Mimořádná zpráva

Stalin dělal dobré i hrozné věci, prohlásil Putin

Zahraničí Zahraničí
3. 12. 2009 14:20
Putin se v televizním projevu vrátil k útoku na vlak Petrohrad-Moskva
Putin při televizním projevu. Snímek byl pořízen v jednom z moskevských obchodů s elektronikou.
Putin při televizním projevu. Snímek byl pořízen v jednom z moskevských obchodů s elektronikou. | Foto: Reuters

Moskva - Ruský premiér Vladimír Putin dnes v televizi odpovídal na dotazy, které mu zasílali lidé z celého Ruska. Celkems e sešlo přes půl milionu otázek.

Putin řekl, že zvažuje kandidaturu na prezidenta v roce 2012. V sedmapadesáti letech se mu prý ještě nechce do politického důchodu.

Oznámil také, že ruská ekonomika je z nejhoršího venku a recese skončila. "Ekonomika začala růst, za poseldních pět měsíců o 0,5 procent," řekl premiér.

Vyjádřil se také k dotazu, jak hodnotí osobnost Stalina. O bývalým sovětském vůdci se v Rusku dost diskutuje, názory bývají často protichůdné.

Podle Putina je třeba Stalina hodnotit vyváženě. Dělal prý dobré a naopak velmi špatné věci.

Podle Putina se zasloužil se o industrialiazci Sovětského svazu a vyhrál Druhou světovou válku. Zároveň ale také velel represím, které "zničily život milionům lidí," prohlásil.

Stalinův portrét.
Stalinův portrét. | Foto: Aktuálně.cz

"Nikdo nemůže házet kameny na ty, kteří nás vedli k vítězství v této válce. Pokud bychom ji prohráli, důsledky pro naší zemi by byly mnohem katastrofálnější," řekl Putin. 

Zmínil se také o pátečním útoku na rychlík Něvský express z Moskvy do Petrohradu, při kterém zahynulo 26 lidí a několik desítek cestujících bylo zraněno.

"Já i moji kolegové jsme vždy tvrdili, že nebezpečí je stále obrovské. Celý svět s terorismem bojuje a ani Rusko není výjimkou. Vynaložili jsme mnoho úsilí ve snaze zlomit teroristům vaz, ale nebezpečí stále trvá," řekl ve svém projevu Vladimír Putin.

Na kritiku ruských tajných služeb, které nedokázaly nedávnému teroristickému útoku zabránit, reagoval Putin argumentem, že je kompletní zabezpečení infrastruktury v tak rozlehlé zemi, jakou je Ruská federace, velmi komplikované.

Nicméně porazit terorismus prý není nemožné. Je však třeba rozhodnost a dostatečná tvrdost. Oboje v sobě podle Putina Rusové mají.

Ruský premiér k Íránu řekl, že Moskva nemá důkazy o jeho snaze vyrobit atomovou bombu. Nevyslovil se k otázce, zda bude Rusko ochotné podpořit v Radě bezpečnosti OSN sankce proti Íránu.

 

Právě se děje

před 1 hodinou

Šlégr je dál koučem Litvínova, jeho rezignaci vedení nepřijalo

Jiří Šlégr zůstává koučem hokejistů Litvínova. Olympijský vítěz z Nagana, který je zároveň šéfem klubu, dnes nabídl rezignaci na trenérskou funkci, ale představenstvo ji nepřijalo. Realizačnímu týmu doporučilo provést změny v kádru.

Litvínovu se nedaří od začátku extraligy a dosud vyhrál jen tři zápasy. Po dvanácti kolech má pouze jedenáct bodů a je předposlední.

Po nedělní porážce 3:4 s Olomoucí, která byla pro klub třetím nezdarem za sebou, vedení Litvínova oznámilo, že jedná o změně na postu hlavního trenéra. Mezi kandidáty na nového kouče byl podle Šlégrova vyjádření v médiích i litvínovský odchovanec Vladimír Růžička, bývalý kouč národního mužstva a Šlégrův spoluhráč ze zlatého naganského týmu.

Nakonec zůstává na střídačce Šlégr. Bývalý vynikající obránce převzal tým v závěru minulé sezony místo odvolaného Milana Razýma.

před 1 hodinou

Prováděcí zákon k brexitové dohodě prošel první zkouškou, poslanci ale odmítli projednávací plán

Britští poslanci posunuli prováděcí zákon k brexitové dohodě do další fáze legislativního procesu. Návrh prošel první zkouškou v dolní komoře britského parlamentu, když jej po druhém čtení podpořilo 329 zákonodárců, zatímco proti bylo jen 299. Britská média úvodní vítězství vlády očekávala. Poslanci ale později odmítli plán projednávání prováděcího zákona k brexitové dohodě. Vadí jim, že jim vláda na schvalování zákona vyhradila jen tři dny.

Zdroj: ČTK
Další zprávy