Rakovina ročně zabije přes sedm milionů lidí

Reuters, lem
17. 12. 2007 17:20
Na celém světě trpí smrtelnou chorobou 20 miliónů

Washington - Rakovina ročně zabije 7,6 milionu lidí na celém světě a u dalších 12,3 milionu lidí je tato smrtelná choroba diagnostikována, tvrdí zpráva Americké společnosti pro léčbu rakoviny (ACS).

Nejčastěji umírají lidé na rakovinu plic, která ročně zabije 975 tisíc mužů a 376 tisíc žen.

V západním světě následuje rakovina prostaty a tlustého střeva. V rozvojových zemích choroby žaludku a jater.

Pro ženy je navíc hrozbou rakovina prsu, na kterou ročně zemře na celém světě 465 tisíc z nich. Rozhovor: Jak se léčí rakovina prsu ČTĚTE ZDE

Rakovina děsí i rozvojový svět

Podle epidemiologa z ACS Ahmedína Džemala je rakovina největší hrozbou i pro rozvojový svět, který se ještě nedávno potýkal především s infekcemi.

Se stárnoucí populací se však i zde objevuje rakovina stále častěji. A kvůli různé kvalitě lékařské péče zemře v zemích třetího světa téměž dvakrát tolik lidí než v Evropě a USA.

Podle dostupných statistik trpí na celém světě rakovinou asi 20 milionů lidí.

Jen v Evropské unii v  roce 2005 onemocněly 3 miliony osob a 1,7 milionu pacientů zemřelo.

Rakovina v České republice

V Česku ročně nějakým druhem rakoviny onemocní asi 32 tisíc mužů a přibližně stejný počet žen. (Dostupné statistické informace jsou zatím pouze z roku 2002).

Zhruba 28 tisíc pacientů pak každý rok této chorobě podlehne.

Čeští muži nejčastěji trpí rakovinou tlustého střeva a konečníku. V počtu tohoto onemocnění je Česko na čelním místě ve světě.

Nejčastějším onemocněním žen je rakovina prsu, kterou onemocní každá osmá až devátá žena. Počet nemocných žen stoupá, ale mortalita se v tomto případě snižuje.

Naopak nepříznivý trend je v léčbě rakoviny slinivky a žlučníku. V těchto případech je šance na vyléčení pouhá 2 až 3 procenta.

 

Právě se děje

před 5 hodinami

Schůzka ruského prezidenta Putina a jeho amerického protějška Bidena, chystaná na červen, se může uskutečnit ve Švýcarsku, uvedl ruský list Kommersant

Moskva dosud oficiálně nepotvrdila, že se schůzka uskuteční. Ještě hodně záleží na tom, jak dopadnou jednání šéfů diplomacií obou zemí Sergeje Lavrova a Antonyho Blinkena, naplánovaná na 19. a 20. května na Islandu, připomněl Kommersant.

Biden navrhl Putinovi schůzku během telefonického rozhovoru v polovině dubna. Přesný termín nebyl uveden. Bílý dům jako místo setkání navrhl třetí zemi. Kreml uvedl, že nedal oficiální odpověď ohledně schůzky a Moskva návrh studuje. Podle zdrojů Kommersantu Biden navrhl, že by se mohl s Putinem sejít v jedné z evropských zemí 15.-16. června.

před 6 hodinami

Mexický prezident se omluvil za 110 let starý masakr Číňanů

Mexický prezident Andrés Manuel López Obrador se omluvil za 110 let starý masakr Číňanů ve městě Torreón. Masového vraždění, které López Obrador označil za malou genocidu, se dopustily oddíly hlásící se k mexické revoluci, uvedla agentura AP. Během tří dnů bylo zavražděno 303 osob, což byla zhruba polovina tehdejší čínské komunity v Torreónu.

"Musím se smutkem říct, že i po této malé genocidě pokračovaly beztrestný útlak a vraždění členů čínské komunity, ať už kvůli rasismu nebo z úmyslu je okrást," uvedl López Obrador. Podle něj diskriminace byla založena na rozšířených stereotypech, kterým Číňané v té době čelili.

Mexický prezident také řekl, že jeho země je vděčná za bratrství, které Čína prokázala během epidemie covidu-19. Mexiko, které vykazuje čtvrtý nejvyšší počet úmrtí v souvislosti s covidem-19, si v Pekingu objednalo zhruba 29 milionů dávek vakcíny proti covidu-19, z nichž zatím dostalo deset milionů.

Zdroj: ČTK
před 6 hodinami

Do španělského autonomního města Ceuty, jež leží na africkém kontinentě, v pondělí nelegálně vstoupilo nejméně 2700 lidí a mezi nimi stovky nezletilců

Španělské úřady uvedly, že se jedná o druhý početnější příchod migrantů za poslední měsíc. Na konci dubna do Ceuty doplavalo z Maroka přes 150 lidí. Občas se migranti, hlavně ve větších skupinách, snaží překonat pevninskou přísně hlídanou hranici. Na její zhruba osmikilometrové délce stojí také deset metrů vysoký plot. Dnešní hojnější přeplavání hranice, které začalo od ranních hodin, podle policie usnadnil také nízký příliv. Kapacity pro přijetí migrantů ve městě jsou v současnosti přeplněné, uvedla stanice RTVE.

Zdroj: ČTK
Další zprávy