Sýrie nevpustila humanitární konvoj. Zůstal v Turecku

Zahraničí ČTK Zahraničí, ČTK
13. 1. 2012 10:03
Asi 150 syrských emigrantů zorganizovalo konvoj pomocí Facebooku
Účastníci konvoje při společné modlitbě na turecké straně hranic.
Účastníci konvoje při společné modlitbě na turecké straně hranic. | Foto: Reuters

Damašek - Syrští pohraničníci nepustili přes hranici konvoj asi 150 syrských emigrantů, kteří vezli náklad s humanitárními potřebami. Skupina se dala dohromady prostřednictvím Facebooku a shromáždila se v Turecku. Po odmítnutí na hranici se Syřané utábořili na turecké straně.

Podle stanice Al-Džazíra vezli exulanti potraviny, léky i přikrývky pro Syřany, kteří prchli kvůli nepokojům z domovů. "Syrská vláda odmítá léky, lékaře, kteří chtěli ošetřit raněné, i potraviny. Odmítá všechno," řekl Belal Dalati, který do Turecka dorazil z Kalifornie.

Syrský spisovatel Muhiddín Lázíkání řekl, že konvoj veze věci pro potřebné v Sýrii. "Jsme připraveni postavit si tady stany a zůstat tu, jak dlouho bude třeba," uvedl.

Dalati přišel minulý týden při jednom z protestů u libanonské hranice o jednoho bratrance. "V tom konfliktu umírají ženy, děti a staří lidé jenom proto, že se chce režim udržet u moci. Žádáme o zahraniční intervenci, vytvoření bezpečné zóny pro lidi na útěku a pro bojovníky, kteří se v ní budou moci zorganizovat," prohlásil Dalati.

Samir Jisri byl ze Sýrie odvezen jako malé dítě a do Turecka přijel z Kanady. "Syrská revoluce je osiřelá, protože ji nikdo nepodpořil, ani Liga arabských států," řekl. Jedinou nadějí je podle něj Turecko.

Turecké ministerstvo zahraničí o skupině ví, ale zda její kampaň podporuje, není jasné.

Ankara dlouhodobě neschvaluje tvrdý postup Damašku proti demonstrantům. Od března v Sýrii zemřelo na 5000 lidí, vláda udává pouze 2000 mrtvých vojáků a policistů.

Turecko má se Sýrií hranici dlouhou asi 900 kilometrů. Na turecké území už prchlo několik tisíc Syřanů a také armádních dezertérů.

 

Právě se děje

před 26 minutami

Světové atletice vládnou trojskokanka Rojasová a tyčkař Duplantis

Nejlepšími světovými atlety roku 2020 se stali halová světová rekordmanka v trojskoku Yulimar Rojasová a světový rekordman ve skoku o tyči Armand Duplantis. Oba v tradiční anketě Světové atletiky triumfovali poprvé.

Pětadvacetiletá Venezuelanka Rojasová v únoru v Madridu posunula halový rekord na 15,43 metru, skočila tehdy o sedm centimetrů víc než Ruska Taťjana Lebeděvová v roce 2004. Na trůnu vystřídala americkou překážkářku Dalilah Muhammadovou a navázala na úspěch jiné trojskokanky Caterine Ibargüenové, která byla nejlepší světovou atletkou roku 2018.

Jednadvacetiletý Duplantis se stal nejmladším mužským vítězem této ankety, která se vyhlašuje od roku 1988. Švédský skokan v hale dvakrát posunul světový rekord až na 618 centimetrů. Venku pak překonal 615 cm a sebral Sergeji Bubkovi nejlepší výkon pod širým nebem. Vyhrál všech šestnáct závodů, do kterých letos nastoupil. V hlavní kategorii triumfoval dva roky po ocenění pro vycházející hvězdu.

Zdroj: ČTK
Další zprávy