Tenhle požár je divoký, psal před smrtí hasič manželce

Petr Jemelka Petr Jemelka
3. 7. 2013 16:13
Manželka jednoho z 19 zesnulých amerických hasičů popsala poslední chvíle manžela
Poslední snímek, který Andrew Ashcraft manželce poslal.
Poslední snímek, který Andrew Ashcraft manželce poslal. | Foto: MSNBC.com

Prescott (USA) - Vdova po jednom z 19 amerických hasičů, kteří v neděli zahynuli při hašení lesního požáru, ukázala médiím poslední textové zprávy a fotky, jež jí manžel poslal.

Když se spolu s kolegy blížil k ohnivému peklu, odeslal 29letý elitní hasič Andrew Ashcraft snímek požáru, k němuž připsal, že "tenhle požár je divoký".

"Poslal snímek z místa, kde byli vysazeni. Odtamtud to ještě nevypadalo tak katastroficky, ale bylo zajímavé získat představu o tom, čím manžel prochází, když den za dnem bojuje s požáry," svěřila se truchlící žena televizi NBC.

V té chvíli ještě hasiči o smrtelném nebezpečí neměli potuchy. Plameny totiž vlivem silného větru bleskově změnily směr, celou skupinu v mžiku obklíčily a připravily o život.

Na poslední zprávu manželka odpověděla dotazem, zda bude spát v terénu. "Samozřejmě už mi neodepsal," konstatovala se slzami v očích Julian Ashcraftová.

V jakém je její choť nebezpečí, vůbec netušila. Zatímco on položil život ve snaze ochránit před požárem obydlené oblasti, ona se starala o jejich čtyři děti. Poslední, co si hrdina od Yarnellu na mobilu prohlédl, tak byly jejich snímky; manželka mu poslala fotku, na níž se učí plavat.

Hasič Andrew Ashcraft s rodinou.
Hasič Andrew Ashcraft s rodinou. | Foto: MSNBC.COM

Zemřeli při práci, kterou milovali

A proč Julian Ashcraftová vystupuje veřejně? Chce prý, aby lidé věděli, jak stateční a obětaví muži v elitní výsadkové jednotce hasičů sloužili. "Byli hrdiny doma, byli hrdiny v hasičské komunitě a byli hrdiny pro ty, jež zachránili. Naše děti si je tak budou pamatovat," prohlásila.

19 statečných.
19 statečných. | Foto: Reuters

Skupina, která při největší podobné tragédii za posledních 80 let zahynula, podle ní byla jako rodina. "Miloval nás, ale když byl tam venku, byla pro něj práce vším. Pro záchranu života by udělal cokoliv. Přikážou skoč a já se zeptám, jak vysoko, říkával."

"Tihle muži spolu žili a společně bojovali s požáry, zemřeli při práci, kterou zbožňovali," uzavřela své vyprávění Julian Ashcraftová.

Předsunutý zvěd nechyboval

Během tragické neděle nezemřeli všichni členové skupiny. Dvacátý hasič Brendan McDonough, jenž pracoval jako předsunutý zvěd, se zachránil, protože se přemisťoval na jiné pozorovací stanoviště.

Své kolegy před rychlou změnou směru pohybu požáru varoval vysílačkou, vítr ale vanul tak nešťastně, že už bylo pozdě. To, že by jakkoliv pochybil, hasiči nepřipouštějí, samotného McDonougha to ale pochopitelně nejednou napadlo.

"On i zbytek skupiny udělali přesně to, co měli. Není na koho svalovat vinu, šlo o neštěstí. Brendan McDonough v jednu chvíli přišel o 19 nejlepších přátel a kolegů, navíc byl u toho, když zemřeli. Není na tom dobře, ale všichni děláme všechno pro to, abychom mu pomohli," řekl podle ABC News mluvčí Prescottského hasičského sboru Wade Ward.

 

Právě se děje

Další zprávy