Pět zemí Sahelu zřídí společnou protiteroristickou jednotku. Zaměří se i na obchod s drogami

ČTK ČTK
5. 6. 2017 18:28
Mali, Čad, Niger, Mauretánie a Burkina Faso se rozhodly zřídit společnou protiteroristickou jednotku pro boj s džihádisty. Měla by mít 5000 mužů rozdělených do vojenské a policejní složky. Chystaná síla se zaměří hlavně na nebezpečnou oblast na hranicích mezi Mali, Nigerem a Burkinou Faso. Policejní složka dostane za úkol potlačit nelegální obchod s drogami, cennostmi a lidmi, který přispívá k financování teroristických organizací.
Ilustrační foto
Ilustrační foto | Foto: Reuters

Bamako - Pět zemí afrického Sahelu zpřesnilo svůj únorový plán na vytvoření společné protiteroristické jednotky pro boj s džihádisty. Nová síla má zahrnovat až 5000 mužů rozdělených do vojenské a policejní složky. Na pondělní schůzce v malijské metropoli Bamaku se na tom shodli ministři zahraničí Mali, Čadu, Nigeru, Mauretánie a Burkiny Faso (G5), uvedl server francouzského rozhlasu RFI.

Chystaná síla se zaměří hlavně na nebezpečnou oblast na hranicích mezi Mali, Nigerem a Burkinou Faso. Policejní složka dostane za úkol potlačit nelegální obchod s drogami, cennostmi a lidmi, který přispívá k financování teroristických organizací.

K plnému nasazení ale jednotka potřebuje ještě čas na výcvik a peníze na provoz, uvedl RFI. S výcvikem pomohou v Mali působící francouzští vojáci, finance na činnost chce G5 získat od Evropské unie. Požadovanou částku zatím skupina vyčíslila na 50 miliónů eur (přes 1,3 miliardy Kč).

Počátkem února se v Bamaku sešli prezidenti G5, kteří zformulovali první obecný návrh společné protiteroristické síly. Čadský prezident Idriss Déby tehdy řekl, že nasazení nové jednotky může zachránit životy evropských vojáků, kteří nyní operují v oblasti jižní Sahary.

V nestabilním Mali působí více než 10 tisíc příslušníků mírových sil OSN z různých zemí včetně České republiky. Zhruba 70 členů mírové mise OSN (MINUSMA) už zahynulo, což z této mise činí jednu z nejnebezpečnějších v rámci OSN za posledních deset let, uvedl zpravodajský server BBC.

V Sahelu operuje řada islamistických skupin, z nichž některé jsou napojeny na globální teroristickou síť Al-Káida. V Mali se v březnu spojily tři hlavní teroristické skupiny s vazbami na Al-Káidu. Novou koalici tvoří organizace Murábitún, Al-Káida v muslimském Maghribu (AQMI) a Ansar Dine.

 

Právě se děje

před 28 minutami

Jedny z nejprodávanějších amerických novin USA Today poprvé podpořily do voleb jednoho z kandidátů

Redakční rada jednoho z nejprodávanějších amerických deníků USA Today dnes podpořila do prezidentských voleb demokrata Joea Bidena. Je to přitom poprvé, co se list postavil za jednoho z kandidátů od svého založení v roce 1982. Podobný krok již letos učinilo několik dalších periodik.

"Není to něco, co bychom dělali zlehka či s nadšením," uvedl šéf redakční rady USA Today Bill Stenberg. "V roce 2016 nedokázali konzervativní členové jít o krok dál a podpořit Hillary Clintonovou," pokračoval s tím, že před čtyřmi roky list jen nabádal svoje čtenáře, aby nevolili Trumpa, nicméně podporu nevyslovil nikomu.

"Nyní, když je to otázka Joea Bidena proti Donaldu Trumpovi, byla v radě plná shoda nejen na tom postavit se znovu proti Donaldu Trumpovi, ale udělat krok navíc a podpořit Joea Bidena, který je méně polarizující a kontroverzní postavou než Clintonová," dodal Stenberg.

Zdroj: ČTK
před 31 minutami

Ministři Arménie a Ázerbájdžánu budou v USA řešit Karabach, setkají se s ministrem Pompeem

Ministři zahraničí Arménie a Ázerbájdžánu dnes oznámili, že se kvůli bojům na Náhorním Karabachu v pátek setkají ve Washingtonu se šéfem americké diplomacie Mikem Pompeem. O plánované schůzce informovala agentura Reuters. Washington setkání zatím nekomentoval. Z Karabachu jsou navzdory příměří hlášeny další boje.

Z dosavadních informací není jasné, zda se šéfové diplomacií znepřátelených stran setkají s Pompeem zvlášť nebo najednou. Nicméně plánované schůzky naznačují, že Washington se začíná v současném konfliktu na Náhorním Karabachu více angažovat, píše Reuters. Až dosud bylo ve snaze o ukončení nejnovějších bojů v oblasti aktivní zejména Rusko, které se podílelo na uzavření obou příměří tento měsíc. Naposledy klid zbraní začal platit v sobotu, boje však neustaly.

Zdroj: ČTK
Další zprávy