Tchaj-wan není země, vytkla Čína Česku kvůli dokumentům o koronaviru

ČTK ČTK
25. 5. 2020 19:42
Čínskému velvyslanectví vadí, že dokumenty ministerstev zahraničí a zdravotnictví označují Tchaj-wan jako zemi. Považuje to za porušení politiky jedné Číny a mohlo by to znamenat pozastavení vzájemné spolupráce. Zástupce čínské ambasády to na začátku května sdělil vedoucímu oddělení pro Čínskou lidovou republiku na ministerstvu zahraničí Davidu Steinkemu.
Žena projíždí kolem obřího billboardu s prezidentem Si Ťin-pchingem v Šanghaji.
Žena projíždí kolem obřího billboardu s prezidentem Si Ťin-pchingem v Šanghaji. | Foto: Reuters

"Tchaj-wan není zemí, ale provincií. Podobně jako Hongkong a Macao se na něj uplatňuje princip jedna země, dva systémy," uvedl politický rada velvyslanectví Čang Mao-ming podle Deníku N, který má záznam neveřejného telefonátu k dispozici.

Česko by podle něj mělo Tchaj-wan označovat jako region nebo území. Ministerstvo zdravotnictví nazvalo Tchaj-wan zemí v dokumentech o koronaviru, ministerstvo zahraničí například v materiálu o vydávání víz.

Steinke stížnost označil za slovíčkaření a podivil se nad tím, proč Číně dosud označování Tchaj-wanu jako země nevadilo. Peking byl podle něj opakovaně ujištěn o tom, že Česko Tchaj-wan neuznává.

Oficiálně se ministerstvo zahraničí ale vyjádřit nechtělo. "Jde o informace, které spadají do vyhrazeného režimu, proto je nemůžeme blíže komentovat," uvedla mluvčí resortu Zuzana Štíchová. Ministerstvo zdravotnictví uvedlo, že čínskou stížnost konzultovalo právě s Černínským palácem.

Čínské velvyslanectví v lednu varovalo tehdejšího předsedu Senátu Jaroslava Kuberu (ODS) před chystanou cestou na Tchaj-wan. Kubera dopis dostal během lednového setkání s prezidentem Milošem Zemanem a předsedou sněmovny Radkem Vondráčkem (ANO) na Hradě. Dokument prezidentská kancelář podpořila dvěma přípisy. Zhruba o týden později Kubera náhle zemřel na infarkt. Bylo to několik dní poté, co navštívil i čínské velvyslanectví. Dokument z čínské ambasády byl nalezen v Kuberově pozůstalosti.

Podle Senátu byl dopis výhrůžným vměšováním se do vnitřních záležitostí Česka a bezprecedentním porušením české suverenity. Současný předseda horní komory Miloš Vystrčil (ODS) cestu na Tchaj-wan rovněž zvažuje.

 

Právě se děje

Další zprávy