Ruská policie zatkla přes 5000 lidí při protestech proti věznění opozičníka Navalného

ČTK ČTK
Aktualizováno 31. 1. 2021 20:55
Policie v neděli na různých místech Ruska tvrdě zasáhla proti shromážděním, jejichž účastníci žádají osvobození opozičního předáka Alexeje Navalného. Na jeho podporu druhý víkend po sobě vyšly do ulic desetitisíce lidí. Ruský server OVD-Info, který se specializuje na monitorování policejních aktivit, za neděli eviduje 5021 zatčených.
Protesty proti zatčený Alexeje Navalného v Rusku.
Protesty proti zatčený Alexeje Navalného v Rusku. | Foto: Reuters

Demonstrace se konaly napříč Ruskem, od Vladivostoku po Petrohrad. Odhad celkového počtu demonstrujících zatím není k dispozici, nicméně ze záběrů z ruských měst se zdá, že jich byly nejméně desetitisíce. Úřady manifestace nepovolily a varovaly Rusy před účastí.

Ačkoli policie původně oznámila, že v Moskvě přišlo na demonstraci jen kolem 300 lidí, OVD-Info v nejčerstvějším hlášení tvrdí, že v hlavním městě bylo zadrženo více než 1500 demonstrantů. V Petrohradu údajně do večera putovalo do vazby skoro 900 lidí, v sibiřském Krasnojarsku na 200. Svaz ruských novinářů oznámil, že mezi zatčenými je přinejmenším 35 žurnalistů.

Zadržených je hlášeno více než po prvním kole protestů z minulé soboty. I tehdy byla mezi tisícovkami zatčených Navalného manželka Julija. Nakonec bylo před týdnem registrováno přes 3500 zadržených, což agentura AFP označila za nejintenzivnější zatýkání v novodobé ruské historii.

Navalného policie zadržela 17. ledna hned po jeho návratu z Německa, kde se léčil po otravě nervově paralytickou látkou novičok. Z té opozičník obviňuje ruskou tajnou službu a osobně prezidenta Vladimira Putina. Soud tento týden zamítl odvolání Navalného proti vazbě, ve které nyní hlavní kritik Kremlu čeká, zda nebude poslán do vězení kvůli údajnému porušování pravidel dříve uloženého podmíněného trestu.

Agentura AP informovala, že tým kolem Navalného vyzval příznivce k další manifestaci v hlavním městě, a to v úterý. Prominentní kritik Kremlu, jenž je nyní ve vazbě, má tento den stanout před soudem, který by jej mohl poslat za mříže i na několik let.

Policie použila slzný plyn i omračující prostředky

Na sociálních sítích kolují záběry policejních zákroků. Na snímku z Kazaně je vidět, že policisté přinutili demonstranty lehnout si do sněhu. V Petrohradě skončilo ve vazbě přes 500 lidí. Policie si tam podle svědků počínala brutálně, použila omračující prostředky i slzný plyn. Jeden účastník petrohradského zásahu se vyfotografoval se zraněním na hlavě a řekl, že "lidé leží jeden na druhém".

Čtyřicetiletá účastnice protestu v Moskvě řekla, že přišla, i když měla v noci panický záchvat. "Vím, že žiju v naprosto bezprávním státě. V policejní zemi, kde nejsou nezávislé soudy. V zemi řízené korupcí. Chci žít jinak," citovala ji agentura Reuters. V Moskvě byli od středečního večera zatýkáni Navalného spolupracovníci i zástupci opozičních médií.

V hlavním městě úřady sáhly k bezprecedentním bezpečnostním opatřením: v okolí Kremlu uzavřely stanice metra, omezily autobusovou dopravu a nařídily uzavřít restaurace a obchody. Západní média hovořila o proměně centra města v pevnost s těžkooděnci na každém rohu.

Organizátoři moskevské akce dvakrát změnili místo setkání, protože policie zablokovala do některých částí města pěším přístup. Nevytvořil se proto homogenní dav, ale menší skupiny. Původně se měli lidé sejít u centrály Federální bezpečnostní služby (FSB, kontrarozvědky) a vydat se k vazební věznici, kde se Navalnyj nachází. Protože se tam ovšem většina z nich nedostala, vrátili se lidé do centra města. "Putin je zloděj! Svobodu!" volali. Podle agentury AFP připomínala ruská metropole obležené město, všude byly vidět početné protizásahové jednotky se štíty a obušky.

"Přijdou si pro kohokoliv z nás"

Nový šéf americké diplomacie Blinken vyzval k propuštění Navalného a kritizoval ruskou "brutální taktiku". "USA odsuzují neustálé používání brutálních taktik Ruska proti poklidným demonstrantům a novinářům. Je to stejné už druhý týden," napsal Blinken na twitteru.

Ruské ministerstvo zahraničí vzápětí reagovalo vlastním tweetem: "Potvrzuje se hrubé vměšování USA do vnitřních záležitostí Ruska, podobně jako šíření mylných informací a vyzývání k účasti na ilegálních akcích šířené na internetových platformách kontrolovaných z Washingtonu."

Uzavřené na Dálném východě zůstalo centrum Vladivostoku, kde se mezi 100 zadrženými ocitli i novináři. Asi stovka Navalného příznivců vyšla u mořského pobřeží na led, kde vytvořili ze svých těl písmeno N a vykřičník. V sibiřském Tomsku, který Navalnyj navštívil krátce předtím, než loni v srpnu zkolaboval s otravou, lidé skandovali "Nechte ho jít". Několik desítek lidí přišlo protestovat i v Jakutsku, třebaže panoval 42stupňový mráz. "Protestuji poprvé. Je mi z toho totálního bezpráví vrchnosti nanic," řekl podle opozičních médií demonstrant jménem Ivan.

Julija Navalná na instagramu napsala: "Když budeme mlčet, přijdou si zítra pro kohokoli z nás." Mezi postiženými spojenci Navalného je i její bratr Oleg, který je v domácím vězení.

Mluvčí ruského ministerstva vnitra Irina Volková v sobotu prohlásila, že lidé by se měli protestů zdržet kvůli pokračující epidemii covidu-19. Každý, kdo bude přistižen při porušování karanténních opatření, podle ní může čelit trestnímu stíhání.

Video: Policie minulý týden brutálně zasáhla proti Rusům, kteří žádali propuštění Alexeje Navalného

Policie v Moskvě a Petrohradu brutálně zasáhla proti Rusům, kteří v sobotu žádali propuštění opozičního předáka Alexeje Navalného. | Video: Rádio Svobodná Evropa
 

Pokud jste v článku zaznamenali chybu nebo překlep, dejte nám, prosím, vědět prostřednictvím kontaktního formuláře. Děkujeme!

Právě se děje

před 1 hodinou

Pět mrtvých po atentátu na vozidlo Tálibánu v afghánském Dželálábádu

Vozidlo radikálního hnutí Tálibán, které od poloviny srpna vládne v Afghánistánu, se stalo v neděli ve městě Dželálábád terčem dalšího bombového útoku. Podle prvních zpráv agentury AP si vyžádal pět mrtvých, včetně dvou civilistů, z nichž jedno bylo dítě. Tálibán se k incidentu dosud nevyjádřil.

Další zprávy