Rusofil a génius nesnášející hlupáky. Kdo je Johnsonův odstupující poradce Cummings

Helena Truchlá Zahraničí Helena Truchlá, Zahraničí
Aktualizováno 14. 11. 2020 9:40
"Pojďme sjednotit Británii," vyzýval občany po odchodu Spojeného království z Evropské unie premiér Boris Johnson. Jak ukazují nejnovější průzkumy, částečně se mu to povedlo. Veřejnost se sjednotila proti jeho poradci Dominicu Cummingsovi, který po ostré kritice nakonec odstoupil z funkce. Přečtěte si aktualizovaný profil již bývalého poradce, který Aktuálně.cz původně zpracovalo letos v květnu.
Dominic Cummings
Dominic Cummings | Foto: Reuters

Britové tomuto geniálnímu stratégovi, který pomohl Johnsonovi do premiérského křesla, vyčitali, že v době pandemie porušil karanténní opatření. Podnikl nejméně dvě dlouhé cesty autem, a to přesto, že byl sám nemocný a potenciálně nakažlivý.

Sám Cummings má u veřejnosti pověst podivína, bývalý premiér David Cameron ho dokonce nazval "kariérním psychopatem". Jeho podporovatelé i odpůrci se shodují na jedné věci: jako s člověkem, známým svým odporem k lidem, které považuje za nedostatečně inteligentní, s ním není snadné spolupracovat ani mu rozumět. 

V době pandemie koronaviru se Johnsonův poradce stal terčem zloby proti "elitám", které i v čase pandemie využívají svého privilegovaného postavení. Vyšetření případu a Cummingsovo odstoupení z funkce požadovali také opoziční labouristé.

Většina veřejnosti totiž neuvěřila jeho verzi, že za porušením karantény stál strach o syna, což ukázal i nedávný průzkum. "Tohle je nejjednostrannější téma, které jsem kdy zkoumal," zhodnotil výsledky expert na volební průzkumy James Johnson, který dřív sám pracoval pro vládu.

Skandál ohledně porušení karanténních opatření propukl v březnu, když britské deníky Daily Mirror a The Guardian napsaly, že Cummings odcestoval ze svého bydliště v Londýně do 430 kilometrů vzdáleného severoanglického hrabství Durham za svými rodiči. Cestu s manželkou a čtyřletým synem podnikl, ačkoliv už tehdy měl příznaky nemoci covid-19. O něco později se pak měl vydat ještě na "výlet" na zámek Barnard Castle. Údajně proto, aby si vyzkoušel, jestli bude s ustupující nemocí už schopen řídit.

Ani po několika měsících však kritika Cummingse neopadá. Ačkoliv původně avizoval, že ve funkci skončí do konce roku, nakonec ji složil již v polovině listopadu.

Euroskeptik z přesvědčení

Sám Dominic Cummings je euroskeptik z přesvědčení, shodují se novináři a lidé z jeho okolí. "Je chytrý … a chce, aby euroskeptici v nadcházející bitvě bojovali jako povstalci proti establishmentu, který považuje za převážně proevropský," napsal týdeník The Economist jen několik měsíců před brexitovým referendem v červnu 2016, jehož výsledek Cummings významně ovlivnil. 

Nebyl to přitom první případ, kdy svou cílevědomost, intuici pro způsob, jak vést kampaň, i odhodlání měnit zaběhnuté pořádky využil ve snaze svou zemi oddálit od EU. Už na přelomu tisíciletí vedl jako tehdy osmadvacetiletý muž kampaň nazvanou "NE". Ta bojovala proti nahrazení britské libry eurem. 

Bismarck a matematika

Cummings už roky píše vlastní blog, ze kterého je možné vyčíst jeho motivaci pro podporu brexitu i zájmy a plány do budoucna. "Brexit donutí lidi přemýšlet. Místo toho, aby jen setrvávali ve strnulosti s mrtvým mozkem, jako to bylo posledních 20 let," těší se například na stav britského úřednictva po odchodu Británie z EU.  

Dominic Cummings je rusofil a milovník ruské literatury, který nenávidí byrokracii a je přesvědčen o tom, že EU směřuje k zániku. Rád by proto reformoval celou britskou politickou scénu a společnost, aby byly založené na principu inteligence a schopnostech jednotlivců. 

Cummings v obležení novinářů nedaleko svého domu.
Cummings v obležení novinářů nedaleko svého domu. | Foto: Reuters

Zaníceného obdivovatele Otto von Bismarcka - politika, který v 19. století sjednotil Německo "krví a železem" - inspiruje vojenský princip takzvané Auftragstaktik. Podle té mají podřízení být instruováni jen prostřednictvím jednoduchých a jasných příkazů.

