"Sbalí si kufry." Už nebudete uprchlickým táborem Evropy, slíbil Sicílii nový ministr vnitra

ČTK ČTK
3. 6. 2018 19:25
Šéf protiuprchlické euroskeptické strany Liga týden před lokálními volbami prohlásil, že zastaví proud migrantů, kteří na jih Itálie míří ze severní Afriky.
Matteo Salvini.
Matteo Salvini. | Foto: Reuters

Katánie - Nový italský ministr vnitra Matteo Salvini během nedělní návštěvy Sicílie přislíbil, že největší italský ostrov již nebude "uprchlickým táborem Evropy".

Šéf protiuprchlické euroskeptické strany Liga týden před lokálními sicilskými volbami prohlásil, že zastaví proud migrantů, kteří na jih Itálie míří ze severní Afriky. Kritici jeho plánům vyčítají, že jsou podle nich neproveditelné a mohou způsobit nárůst xenofobie ve společnosti.

"Nebudu nečinně přihlížet, když tu přistává jedna loď za druhou. Potřebujeme deportační střediska," řekl podle serveru stanice BBC Salvini během návštěvy sicilského přístavu Katánie. Salvini plánuje deportovat z Itálie více než půl milionu přistěhovalců nemajících potřebné doklady, kteří by před vypovězením ze země pobývali ve zmíněných střediscích.

Nová italská vláda vytvořená Ligou a populistickým Hnutím pěti hvězd (M5S) složila přísahu v pátek. Kabinet, který chce mimo jiné snížit daně a zvýšit sociální výdaje, vzbuzuje u evropských partnerů obavy z možného růstu zadlužení čtvrté největší ekonomiky EU a dalšího rizikového zatížení eurozóny.

Představitelé Evropské komise rovněž s nevolí poslouchají Salviniho protiimigrační rétoriku. Liga i M5S požadují po Bruselu další peníze na řešení následků migrační vlny.

"Připravte se, že si sbalíte kufry," vzkázal italský ministr vnitra migrantům již v sobotu během mítinku na severu země, kde má jeho strana nejsilnější voličskou základnu. Sicílie, kde se dnes snažil lovit voliče i předseda M5S Luigi Di Maio, patří naproti tomu k baštám tohoto hnutí slibujícího zavedení základního nepodmíněného příjmu pro chudé.

Itálii se sice v posledním roce podařilo i díky kontroverzní dohodě s Libyí snížit počty migrantů přistávajících u jejích břehů, bez ohledu na to však bylo letos podle italských úřadů v zemi registrováno 13 500 nově příchozích. Pro voliče byla v březnových volbách migrace jedním z hlavních témat, kvůli čemuž dosáhla Liga označovaná za krajně pravicovou stranu nebývalého úspěchu.

 

Právě se děje

před 41 minutami

Němečtí sociální demokraté mají nové vedení, předsedy se stali Eskenová a Walter-Borjans

Novými předsedy německé vládní sociální demokracie (SPD) se v pátek stali členka Spolkového sněmu z Bádenska-Württemberska Saskia Eskenová a exministr financí Severního Porýní-Vestfálska Norbert Walter-Borjans. Rozhodl o tom sjezd SPD v Berlíně, který tak potvrdil výsledky celostranického hlasování z konce listopadu. Oba politici, kteří mají stranu vyvést z hluboké krize, jsou vnímáni jako kritici vlády velké koalice SPD a CDU/CSU kancléřky Angely Merkelové.

Zdroj: ČTK
Další zprávy