Sýrie nevpustila humanitární konvoj. Zůstal v Turecku

Zahraničí ČTK Zahraničí, ČTK
13. 1. 2012 10:03
Asi 150 syrských emigrantů zorganizovalo konvoj pomocí Facebooku
Účastníci konvoje při společné modlitbě na turecké straně hranic.
Účastníci konvoje při společné modlitbě na turecké straně hranic. | Foto: Reuters

Damašek - Syrští pohraničníci nepustili přes hranici konvoj asi 150 syrských emigrantů, kteří vezli náklad s humanitárními potřebami. Skupina se dala dohromady prostřednictvím Facebooku a shromáždila se v Turecku. Po odmítnutí na hranici se Syřané utábořili na turecké straně.

Podle stanice Al-Džazíra vezli exulanti potraviny, léky i přikrývky pro Syřany, kteří prchli kvůli nepokojům z domovů. "Syrská vláda odmítá léky, lékaře, kteří chtěli ošetřit raněné, i potraviny. Odmítá všechno," řekl Belal Dalati, který do Turecka dorazil z Kalifornie.

Syrský spisovatel Muhiddín Lázíkání řekl, že konvoj veze věci pro potřebné v Sýrii. "Jsme připraveni postavit si tady stany a zůstat tu, jak dlouho bude třeba," uvedl.

Dalati přišel minulý týden při jednom z protestů u libanonské hranice o jednoho bratrance. "V tom konfliktu umírají ženy, děti a staří lidé jenom proto, že se chce režim udržet u moci. Žádáme o zahraniční intervenci, vytvoření bezpečné zóny pro lidi na útěku a pro bojovníky, kteří se v ní budou moci zorganizovat," prohlásil Dalati.

Samir Jisri byl ze Sýrie odvezen jako malé dítě a do Turecka přijel z Kanady. "Syrská revoluce je osiřelá, protože ji nikdo nepodpořil, ani Liga arabských států," řekl. Jedinou nadějí je podle něj Turecko.

Turecké ministerstvo zahraničí o skupině ví, ale zda její kampaň podporuje, není jasné.

Ankara dlouhodobě neschvaluje tvrdý postup Damašku proti demonstrantům. Od března v Sýrii zemřelo na 5000 lidí, vláda udává pouze 2000 mrtvých vojáků a policistů.

Turecko má se Sýrií hranici dlouhou asi 900 kilometrů. Na turecké území už prchlo několik tisíc Syřanů a také armádních dezertérů.

 

Právě se děje

před 56 minutami

Sněmovna USA schválila krátkodobé financování vlády, Trump má peníze do Vánoc

Americká Sněmovna reprezentantů schválila návrh zákona, který na měsíc zajistí finance pro chod vlády USA. Federální administrativa prezidenta Donalda Trumpa má prozatím peníze na provoz do čtvrtka, nové opatření jí peníze zaručí do 20. prosince. Návrh musí ještě podpořit Senát a podepsat prezident, který ale toto řešení podle agentury Reuters podporuje.

Zdroj: ČTK
před 1 hodinou

Maradona vydržel na trenérské lavičce dva měsíce

Další trenérské angažmá Diega Maradony skončilo po dvou měsících. Slavný devětapadesátiletý Argentinec převzal v září poslední tým domácí prvoligové tabulky Gimnasia, ale dnes oznámil odchod. Souvisel s tím, že fotbalový klub z města La Plata bude mít nového šéfa.

Kapitán mistrů světa z roku 1986 Maradona vedl Gimnasiu v osmi zápasech. Třikrát s ní slavil vítězství a pod jeho vedením si tým v tabulce polepšil o dvě příčky. Na stadion přilákal tisíce nových fanoušků.

Své další působení v klubu ale spojil s šéfem Gabrielem Pellegrinem, který se v sobotních volbách nebude ucházet o znovuzvolení. "Přišel jsem s tebou a s tebou i odcházím," řekl Maradona.

Do Argentiny se vrátil z Mexika, kde do června vedl druholigový celek Sinaloa Dorados. K němu by se podle spekulací médií mohl vrátit.

Zdroj: ČTK
Další zprávy