Absolvent prestižní Oxfordské univerzity se během let stal známým svým nedostatkem trpělivosti při spolupráci s lidmi, které považuje za málo chytré. A brexit by podle něj měl být prostředkem k tomu, se jich ve státní správě zbavit. Cummings se proti nařčením, že takovým přístupem narušuje demokratické principy vlády, brání. Považuje se za bojovníka proti extremismu, který se snaží navrátit veřejnosti důvěru v politický systém. 

Kdo je Dominic Cummings
Autor fotografie: Reuters

Kdo je Dominic Cummings

Dominic Cummings se narodil v roce 1971 v severoanglickém městě Durham. Poté vystudoval historii na univerzitě v Oxfordu, kam chodil i jeho současný šéf Boris Johnson. Po studiích pracoval tři roky v Rusku na nakonec neúspěšném projektu letecké společnosti, který plánoval spojení Samary a Vídně.

V 90. letech byl Cummings tváří kampaně proti přijetí eura ve Spojeném království, poté se stal stratégem lídra konzervativní strany Iaina Duncana Smitha, následně pracoval pro dalšího konzervativního politika Michaela Gova. Od roku 2015 řídil kampaň za brexit a byl ústředním hybatelem v pozadí referenda o odchodu Spojeného království z EU v roce 2016 i drtivého vítězství Johnsonovy Konzervativní strany v parlamentních volbách v loňském roce. Podle agentury Reuters byl považován dokonce za Johnsonův "mozek" a za člověka, který uplatňuje výrazný vliv.

Vlnu kritiky vzedmulo především jeho porušení karanténních opatření, při nichž jel více než 400 kilometrů napříč království za rodinou, ačkoliv byl sám nemocný a jeho manželka vykazovala příznaky koronaviru. Tato kauza ho nakonec stála místo a na nátlak veřejnosti tak 13. listopadu 2020 odstoupil z funkce.

Cummingsovou manželkou je Mary Wakefieldová, jedna z editorek konzervativního týdeníku The Spectator. Ten v letech 1999 až 2005 vedl dnešní premiér Johnson. Wakefieldová, která pochází ze šlechtické rodiny, se s Johnsonem dodnes přátelí.

Postava Cummingse fascinovala britské filmaře natolik, že z něj udělali klíčovou postavu televizního dramatu Brexit ze zákulisí brexitové kampaně. Stratéga v něm ztvárnil britský herec Benedict Cumberbatch. 

Sovětská propaganda

Šéfem kampaně za brexit se Cummings stal v říjnu 2015, tedy hned po jejím vzniku. Britská média mu připisují autorství úspěšného hesla Take back control (Vzít si zpět kontrolu) a nápadu s červeným autobusem se zavádějícím sloganem slibujícím 350 milionů liber týdně na systém veřejného zdravotnictví, které by Británie údajně získala odchodem z EU.

Svou práci na kampani vzal velmi zodpovědně. Vystudovaný historik se sám doučil pokročilou matematiku, aby chápal její nejsložitější oblasti, jako jsou teorie pravděpodobnosti nebo výpočty předpovědí. Do týmu, v němž byl nejstarší, povolal experty, kteří měli na starosti správnou práci s daty.

Pečlivou práci se statistikami v kombinaci s vhodně zvolenými postupy převzatými z psychologie považuje Cummings za budoucnost politické komunikace. V roce 2016, tedy ještě před brexitovým referendem, se také nechal slyšet, že kampaň by si mohla "vypůjčit nápady a metody od sovětské propagandy". Způsob, jakým Cummings a jeho tým spolupracovníků nakládal s osobními daty občanů, se stal po referendu předmětem kritiky.

Konzervativcům už lidé nejsou jedno

Kabinet v čele s Johnsonem čelil zejména v začátcích pandemie kritice za původní plán nezavádět drastická omezení a nechat, aby se dost lidí nakazilo a společnost se tak stala proti viru imunní.

Svůj plán tehdy politické vedení země vysvětlovalo tím, že se "řídí vědou". Cummings podle listu Sunday Times plán shrnul slovy "kolektivní imunita, ochrana ekonomiky, a jestli někteří staří lidé umřou - co se dá dělat".

Vládní strategie se od té doby zásadně proměnila a její součástí je i to, že premiérovi poradci pravidelně - a to i na denní bázi - zkoumají nálady ve společnosti. Při zavádění nebo rušení opatření pak berou ohled i na ně. 

"Teď už vláda nechce vypadat nerozhodně," říká k tomu Joe Greenwood-Hau, politolog z London School of Economics. Cummings tak nakonec učinil rozhodnutí na funkci rezignovat. Ve středu oznámil demisi Johnsonův šéf komunikace Lee Cain, který byl stejně jako Cummings od začátku výrazným stoupencem brexitu a zároveň blízkým Cummingsovým spojencem.

Video: Ve Skotsku premiéra Borise Johnsona vypískali

Video: Reuters
 

Právě se děje

Další zprávy