Světové ceny potravin vzrostly tento rok o 40 procent

gaz
18. 12. 2007 16:20
Podle OSN to odnesou zejména chudé země
Ceny pšenice vzrostly tento rok o 52 procent.
Ceny pšenice vzrostly tento rok o 52 procent. | Foto: Wikipedia

Řím -  Ceny potravin na světových trzích letos rekordně vzrostly. Celkem došlo k nárůstu o 40 procent, u některých druhů základních potravin ceny vystoupaly ještě výše. Pšenice je například oproti roku 2006 dražší více než o polovinu.

S odvoláním na zprávu Organizace pro výživu a zemědělství (FAO) o tom informoval deník International Herald Tribune.

Klesá nabídka, roste poptávka

Podle FAO se jedná o "nevídané a unikátní" zvýšení cenové hladiny během velmi krátké doby, které se dotkne zejména nejchudších států. Cena dovezených potravin v těchto zemích vzrostla o 25 procent.

"Vypadá to, že se proti hladovějícím spikly všechny faktory," řekla deníku výkonná ředitelka FAO Josette Sheeranová.

Sucha způsobená globálním oteplováním snížila úrodu například v Austrálii.
Sucha způsobená globálním oteplováním snížila úrodu například v Austrálii. | Foto: Reuters

"Můžeme debatovat o tom, proč se to děje. Nejdůležitější nicméně je, že se jedná o dlouhodobý trend obracející naruby desítky let klesání potravinových cen," doplnila.  

Za vzrůstajícími cenami potravin stojí podle ředitele FAO Jacquese Dioufa nedostatečná nabídka a vysoká poptávka.

Globální oteplování

Některé důležité exportérské země - jako Austrálie či Ukrajina - již podle FAO pociťují dopad globálního oteplování, které narušuje tradiční pěstitelské cykly.

Tak například jih Austrálie sužují již po několik let velká sucha. Ta přinutila mnoho farmářů, aby svou půdu prodali a přestěhovali se do Tasmánie, kde jsou zásoby vody spolehlivější.

Jiným důležitým faktorem vedoucím k vysokým cenám je snížení produkce potravin pro lidskou konzumaci. Jednak roste podíl potravin pěstovaných na biopaliva, jednak se zvyšuje počet jedlíků masa, a tím pádem i množství jídla produkovaného na krmivo.

Potravinová pomoc? Nutné přehodnotit

"Mnoho lidí se domnívá, že nebudeme mít na globální úrovni nikdy problémy s produkcí jídla, ale je zde silný potenciál pro negativní překvapení," potvrzuje Francisco Tubiello z Kolumbijské univerzity.

Dalším negativním činitelem je rostoucí cena ropy, která v minulém roce zdvojnásobila poplatky účtované za lodní přepravu.  Rozpočty chudých zemí a humanitárních organizací, které do nich jídlo vozí, jsou tak zatěžovány stále více. 

Podle FAO je kvůli nynějším cenám ropy nutné přehodnotit celou politiku potravinové pomoci. Místo posílání drahých potravin drahými loděmi je potřeba zvýšit zemědělskou produkci v cílových zemích.

 

Právě se děje

Další zprávy