reklama
 
 

Stalin dělal dobré i hrozné věci, prohlásil Putin

3. 12. 2009 14:20
Putin se v televizním projevu vrátil k útoku na vlak Petrohrad-Moskva

Moskva - Ruský premiér Vladimír Putin dnes v televizi odpovídal na dotazy, které mu zasílali lidé z celého Ruska. Celkems e sešlo přes půl milionu otázek.

Putin řekl, že zvažuje kandidaturu na prezidenta v roce 2012. V sedmapadesáti letech se mu prý ještě nechce do politického důchodu.

Oznámil také, že ruská ekonomika je z nejhoršího venku a recese skončila. "Ekonomika začala růst, za poseldních pět měsíců o 0,5 procent," řekl premiér.

Vyjádřil se také k dotazu, jak hodnotí osobnost Stalina. O bývalým sovětském vůdci se v Rusku dost diskutuje, názory bývají často protichůdné.

Podle Putina je třeba Stalina hodnotit vyváženě. Dělal prý dobré a naopak velmi špatné věci.

Podle Putina se zasloužil se o industrialiazci Sovětského svazu a vyhrál Druhou světovou válku. Zároveň ale také velel represím, které "zničily život milionům lidí," prohlásil.

"Nikdo nemůže házet kameny na ty, kteří nás vedli k vítězství v této válce. Pokud bychom ji prohráli, důsledky pro naší zemi by byly mnohem katastrofálnější," řekl Putin. 

Zmínil se také o pátečním útoku na rychlík Něvský express z Moskvy do Petrohradu, při kterém zahynulo 26 lidí a několik desítek cestujících bylo zraněno.

"Já i moji kolegové jsme vždy tvrdili, že nebezpečí je stále obrovské. Celý svět s terorismem bojuje a ani Rusko není výjimkou. Vynaložili jsme mnoho úsilí ve snaze zlomit teroristům vaz, ale nebezpečí stále trvá," řekl ve svém projevu Vladimír Putin.

Na kritiku ruských tajných služeb, které nedokázaly nedávnému teroristickému útoku zabránit, reagoval Putin argumentem, že je kompletní zabezpečení infrastruktury v tak rozlehlé zemi, jakou je Ruská federace, velmi komplikované.

Nicméně porazit terorismus prý není nemožné. Je však třeba rozhodnost a dostatečná tvrdost. Oboje v sobě podle Putina Rusové mají.

Ruský premiér k Íránu řekl, že Moskva nemá důkazy o jeho snaze vyrobit atomovou bombu. Nevyslovil se k otázce, zda bude Rusko ochotné podpořit v Radě bezpečnosti OSN sankce proti Íránu.

autor: Zahraničí | 3. 12. 2009 14:20

Související

  Pokračujte dál

  Hlavní zprávy

  reklama
  reklama
  reklama
  reklama
  reklama
  reklama