Šalit po zajetí trpí podvýživou a nedostatkem světla

Zahraničí ČTK Zahraničí, ČTK
18. 10. 2011 19:45
V pásmu Gazy čekal na propuštěné palestinské radikály dvousettisícový dav
Gilad Šalit zdraví po příletu na vojenské letiště Tel Nof izraelského premiéra Netanjahua.
Gilad Šalit zdraví po příletu na vojenské letiště Tel Nof izraelského premiéra Netanjahua. | Foto: Reuters

Jeruzalém - Pětileté martýrium izraelského vojáka Gilada Šalita, kterého unesli radikální Palestinci, v úterý skončilo.

Za obrovského mediálního zájmu - jeho propuštění výměnou za 1027 palestinských vězňů sledoval v přímém přenosu celý svět - se konečně setkal s rodinou. Na vojenské základně Tel Nof na něj čekali nejen blízcí, ale i politici včetně premiéra Benjamina Netanjahua.

Ve vůbec prvním rozhovoru, který poskytl ještě na půdě Egypta, kam byl k výměně převezen, řekl, že s ním únosci z Hamásu zacházeli dobře.

Izraelští lékaři však později řekli, že voják trpí vážnou podvýživou a nedostatkem slunečního světla.

V jeho rodišti, galilejské obci Micpe Hila, ho odpoledne čekaly zástupy zpívajících a tančících obyvatel, kteří ho zasypali květinami. Šalit tam byl přepraven vojenskou helikoptérou, která dosedla na pole. Tam pak konvoj aut vezoucí Šalita projel špalírem lidí, z nichž většina měla na sobě košile s nápisem "Jak dobré je mít tě zpátky doma". Název této v Izraeli oblíbené písně byl také mottem Šalitovy výměny.

Gilad Šalit telefonuje svým rodičům.
Gilad Šalit telefonuje svým rodičům. | Foto: Reuters

Šalit přiznal, že se o svém propuštění dozvěděl před týdnem. Jak řekl v rozhovoru, nedoufal, že se ocitne na svobodě dříve než za několik let.

"Samozřejmě jsem velmi postrádal svou rodinu," řekl Šalit v krátkém rozhovoru pro egyptskou televizi. "Doufám, že tato dohoda přispěje k míru mezi Palestinci a Izraelci."

Političtí pozorovatelé nicméně pochybují, že by dohoda měla bezprostřední dopad na další izraelsko-palestinská jednání, která byla přerušena před rokem a obě strany v nich hodlají pokračovat příští měsíc.

Jak to celé proběhlo?

Šalit byl již v ranních hodinách převezen z pásma Gazy a nejdříve předán egyptským úřadům, které zprostředkovaly výměnu. Také z izraelských věznic vyrazila vozidla s desítkami vězňů směrem k palestinským územím.

Za Gilada musel Izrael propustit tisícovku palestinských vězňů, z toho 477 v úterý po několika skupinách.

Zbývajících 550 vězňů má Izrael podle dohody propustit do dvou měsíců po první výměně. I pak zůstane v izraelských věznicích ještě přes 4100 palestinských vězňů.

Netanjahu připustil, že rodiny izraelských vojáků, které palestinští radikálové zabili, s výměnou nemusí souhlasit. Připomněl však, že pokusit se osvobodit každého Izraelce, jenž padl do zajetí, je starozákonní imperativ.

Jedná se o největší blízkovýchodní výměnu vězňů za více než čtvrt století, při níž za jediného Izraelce dostane svobodu více než tisícovka Palestinců.

Fotografie: Tak čekal Izrael na Gilada Šalita:

Pět a půl roku v zajetí

Ujednání definitivně zpečetil v pondělí izraelský nejvyšší soud, když zamítl námitky vznesené po předchozím zveřejnění seznamu Palestinců schválených k propuštění.

Šalit byl unesen v roce 2006 při přeshraničním přepadu komanda palestinských radikálů a od té doby je držen jako rukojmí v pásmu Gazy. Stal se národním symbolem ve státě, kde je vojenská služba povinná a který ctí jako svou povinnost přivést domů všechny vojáky (i mrtvé), které poslal bránit vlast.

Prohlédněte si fotky: Jak vítali Palestinci své vězně:

Palestinci i Izrael připravili pro své propuštěné velké uvítací ceremonie za účasti vysokých představitelů.

V pásmu Gazy čekal na palestinské radikály rozjásaný dvousettisícový dav. "Lid chce nového Šalita! Lid chce nového Šalita!" volali Palestinci v narážce na to, že únosy izraelských vojáků by podle nich měly pokračovat.

 

Právě se děje

Další zprávy