Ruský ministr označil starostu Prahy 6 za nacistu. Omluva by pomohla, tvrdí Petříček

Zahraničí ČTK Zahraničí, ČTK
Aktualizováno 6. 9. 2019 19:24
Ruský ministr kultury Vladimir Medinskij v pátek přirovnal starostu Prahy 6 Ondřeje Koláře k vůdci regionální odbočky nacistické strany NSDAP. Vedení pražského obvodu kritizoval za záměr odstranit památník ruského maršála Ivana Koněva. Ministr zahraničí Tomáš Petříček (ČSSD) vyzval všechny strany k věcnému dialogu, Medinského vyjádření nepovažuje za vhodné, napsal v SMS zprávě na dotaz ČTK. Omluva ruského ministra by podle Petříčka pomohla situaci uklidnit.
Tomáš Petříček.
Tomáš Petříček. | Foto: Libor Fojtík

"Tohle je skutečně nešťastný formát debaty. Mrzí mne, že diskuse o této soše překračuje racionální rámec, a doufám, že se podaří vyhrocenou rétoriku opustit a přejít k věcnému dialogu. Chtěl bych k tomu tímto všechny strany vyzvat. Vyjádření ministra kultury Ruské federace nepovažuji za vhodné. Myslím, že omluva by pomohla uklidnit situaci," uvedl Petříček.

"Praha byla osvobozena už po pádu Berlína," řekl ruský ministr Medinskij v Murmansku. "Nasazena byla Koněvova armáda, 12 tisíc našich vojáků při osvobození Prahy zahynulo. Vděční obyvatelé Prahy postavili Koněvovi památník. A najednou starosta jakéhosi obvodu řekl, že rada se bude zabývat demontáží památníku osvoboditeli a zachránci města. Je to takový místní gauleiter," prohlásil.

Kolář v SMS zprávě napsal, že doufá, že se ministerstvo zahraničí proti Medinského vyjádření ohradí. Výrok označil za nehoráznost a sprostotu. Vyjádření odsoudil také předseda TOP 09 a klubu Spojených sil pro Prahu a europoslanec Jiří Pospíšil.

Ruský ministr pochválil Zemana

Medinskij naopak pochválil vystoupení českého prezidenta. "Prezident Miloš Zeman jako moudrý a vzdělaný člověk řekl, že je to nehoráznost, že tak postupovat nelze. Jsme mu samozřejmě vděčni za podporu. Doufáme, že po jeho vystoupení místní úřady přijmou správné rozhodnutí," uvedl Medinskij podle agentury TASS.

Zeman ve čtvrtek v televizi Barrandov úvahy o odstranění Koněvovy sochy kritizoval: "Ti, kdo bojují proti sochám, jsou zbabělí, protože socha se nemůže bránit. (…) Já bych tam tu sochu doporučoval nechat a neztrapňovat se neznalostí historie."

Prezidentův mluvčí Jiří Ovčáček měl pro Medinského pochopení. "Ruský ministr kultury zřejmě naráží na fakt, že starosta Prahy 6 hodlá odstranit pomník osvoboditele vyhlazovacího tábora Osvětim. Jeho rozhořčení tedy plně chápu," napsal na Twitteru.

Předseda TOP 09, europoslanec a předseda klubu Spojených sil pro Prahu Jiří Pospíšil naopak považuje vyjádření ruského ministra kultury za skandální. "Přirovnávat politika demokratické politické strany k regionálnímu vůdci NSDAP považuji za naprosto nepřijatelné," řekl. "Vyjádření odmítám, je přes čáru. Přirovnání pošlapává památku obětí druhé světové války," dodal.

Kolem Koněvova památníku v pražském Bubenči panuje dlouhodobá kontroverze, která vyústila v poškozování sochy, v pokusy památník ohradit a v demonstrace. Městská část bude o pomníku jednat 12. září na zastupitelstvu, starosta Kolář chce sochu přestěhovat na jiné místo. Podle ruského velvyslanectví v Praze je postup Prahy 6 zneuctěním památky vojáků Rudé armády padlých v bojích proti nacistům za svobodu Československa.

