reklama
 
 

Šéfredaktor nepřímo urazil krále, dostal 11 let žaláře

23. 1. 2013 10:24
Thajec sice psal o fiktivní postavě, úřady ale rozhodly, že má na mysli panovníka

Bangkok - Urážet panovníka se nevyplácí, a to obzvláště v Thajsku, kde platí zákon, jenž přísně trestá jakékoliv hanění monarchie.

Na vlastní kůži to poznal Somjot Pruksakasemsuk, šéfredaktor časopisu Voice of the Oppressed hájícího zájmy bývalého premiéra Tchaksina Šinavatry.

Tamní soud mu za urážku krále Pchúmipchona Adundéta vyměřil jedenáct let vězení.

Nic na tom nemění fakt, že dva články z roku 2010 kritizovaly fiktivní postavu. Úřady totiž dospěly k závěru, že tato postava měla představovat krále. A jakékoli diskuse o úloze monarchie jsou v Thajsku zakázány. Za každý z textů mu tedy soud vyměřil pět let a připočetl ještě rok za předchozí obdobný přestupek.

"Obžalovaným je novinář, který měl povinnost prověřit fakta v těchto článcích, než je zveřejnil. Věděl, že obsah je urážlivý vůči monarchii, a přesto umožnil jejich publikaci," uvedl soudce při vynesení rozsudku.

Rozsudek okamžitě odsoudila Evropská unie i skupiny ochránců lidských práv, napsala agentura AFP. Obhájce odsouzeného uvedl, že se proti rozsudku odvolá.

Ohrožení svobody projevu, zní z EU

Somjot byl zadržen za vlády premiéra Apchisita Vedžadžívy. Nynější premiérka Jinglak Šinavatrová, sestra Tchaksina Šinavatry, během předvolební kampaně v roce 2011 slíbila, že zákon o urážce majestátu změní.

Pak ale od tohoto kroku ustoupila, čímž si vysloužila kritiku ochránců lidských práv. Ti tvrdí, že zákon o urážce monarchie používá mocná thajská elita k umlčení politických oponentů.

"Verdikt vážným způsobem podkopává svobodu projevu a svobodu tisku. Zároveň poškozuje obraz Thajska coby svobodné a demokratické společnosti," reagovala na rozsudek delegace Evropské unie, která je v Thajsku.

"Zákon o urážce majestátu by měl být okamžitě pozastaven a revidován," uvedla Isabelle Arradonová z organizace na ochranu lidských práv Amnesty International. Vyzvala zároveň Thajsko k propuštění Somjota "i všech ostatních vězňů svědomí".

"Soud, zdá se, přijal úlohu hlavního ochránce monarchie na úkor práva na svobodu projevu," dodal Brad Adams, ředitel asijské sekce organizace na ochranu lidských práv Human Rights Watch.

autoři: Zahraničí, ČTK | 23. 1. 2013 10:24

Související

  Pokračujte dál

  Hlavní zprávy

  reklama
  reklama
  reklama
  reklama
  reklama
  reklama