Slováci zatrhli alkohol z Česka. Chystal se výprodej

Zahraničí Zahraničí
18. 9. 2012 17:03
Opatření v obchodech a restauracích bude trvat minimálně po dobu české prohibice
Ilustrační foto.
Ilustrační foto. | Foto: Reuters

* Obchodníci i hospodští musí alkohol schovat do skladů * Kamiony celníci otočí na hranicích * Slovenští lihovarníci přiznávají, že černý trh kvete i u nich

Bratislava - Slovensko se stalo po Polsku druhou zemí, která až do odvolání zakázala dovoz a prodej alkoholu z Česka či vyrobeného na jeho území.

Z regálů obchodů či hospod musely úderem úterní 17. hodiny zmizet i ty lahve, které obchodníci nakoupili už dřív.

"Opatření bude trvat do doby, než česká strana přijme dostatečná opatření," citoval server Aktuálne.sk ministra zemědělství Ľubomíra Jahnátka. A neskončí dřív než prohibice v Česku.

Tak v Česku začala prohibice:

Kamiony otočíme na hranicích

Jahnátek dodal, že zákaz urychlilo i to, že některé obchodní řetězce chystaly výprodej českého alkoholu. "Musíme chránit občany před jejich vlastní nezodpovědností."

V praxi to znamená, že obchodníci a hospodští budou muset český alkohol uložit do skladu a vést o něm přesnou evidenci. Celníci pro změnu budou na hranicích otáčet kamiony, které povezou sporné lihoviny.

"Na Slovensku je enormní množství alkoholu, které hygienici či inspekční úřady nestíhají zkontrolovat," vysvětlil ministr.

Kritika Prahy

Naši východní sousedé tak reagují na sérii metanolových otrav, která si v Česku dosud vyžádala 22 mrtvých a desítky hospitalizovaných. Ministerstvo zdravotnictví proto přistoupilo k již zmíněné částečné prohibici a zakázalo prodej veškerého alkoholu nad 20 procent.

Rovněž ve slovenských nemocnicích už leží několik otrávených.

Ministryně zdravotnictví Zuzana Zvolenská podrobila české úřady kritice. Praha podle ní sice zakázala prodej alkoholu doma, ale nikoliv jeho export. "Rozhodli jsme se, že je potřeba chránit občany Slovenska i takovýmto opatřením."

Až třetina jsou padělky

Velký problém s pančovaným alkoholem má přitom podle čerstvého vyjádření slovenské Asociace plátců spotřební daně z lihu a lihovin i Slovensko. Odhady hovoří o tom, že 20 až 30 procent tamní produkce jsou padělky.

Na černém trhu se prodá odhadem 9 až 13,5 milionu litrů, napsal deník SME. Stát tak teoreticky ročně přichází až o 90 milionů eur.

Česká Unie výrobců a dovozců lihovin odhaduje, že v tuzemsku tvoří nelegální trh asi čtvrtinu celkového objemu. Jak před dvěma lety upozornilo Aktuálně.cz, samotní padělatelé uvádějí, že pančovaná je každá druhá lahev. A stát tak ročně přijde až o stamiliony korun.

Jak se testuje alkohol:

Dodržujte základní pravidla

"Stoprocentní systémová ochrana proti výrobě nelegálních lihovin neexistuje," řekl agentuře TASR viceprezident lihovarnické asociace Robert Spišák. "Boj proti černému trhu je a vždy bude sérií drobných, ale důsledně prováděných opatření, reagujících na operativní poznatky."

I on - stejně jako jeho čeští kolegové - vidí mezery v kontrolních mechanismech. "Kontrole lihovin by pomohla například důslednější analytická práce a prověřování hlášení o prodeji lihovin. Bez toho totiž není možné zjistit, zda se mezi podanými oznámeními nevyskytuje množství fiktivních údajů. Zároveň bychom uvítali pravidelné informování o kontrolách a jejich výsledcích."

Připustil nicméně, že stoprocentní ochrana proti konzumaci metanolu neexistuje, jelikož jeho přítomnost dokážou prokázat jen laboratorní testy. Podle slovenské asociace je nicméně nezbytné dodržovat některé zásady.

Lidé by například neměli kupovat lihoviny v nejnižší cenové kategorii, kde nemají lahve ochranné prvky. Rovněž by se měli vyvarovat konzumace lihovin domácí výroby, u nichž není možné zjistit původ a kvalitu.

 

Právě se děje

před 1 hodinou

Lyžařka Smutná skončila v dálkovém běhu v Itálii pátá

Lyžařka Kateřina Smutná doběhla pátá v závodu seriálu Ski Classics La Venosta na 34 kilometrů. Na vítěznou Norku Astrid Slindovou ztratila česká reprezentantka čtyři a půl minuty, za třetím místem zaostala o 19 sekund. Mužský závod v Itálii vyhrál Rus Jermil Vokujev, Jan Šrail obsadil 28. místo

Už v prvním stoupání nastoupila Slindová, která si na vrchařskou prémii na 11. kilometru přivezla náskok 20 sekund. V cíli měla k dobru více než tři minuty před Švédkou Brittou Norgrenovou. Boj o třetí místo ovládla další Norka Kari Gjeitnesová.

"Během závodu jsem se necítila úplně špatně, i když trať byla dost náročná. V posledních stovkách metrů mi ale totálně odešly nohy. Cítila jsem to už včera na tréninku, když jsem jela něco rychlejšího. Myslím, že v tom sehrála roli ta vysoká nadmořská výška," uvedla v tiskové zprávě eD system Bauer Teamu Smutná, která na začátku prosince doběhla v prologu v Livignu druhá.

Seriál Ski Classics bude pokračovat po Novém roce, 11. ledna se v Rakousku pojede Kaiser Maximilian Lauf.

Zdroj: ČTK
Další zprávy