Studie: Mobilní telefony nemohou za rakovinu mozku

gaz
7. 2. 2008 15:40
Vědci zkoumali účinky mobilů na různé části mozku
Ilustrační foto
Ilustrační foto | Foto: Ondřej Besperát

Londýn - Patříte k těm, co si před spaním nastaví budíka na mobilu a pak ho kvůli svému zdraví kladou co nejdál od své hlavy?

Možná je takováto opatrnost zbytečná. Z nové lékařské studie vyplývá, že používání mobilních telefonů nezvyšuje pravděpodobnost rakoviny mozku.

O studii informoval britský deník Guardian s odvoláním na článek v British Journal of Cancer, britském lékařském časopisu specializujícím se na články o výzkumu této nemoci.

Tři nejběžnější typy rakoviny

Japonští lékaři porovnávali efekt používání mobilního telefonu mezi 683 zdravými lidmi a 322 nemocnými, kteří trpěli jedním ze tří nejběžnějších typů rakoviny mozku: adenomem hypofýzy, gliomem nebo meningiomem.

Jak pro výrobce telefonů, tak pro jejich uživatele jsou zjištění optimistická.

"Po použití našich nově vyvinutých a přesnějších technik jsme neobjevili žádnou spojitost mezi používáním mobilního telefonu a rakovinou. Přinášíme tak důkazy o tom, že rakovinu mozku nezpůsobují," citovala BBC vedoucího výzkumu Naohita Jamagučiho.

Starší studie souhlasí

Nový výzkum podporuje výsledky zatím nejrozsáhlejší studie na toto téma z minulého roku, která zkoumala 420 tisíc dobrovolníků. Ani ta nezjistila žádné krátkodobé riziko rakoviny mozku vyvolané používáním mobilů.

Naznačovala však, že dlouhodobé používání zhoubný vliv mít může. Po deseti letech s mobilem totiž vědci malý nárůst procenta zhoubných nádorů objevili.

Podle Guardianu je nový výzkum důkladnější v tom, že porovnává zdraví různých částí mozku podle toho, v jaké vzdálenosti od přístroje se při telefonování nacházejí.

Studie byla financována nezávislou organizací Cancer Research UK, která na výzkum rakoviny v minulém roce vydala 315 milionů liber (téměř 11 miliard korun). Peníze přijímá z darů jednotlivců a společností.

 

Právě se děje

před 18 minutami

Navalného spolupracovníci se obrátili na EU ve věci opozičníkova zdraví

Evropská unie musí tlačit na Moskvu, aby odsouzenému ruskému opozičníkovi Alexeji Navalnému umožnila ve věznici návštěvu jeho lékaře. V dopise ministrům zahraničí zemí Evropské unie to podle agentury Reuters uvedli spojenci předního kritika Kremlu, který drží protestní hladovku kvůli odpírání adekvátní lékařské péče.

Navalného spolupracovníci Vladimir Ašurkov a Leonid Volkov vyzvali šéfy diplomacie 27 členských zemí EU, aby opozičníkův zdravotní stav probrali na pondělním summitu. Kopii dopisu má Reuters k dispozici.

"Alexejovo zdraví se neustále zhoršuje. Špatně cítí obě nohy, ale i levou ruku, bolí ho záda a má svalovou ochablost," stojí v dopise. "Alexej trpí také horečkami a silným kašlem. Několika jeho spoluvězňům v trestanecké kolonii v poslední době diagnostikovali tuberkulózu," dodávají autoři.

Zdroj: ČTK
Další zprávy