Rusko chce umlčet zahraniční novináře, chystá zákon

ČTK ČTK
27. 12. 2012 19:24
Známý moderátor kritizoval protiamerický zákon, poslanci chtějí takové projevy zakázat
Poslanci ruské státní dumy.
Poslanci ruské státní dumy. | Foto: Reuters

Moskva - Skupina ruských poslanců hodlá předložit návrh zákona, který by zakázal novinářům s cizím občanstvím kriticky hovořit v celostátní veřejné televizi o ruském vedení.

Nápad vznikl poté, co známý televizní moderátor Vladimir Pozner, který má trojí občanství, v ruské veřejné televizi posměšně komentoval "protiamerický zákon" předpokládající zákaz adopcí ruských dětí Američany a další sankce vůči americkým občanům. Napsala to ruská agentura RIA Novosti.

Podle několika poslanců z různých stran Poznerovo vystoupení "uráželo ruský parlament", kterým zákon prošel v posledních dnech, a také prý "diskreditovalo ruské vedení."

Pozner prý řekl, že Státní duma (dolní parlamentní komora) dělá z Ruska "kašpara" a sama se chová jako "blbá nána". Novinář se sice omluvil, ale poslanci stále o jeho výroku pochybují, neboť se jim nelíbil "jeho obsah a tón".

"Nemyslím, že by se něco takového mohlo stát. Vladimir Pozner je profesionál, který se umí vždy chovat podle mezinárodního etického kodexu," řekl k případu Vsevolod Bogdanov, předseda ruského svazu novinářů, který s poslanci navrhujícími zákon nesouhlasí.

Podle skupiny poslanců není zákon namířen proti svobodě slova a novinářské svobodě, jen proti jejich zneužívání. "Kdyby podobná situace nastala například v USA, kde by nějaký ruský občan v přední americké televizi vystoupil s podobným prohlášením, reakce by následovala okamžitě.

Pozner je známý a uznávaný novinář, který je na mediální scéně vidět už od dob Sovětského svazu. Narodil se ve Francii, mládí prožil v USA, poté působil v SSSR a Rusku a má občanství všech tří zemí.

Právní předpis, který měl Pozner kritizovat, již čeká jen na podpis prezidenta Vladimira Putina. Zakazuje adopce ruských sirotků Američany a počítá s tím, že Moskva vypracuje černý seznam občanů USA, kteří jsou podezřelí z nějakého porušení práv ruských občanů. Zakazuje rovněž činnost politicky orientovaných nevládních organizací financovaných z USA.

Zákon reaguje na takzvaný "Magnitského zákon", který začal nedávno platit v USA a který je namířen proti Rusům, kteří porušují lidská práva. Tito ruští občané nesmějí dostat americká víza a jsou jim blokována konta v amerických bankách.

 

Právě se děje

před 7 minutami

Výjimku z nošení roušek dostanou děti do 2 let a řidiči, kteří jsou v autě sami

Zákaz vycházení bez pokrývky nosu a úst, který platí od 19. března, se nově nebude vztahovat na děti do dvou let věku a řidiče, kteří jsou v motorovém vozidle sami. Na dnešním zasedání toto usnesení schválila vláda, informoval na tiskové konferenci ministr zdravotnictví Adam Vojtěch (za ANO).

Podle ministra výjimka vznikla po konzultaci s odborníky. Poměrně dlouho se diskutovala smysluplnost nošení v roušky v takových případech, uvedl Vojtěch.

Zdroj: ČTK
Další zprávy