Saúdské ženy budou moci volit do místních rad

Zahraničí Radim Klekner Zahraničí, Radim Klekner
25. 9. 2011 17:43
Král Abdalláh přislíbil, že ženy budou moci zasednout i v poradní radě šúrá
Ve veřejných funkcích jsou v Saúdské Arábii pouze muži, teď se to má změnit.
Ve veřejných funkcích jsou v Saúdské Arábii pouze muži, teď se to má změnit. | Foto: Reuters

Rijád - Saúdky bojující po léta v nejkonzervativnější zemi arabského světa za svá práva slaví nečekaný úspěch. Král Abdulláh v neděli oznámil, že napříště budou moci ženy volit a být voleny, byť jen na komunální úrovni.

Jiný druh voleb totiž v Saúdské Arábii není povolen. Osmaosmdesátiletý, těžce nemocný král sdělil své rozhodnutí v rámci pětiminutového proslovu, který přednesl před šúrou, nejvyšším poradním sborem v zemi.

Do šúry se nevolí, jeho členové jsou doživotně jmenováni. Abdalláh ve svém proslovu oznámil i to, že v šúře napříště zasednou právě také ženy.

"Protože odmítáme marginalizaci žen ve společnosti ve všech rolích, které nejsou v rozporu se šaríou (islámské právo, pozn. redakce), rozhodli jsme se po poradě s nejvyššími ulamy (duchovními) zahrnout ženy do šúry, a to počínaje příštím obdobím," citovala králova slova agentura Reuters.

Abdulláh postupuje cestou drobných reforem, musí ale překonávat odpor konzervativních kněží. Nedávno kupříkladu založil novou univerzitu, kterou mohou navštěvovat také mladé Saúdky, a umožnil ženám, aby měly lepší přístup na pracovní trh.

O tom, že by saúdské ženy mohly v brzké budoucnosti řídit také automobily, se ovšem nezmínil. Pro zástupkyně něžného pohlaví platí nadále rovněž zákaz opouštět zemi bez doprovodu některého z nejbližších mužských příbuzných a náboženská policie dbá na ulicích na přísnou segregaci obou pohlaví.

Saúdky, které chtějí řídit auto, čelí sankcím ze strany náboženské policie.
Saúdky, které chtějí řídit auto, čelí sankcím ze strany náboženské policie. | Foto: YouTube

"Je to něco, na co jsme dlouho čekali," okomentovala pro stanici BBC královo rozhodnutí spisovatelka Vajída Huvajderová. "Teď nastal čas k tomu, abychom odstranili také další překážky znemožňující ženám vést normální život."

Nové změny se ještě neprojeví v nejbližších komunálních volbách, které se v zemi konají ve čtvrtek. Poprvé budou saúdské ženy moci volit a být voleny v roce 2015.

 

Právě se děje

před 2 hodinami

Federer rozdrtil Albota, v Basileji je už posedmnácté ve čtvrtfinále

Miláček domácích fanoušků Roger Federer porazil v druhém kole v Basileji 6:0, 6:3 Moldavana Radu Albota a při 19. startu na halovém turnaji v rodném městě si zahraje 17. čtvrtfinále. V dosavadních dvou zápasech prohrál slavný švýcarský tenista jen pět gamů.

Osmatřicetiletý Federer dnes navázal na úvodní výhru nad Němcem Peterem Gojowczykem za 53 minut a s Albotem se zdržel jen zhruba o deset minut déle. Na kurtu tak grandslamový rekordman nestrávil ještě ani dvě hodiny a upravil svou bilanci v St. Jakobshalle na 73:9.

Federer útočí v Basileji na jubilejní desátý titul, což se mu letos povedlo už na trávě v Halle. Ve čtvrtfinále se může střetnout s krajanem Stanem Wawrinkou, jehož ještě ve 2. kole čeká Američan Frances Tiafoe.

Zdroj: ČTK
Další zprávy