Reportáž se opírá o průzkum, který nejspíš neexistuje

Ruská státní televize Rossija24 v minulých dnech o pomníku maršála Koněva v Praze odvysílala reportáž. Reportérka se v ní odkazuje na údajný průzkum provedený "českým statistickým oddělením", podle kterého je prý proti památníku pouze 0,43 procenta obyvatelstva. Žádná česká instituce takového názvu však neexistuje, stejně jako uvedený průzkum. Rossija24 patří k největším stanicím v Rusku, sledují ji miliony diváků.

"Místní úřady tvrdí, že nemají prostředky a podle všeho ani chuť neustále umývat a chránit památník. Zato mají dost peněz na stavbu tohoto lešení," říká ruská novinářka v reportáži, v níž vystupuje i Zemanův mluvčí.

Video: Ruská státní televize odvysílala reportáž o Koněvově soše.

Ruská státní televize odvysílala reportáž o Koněvově soše | Video: Rossija24
 

Právě se děje

Aktualizováno před 43 minutami

Summit EU se shodl na dosažení klimatické neutrality do roku 2050

Lídři zemí Evropské unie se dnes po dlouhém vyjednávání shodli, že EU bude do poloviny století klimaticky neutrální. Informoval o tom předseda Evropské rady Charles Michel. Podle informací ČTK obsahují závěry zmínku o jaderné energii jako součásti energetického mixu, kterou prosazovalo Česko. Dočasnou výjimku si podle diplomatických zdrojů vyjednalo Polsko.

Zdroj: ČTK
před 1 hodinou

Summit projednal víceletý rozpočet EU, shodu nenašel

Evropští lídři ve čtvrtek na bruselském summitu projednali návrh příštího víceletého rozpočtu Evropské unie. K textu předloženému finským předsednictvím má většina unijních zemí připomínky a k jednání se chtějí vrátit počátkem příštího roku. Podle informací ČTK uvažuje předseda Evropské rady Charles Michel o svolání mimořádného summitu na únor.

Prezidenti a premiéři se k otázce rozpočtu na období 2021 až 2027 dostali po neúspěšném podvečerním vyjednávání o klimatických závazcích. Na stole měli návrh, který již po zveřejnění sklidil kritiku od Evropské komise i většiny členských států. Finský text počítá s celkovým objemem rozpočtu ve výši 1,07 procenta hrubého národního důchodu (HND) EU. Zatímco komisi, která navrhovala 1,11 procenta, se nelíbí snížení celkového objemu rozpočtu, státy střední a jižní Evropy jsou rozladěny zejména poklesem peněz pro strukturální fondy. Západoevropské země pak namítají, že by se měl rozpočet i vzhledem k odchodu Británie jako čistého plátce snížit až na jedno procento.

Zdroj: ČTK
před 2 hodinami

Lídři EU se shodli na prodloužení sankcí vůči Rusku

Prezidenti a premiéři zemí Evropské unie se dnes jednomyslně shodli na půlročním prodloužení hospodářských sankcí vůči Rusku. Oznámil to mluvčí předsedy Evropské rady Barend Leyts. Podle unijních lídrů Moskva stále nedodržuje mírové dohody z Minsku, které se týkají východu Ukrajiny ovládaného od roku 2014 separatisty a jejichž naplnění je podmínkou pro zrušení postihů.

Německá kancléřka Angela Merkelová a francouzský prezident Emmanuel Macron informovali své kolegy o výsledcích pondělní pařížské vrcholné schůzky. Takzvaná normandská čtyřka tvořená ještě ruským prezidentem Vladimirem Putinem a jeho ukrajinským protějškem Volodymyrem Zelenským se v Paříži nedokázala shodnout na ukončení konfliktu na východě Ukrajiny. V oblasti Donbasu za více než pět let bojů mezi vojsky prozápadní vlády v Kyjevě a separatisty podporovanými Kremlem zemřelo na 13 000 lidí.

Zdroj: ČTK
Další zprávy