Španělsko chce odstanit kříže ze škol

hp
3. 12. 2009 19:15
Chce aplikovat rozsudek soudu ve Štrasburku
Ilustrační foto.
Ilustrační foto. | Foto: Reuters

Madrid - Španělsko, ve kterém římskokatolické státní náboženství vyznává většina obyvatel, řeší stejný problém s kříži ve školách jako před nedávnem Itálie.

Španělský parlament už učinil první kroky k jejich zákazu ve školách. Včera totiž poslanci v parlamentním výboru schválili návrh, ve kterém požadují po vládním kabinetu, aby na španělské školy aplikoval rozhodnutí Evropského soudu pro lidská práva ve Štrasburku, který kříže v italských školách zakázal.

O návrh se ve španělském parlamentu zasadila několik týdnů po vynesení rozsudku soudu levicová strana Republikánská levice Katalánska (ERC). V parlamentním výboru pak návrh podpořili vládní socialisté, proti se vyslovili opoziční konzervativní lidovci. Návrh prošel dvaceti ku šestnácti hlasům.

Evropský soud pro lidská práva na začátku listopadu rozhodl, že se kříže ze zdí tříd v italských školách musí odstranit. Mohli by totiž ovlivňovat vzdělávání dětí, porušovat jejich právo na svobodu náboženského vyznání a právo rodičů vychovávat si své potomky podle vlastního přesvědčení.

Soud tak vyhověl letité žádosti Soily Lautsiové, která chtěla po italské vládě, aby z veřejných škol kříže odstranila, protože tím narušují světské principy, které by měly ve veřejných školách fungovat.

Ilustrační foto.
Ilustrační foto. | Foto: wikipedia

Rozsudek vyvolal bouři nevole

Proti rozhodnutí evropského soudu ostře zareagovaly španělské organizace sdružující soukromé školy. Podle nich je nepřijatelné a překvapující. Pokud by něco takového proběhlo i ve Španělsku, důrazně by prý proti tomu protestovaly.

V Itálii se proti rozsudku soudu postavily všechny politické strany kromě extrémní levice. Země totiž kříž považuje nejen za náboženský symbol, ale také za kulturní a historický znak vyjadřující identitu Itálie. Rozsudek odmítl i Vatikán, Polsko a další země, kde převažuje katolické náboženství.

Polsko chrání kříže rezolucí

Polští poslanci se po vyhlášení rozsudku evropského soudu začali zabývat tím, jak vyjádřit svůj nesouhlas a znepokojení. Přijali proto rezoluci, která má právo Polska věšet kříže ve veřejných školách ochránit. Rezoluce ale podle slovenského deníku Pravda nemá žádnou právní váhu.

Svůj negativní postoj k rozsudku soudu vyslovil i polský prezident Lech Kaczynski. Podle jeho prohlášení Polsko nikdy nebude souhlasit s odstraněním křížů ze státních škol a podobná nařízení, jako vydal Evropský soud pro lidská práva pro Itálii, prý nikdo v Polsku akceptovat nebude.

 

Právě se děje

Další zprávy