Studie: Mobilní telefony nemohou za rakovinu mozku

gaz
7. 2. 2008 15:40
Vědci zkoumali účinky mobilů na různé části mozku
Ilustrační foto
Ilustrační foto | Foto: Ondřej Besperát

Londýn - Patříte k těm, co si před spaním nastaví budíka na mobilu a pak ho kvůli svému zdraví kladou co nejdál od své hlavy?

Možná je takováto opatrnost zbytečná. Z nové lékařské studie vyplývá, že používání mobilních telefonů nezvyšuje pravděpodobnost rakoviny mozku.

O studii informoval britský deník Guardian s odvoláním na článek v British Journal of Cancer, britském lékařském časopisu specializujícím se na články o výzkumu této nemoci.

Tři nejběžnější typy rakoviny

Japonští lékaři porovnávali efekt používání mobilního telefonu mezi 683 zdravými lidmi a 322 nemocnými, kteří trpěli jedním ze tří nejběžnějších typů rakoviny mozku: adenomem hypofýzy, gliomem nebo meningiomem.

Jak pro výrobce telefonů, tak pro jejich uživatele jsou zjištění optimistická.

"Po použití našich nově vyvinutých a přesnějších technik jsme neobjevili žádnou spojitost mezi používáním mobilního telefonu a rakovinou. Přinášíme tak důkazy o tom, že rakovinu mozku nezpůsobují," citovala BBC vedoucího výzkumu Naohita Jamagučiho.

Starší studie souhlasí

Nový výzkum podporuje výsledky zatím nejrozsáhlejší studie na toto téma z minulého roku, která zkoumala 420 tisíc dobrovolníků. Ani ta nezjistila žádné krátkodobé riziko rakoviny mozku vyvolané používáním mobilů.

Naznačovala však, že dlouhodobé používání zhoubný vliv mít může. Po deseti letech s mobilem totiž vědci malý nárůst procenta zhoubných nádorů objevili.

Podle Guardianu je nový výzkum důkladnější v tom, že porovnává zdraví různých částí mozku podle toho, v jaké vzdálenosti od přístroje se při telefonování nacházejí.

Studie byla financována nezávislou organizací Cancer Research UK, která na výzkum rakoviny v minulém roce vydala 315 milionů liber (téměř 11 miliard korun). Peníze přijímá z darů jednotlivců a společností.

 

Právě se děje

před 7 minutami

Pekhartův gól pomohl Legii Varšava k polskému titulu

Fotbalista Tomáš Pekhart získal s Legií Varšava polský titul. Český útočník vstřelil úvodní branku utkání 5. kola ligové nadstavby, ve kterém Legia doma porazila Cracovii Krakov 2:0 a má jistotu prvního místa. Pekhart se trefil poprvé od 7. června a celkově popáté v ročníku po zimním příchodu ze španělského druholigového Las Palmas.

V zápase, který byl po poločase na několik minut přerušen kvůli výtržnostem fanoušků, měl Pekhart další šanci na skórování těsně před koncem. Jeho střelu však soupeř před brankovou čárou zblokoval.

Varšavský tým má jistotu titulu, který získalo mužstvo z hlavního města po roční odmlce, dvě kola před koncem nadstavby. Ligu vyhrála Legia počtrnácté, čímž se vyrovnala nejúspěšnějším polským celkům Ruchu Chorzów a Górniku Zabrze.

před 16 minutami

Polské Slezsko pátrá po pumě, s níž její chovatel prchl do lesů

Slezské vojvodství na jihu Polska sleduje intenzivní pátrání po pumě a jejím chovateli. Muž se se šelmou dal v pátek na útěk do lesů před úředníky, kteří mu přišli zvíře odebrat na příkaz soudu.

Podle televizní stanice TVN24 chovatel, bývalý voják, koupil kotě pumy před několika lety v Česku a od té doby se o ně pečlivě staral. Nicméně pumy patří mezi nebezpečná zvířata, jejichž soukromý chov je v Polsku zakázán.

Muž byl několikrát odsouzen za ohrožování, až soudu nakonec došla trpělivost a nařídil zabavení kočkovité šelmy a její umístění do zoologické zahrady v Poznani. V pátek si pracovníci poznaňské zoo v doprovodu policistů přišli pro pumu k ilegálnímu chovateli do obce Ogrodzienieci, ležící asi 40 kilometrů severovýchodně od Katovic.

Chovatel se ale jejich snaze vzepřel - údajně je i ohrožoval nožem - a se šelmou "na vodítku" odkráčel do polí a lesů v okolí. Ředitelce zoologické zahrady Ewě Zgrabczyńské, která ho obvinila, že zvíře držel ve špatných podmínkách, podle médií vzkázal, že puma je "jeho dítě", které vychoval a nikdy se ho nevzdá.

Zdroj: ČTK
před 2 hodinami

Biker Cink získal čtvrtý domácí titul v cross country

Biker Ondřej Cink dokázal v Peci pod Sněžkou obhájit titul domácího šampiona v olympijské disciplíně cross country. Druhý byl při neúčasti Jaroslava Kulhavého, jenž spolu s Cinkem nepustil nikoho jiného na trůn již od roku 2013, Jan Škarnitzl. Bronz získal maratonský specialista Martin Stošek.

Devětadvacetiletý Cink potvrdil - stejně jako v předcházejícím závodě žen Jitka Čábelická - roli hlavního favorita. Celkem vyhrál republikový šampionát už počtvrté v kariéře. Oba úspěšní obhájci měli také před odložením olympijských her v Tokiu na příští rok nejblíže k tomu, aby reprezentovali pod pěti kruhy.

Dvojnásobný olympijský medailista a vítěz z her v Londýně 2012 Jaroslav Kulhavý dnes nestartoval. V pátek měl při tréninku nepříjemný pád a podstoupil i kontrolní rentgenové vyšetření v nemocnici.

Další zprávy