Pět zemí Sahelu zřídí společnou protiteroristickou jednotku. Zaměří se i na obchod s drogami

ČTK ČTK
5. 6. 2017 18:28
Mali, Čad, Niger, Mauretánie a Burkina Faso se rozhodly zřídit společnou protiteroristickou jednotku pro boj s džihádisty. Měla by mít 5000 mužů rozdělených do vojenské a policejní složky. Chystaná síla se zaměří hlavně na nebezpečnou oblast na hranicích mezi Mali, Nigerem a Burkinou Faso. Policejní složka dostane za úkol potlačit nelegální obchod s drogami, cennostmi a lidmi, který přispívá k financování teroristických organizací.
Ilustrační foto
Ilustrační foto | Foto: Reuters

Bamako - Pět zemí afrického Sahelu zpřesnilo svůj únorový plán na vytvoření společné protiteroristické jednotky pro boj s džihádisty. Nová síla má zahrnovat až 5000 mužů rozdělených do vojenské a policejní složky. Na pondělní schůzce v malijské metropoli Bamaku se na tom shodli ministři zahraničí Mali, Čadu, Nigeru, Mauretánie a Burkiny Faso (G5), uvedl server francouzského rozhlasu RFI.

Chystaná síla se zaměří hlavně na nebezpečnou oblast na hranicích mezi Mali, Nigerem a Burkinou Faso. Policejní složka dostane za úkol potlačit nelegální obchod s drogami, cennostmi a lidmi, který přispívá k financování teroristických organizací.

K plnému nasazení ale jednotka potřebuje ještě čas na výcvik a peníze na provoz, uvedl RFI. S výcvikem pomohou v Mali působící francouzští vojáci, finance na činnost chce G5 získat od Evropské unie. Požadovanou částku zatím skupina vyčíslila na 50 miliónů eur (přes 1,3 miliardy Kč).

Počátkem února se v Bamaku sešli prezidenti G5, kteří zformulovali první obecný návrh společné protiteroristické síly. Čadský prezident Idriss Déby tehdy řekl, že nasazení nové jednotky může zachránit životy evropských vojáků, kteří nyní operují v oblasti jižní Sahary.

V nestabilním Mali působí více než 10 tisíc příslušníků mírových sil OSN z různých zemí včetně České republiky. Zhruba 70 členů mírové mise OSN (MINUSMA) už zahynulo, což z této mise činí jednu z nejnebezpečnějších v rámci OSN za posledních deset let, uvedl zpravodajský server BBC.

V Sahelu operuje řada islamistických skupin, z nichž některé jsou napojeny na globální teroristickou síť Al-Káida. V Mali se v březnu spojily tři hlavní teroristické skupiny s vazbami na Al-Káidu. Novou koalici tvoří organizace Murábitún, Al-Káida v muslimském Maghribu (AQMI) a Ansar Dine.

 

Právě se děje

před 47 minutami

Junosť Minsk obhájil titul v běloruské hokejové lize

Hokejisté týmu Junosť Minsk obhájili titul v běloruské lize a získali právo účasti v nadcházejícím ročníku Ligy mistrů. V pátém finále zdolali doma Salihorsk 3:2 v prodloužení a ovládli sérii 4:1 na zápasy. Běloruská liga jako jediná z hokejových soutěží pokračovala i při současné pandemii koronaviru.

O zisku devátého titulu v historii pro Junosť rozhodl v čase 67:54 obránce Vladislav Jerjomenko. Obhájce titulu tak navázal na triumfy i z let 2004 až 2006, 2009 až 2011 a 2016. Junosť zaplnila poslední volné místo v Lize mistrů po ročník 2020/21, kde budou startovat i tři české kluby - Liberec, Třinec a Sparta.

Přehled účastníků hokejové Ligy mistrů pro ročník 2020/21:

Frölunda, Lulea, Färjestad, Rögle, Skelleftea (všechny Švédsko), Curych, Zug, Davos, Ženeva, Biel-Bienne (všechny Švýcarsko), Kärpät Oulu, Lukko Rauma, Tappara Tampere, Ilves Tampere (všechny Finsko), EHC Mnichov, Mannheim, Straubing, Eisbären Berlín (všechny Německo), Bílí Tygři Liberec, Oceláři Třinec, Sparta Praha (všechny ČR), Salcburk, Bolzano, Vídeň (všechny EBEL), Aalborg (Dánsko), Banská Bystrica (Slovensko), Cardiff (Velká Británie), Grenoble (Francie), Stavanger (Norsko), Tychy (Polsko), Junosť Minsk (Bělorusko), SönderjyskE (vítěz Kontinentálního poháru).

Zdroj: ČTK
Další zprávy