristických organizací.
Ilustrační foto
Ilustrační foto | Foto: Reuters

Bamako - Pět zemí afrického Sahelu zpřesnilo svůj únorový plán na vytvoření společné protiteroristické jednotky pro boj s džihádisty. Nová síla má zahrnovat až 5000 mužů rozdělených do vojenské a policejní složky. Na pondělní schůzce v malijské metropoli Bamaku se na tom shodli ministři zahraničí Mali, Čadu, Nigeru, Mauretánie a Burkiny Faso (G5), uvedl server francouzského rozhlasu RFI.

Chystaná síla se zaměří hlavně na nebezpečnou oblast na hranicích mezi Mali, Nigerem a Burkinou Faso. Policejní složka dostane za úkol potlačit nelegální obchod s drogami, cennostmi a lidmi, který přispívá k financování teroristických organizací.

K plnému nasazení ale jednotka potřebuje ještě čas na výcvik a peníze na provoz, uvedl RFI. S výcvikem pomohou v Mali působící francouzští vojáci, finance na činnost chce G5 získat od Evropské unie. Požadovanou částku zatím skupina vyčíslila na 50 miliónů eur (přes 1,3 miliardy Kč).

Počátkem února se v Bamaku sešli prezidenti G5, kteří zformulovali první obecný návrh společné protiteroristické síly. Čadský prezident Idriss Déby tehdy řekl, že nasazení nové jednotky může zachránit životy evropských vojáků, kteří nyní operují v oblasti jižní Sahary.

V nestabilním Mali působí více než 10 tisíc příslušníků mírových sil OSN z různých zemí včetně České republiky. Zhruba 70 členů mírové mise OSN (MINUSMA) už zahynulo, což z této mise činí jednu z nejnebezpečnějších v rámci OSN za posledních deset let, uvedl zpravodajský server BBC.

V Sahelu operuje řada islamistických skupin, z nichž některé jsou napojeny na globální teroristickou síť Al-Káida. V Mali se v březnu spojily tři hlavní teroristické skupiny s vazbami na Al-Káidu. Novou koalici tvoří organizace Murábitún, Al-Káida v muslimském Maghribu (AQMI) a Ansar Dine.

 

Právě se děje

před 25 minutami

Lesy ČR smějí kvůli kůrovci kácet v Boubínském pralese

Státní podnik Lesy České republiky dostal podle ekologického Hnutí Duha od CHKO Šumava výjimku pro kácení na většině území v jihočeské národní přírodní rezervaci Boubínský prales. Lesy ČR žádaly o výjimku kvůli kácení dřeva napadeného kůrovcem. Hnutí Duha s udělením výjimky nesouhlasí a jako účastník řízení se proti němu hodlá odvolat.

Zdroj: ČTK
Další zprávy