Palestinskou žádost dostal výbor Rady bezpečnosti

ČTK ČTK
28. 9. 2011 17:14
Spojené státy již oznámily, že v případě nutnosti uplatní právo veta
Palestinci sní o vlastním státě po desítky let
Palestinci sní o vlastním státě po desítky let | Foto: Reuters

New York - Žádost o uznání palestinského státu dnes Rada bezpečnosti OSN postoupila svému výboru, který dokumenty týkající se vstupu do OSN posuzuje.

Výbor, v němž jsou zastoupeny všechny státy Rady bezpečnosti, se začne otázkou Palestiny zabývat v pátek, uvedla agentura AP.

Předání palestinské žádosti o přiznání statusu členského státu OSN výboru Rady bezpečnosti je procedurálním krokem a členové rady ho schválili jednomyslně.

Po projednání ve výboru se žádostí bude zabývat samotná Rada bezpečnosti a teprve ona rozhodne, zda žádost podpoří. Spojené státy už ale daly najevo, že jako stálý člen rady uplatní v tomto případě právo veta.

Palestinský vyslanec při OSN Rijád Mansúr poděkoval radě, že při posuzování žádosti postupuje bez zbytečných odkladů.

"Proces postupuje krok za krokem a doufáme, že Rada bezpečnosti na sebe vezme dost zodpovědnosti a že naši žádost schválí," uvedl.

Odborníci ale neočekávají, že by k hlasování v Radě bezpečnosti došlo rychle. Za normálních okolností by rada měla záležitost o členství vyřešit do 35 dní. Podle diplomatů ale může být v případě Palestiny lhůta snadno překročena, aby se otevřela šance na obnovení mírových rozhovorů mezi Palestinci a Izraelem.

Palestinci zatím nemají dostatečnou podporu pro schválení své žádosti, podporuje ji jen šest z 15 členů Rady bezpečnosti. Pro schválení je třeba souhlas devíti zemí, přičemž mezi nimi musí být všech pět stálých členů rady s právem veta (USA, Rusko, Čína, Británie, Francie).

 

Právě se děje

před 50 minutami

Vláda podpořila uzákonění dohody rodičů o dětech po rozvodu

Poslaneckou novelu občanského zákoníku, která má umožnit dohodu rodičů o opatrovnictví dětí a placení výživného po rozvodu bez rozhodnutí opatrovnického soudu, vláda na dnešním jednání podpořila. Vyplývá to z výsledků jednání zveřejněných na webu. Poslanecká novela je obsahově shodná s loňskou vládní předlohou, kterou ale Sněmovna dosud nezačala projednávat. Poslaneckou verzi by dolní komora podle předkladatelů měla schválit zrychleně už v prvním kole tak, aby novela byla přijata do říjnových sněmovních voleb. Platit by měla od začátku příštího roku.

Zdroj: ČTK
Další zprávy