"Sledují mě jako stíny, vrátil se rok 1937." Takto žije Navalného manželka Julija

Martin Novák Martin Novák
29. 1. 2021 6:20
Aby se policisté dostali ve středu do bytu Julije Navalné, manželky zatčeného předáka ruské opozice Alexeje Navalného, vyrazili dveře. Ona sama je nejprve žádala, aby počkali čtvrt hodiny do příjezdu jejího právníka. Policie ale odmítla a vpadla dovnitř.
Julija Navalná.
Julija Navalná. | Foto: Reuters

Vedení policie uvedlo, že důvodem k takovému zásahu bylo podezření na porušení protiepidemických opatření. Ze stejného důvodu policisté ve středu zadrželi Navalného bratra Olega.

Za porušení protiepidemických opatření policie považuje sobotní demonstrace ve více než stovce ruských měst na podporu Alexeje Navalného a za jeho propuštění z vazby. Julija Navalná se zúčastnila protestu na Puškinově náměstí v Moskvě, kde se sešlo 40 tisíc lidí.

Čtyřiačtyřicetiletá manželka hlavního kritika prezidenta Vladimira Putina si v minulosti nepotrpěla na veřejná vystoupení. V roce 2013 výjimečně vystoupila na předvolebním mítinku, když její muž kandidoval na starostu Moskvy. Do médií se příliš nevyjadřovala, ale to se změnilo během posledních několika měsíců.

Když loni v srpnu upadl Alexej Navalnyj do bezvědomí na palubě letadla a museli jej kvůli otravě hospitalizovat, napsala Julija Navalná dopis přímo prezidentu Putinovi. Ten na veřejnosti ani před novináři zásadně nevyslovuje Navalného jméno, aby mu nedodával autoritu a důležitost.

Putin pak svolil s převozem Navalného na léčení z ruského Omsku do Berlína. Uvedl, že o tom rozhodl on osobně, ale o dopise se nezmínil. Navalnyj nicméně poté, co se v Německu probral z kómatu, napsal na Instagram: "Julije, zachránila jsi mě."

Po dramatickém návratu manželů do Moskvy a zatčení Navalného před téměř dvěma týdny žena předstoupila před novináře shromážděné na letišti Šeremetěvo se vzkazem pro všechny Rusy: "Alexej nemá strach a nemám ho ani já. Nemějte ho ani vy."

Špehování jako ve 30. letech

Julija vystudovala mezinárodní vztahy na Plechanovově univerzitě v Moskvě. S budoucím manželem se poznala na dovolené v Turecku v roce 1998. Jejich dvacetiletá dcera Darja studuje ve Spojených státech, synovi Zacharovi je dvanáct.

Klidně se může stát, že Alexej Navalnyj zůstane ve vězení až do roku 2034. Kreml se ho snažil přesvědčit, aby v Německu zůstal, říká novinář. | Video: Daniela Drtinová

Pracovala v jedné z moskevských bank a později pomáhala s podnikáním Navalného rodičům, kteří měli firmu na výrobu a prodej košíkářských produktů a nábytku.

Navalnyj byl v Rusku neustále pod dozorem příslušníků Federální a bezpečnostní služby (FSB), často jej policie zatýkala. "Často po mně lidé chtějí a očekávají ode mě slova o tom, že chci, aby s tím Alexej skončil. Ale tak to není. Já ho podporuji a říkám to naprosto upřímně. Nechat něco z poloviny nedokončené není správné," řekla loni po otravě manžela jedem novičok v rozhovoru s ruským filmařem a blogerem Jurijem Dudem.

Nedávno na Instagramu napsala, že od návratu do Moskvy ji příslušníci FSB všude pronásledují jako stíny. "Rok 1937 je zpět a ani jsme si toho nevšimli," napsala v narážce na období, kdy v tehdejším Sovětském svazu vrcholily stalinské čistky a zatýkání. Připojila fotografii auta, ze kterého ji tajní policisté údajně sledují.

Od roku 2007 Julija Navalná nepracuje a věnuje se rodině. Manželům hrozí tři a půl roku dlouhé odloučení, pokud soud rozhodne, že Alexej nedodržoval podmínky podmínečného rozsudku, a pošle ho do vězení.

 

Právě se děje

před 45 minutami

Smartwings po téměř dvou letech vrátily do provozu Boeing 737 MAX

Smartwings dnes po téměř dvou letech znovu vypravily v běžném provozu letadlo Boeing 737 MAX 8. Před dnešním letem do Malagy dopravce letadlo podle požadavků upravil a ve středu s ním úspěšně provedl ověřovací let. Do léta chce letecká společnost postupně nasadit i zbylých šest těchto letounů, informovaly dnes Smartwings.

Letadla Boeing 737 MAX byla celosvětově odstavena od března 2019 kvůli dvěma nehodám, při nichž zahynulo 346 lidí. V závěru letošního ledna jejich provoz povolila Evropská agentura pro bezpečnost letectví (EASA).

"Naší absolutní prioritou je bezpečnost našich cestujících a posádky. Žádný stroj nepodstoupil takové prověrky bezpečnosti v historii letectví jako letoun Boeing 737 MAX. Věříme, že důvěra v tento letoun se velmi rychle obnoví," uvedl člen představenstva a generální ředitel Smartwings Roman Vik.

Zdroj: ČTK
před 1 hodinou

Londýn oznámil další sankce vůči barmským armádním činitelům

Británie dnes oznámila, že přidává na sankční seznam další barmské vojenské představitele kvůli jejich zapojení do převratu, který tento měsíc vedl ke svržení zvoleného barmského vedení. Britský ministr zahraničí Dominic Raab uvedl, že na seznamu se k 19 barmským vysoce postaveným armádním činitelům přidává šest dalších jmen. Informovaly o tom agentura AP a Reuters.

Na černé listině se ocitl také generál Min Aun Hlain, který se po svržení vlády postavil do čela státu. Opatření přijaté Londýnem má zamezit osobám na seznamu v cestách do Británie a znemožnit britským podnikům či institucím, aby obchodovaly se společnostmi vlastněnými těmito barmskými vojenskými představiteli.

Británie oznámila, že ukončuje programy pomoci, v rámci nichž byly prostředky posílány barmské vládě. Dodala ale, že pomoc se i nadále dostane k "nejchudším a nejzranitelnějším v zemi".

Zdroj: ČTK
před 1 hodinou

Koronavirový příspěvek podnikatelům se zdvojnásobí na 1000 korun, schválil Senát

Příspěvek podnikatelům a společníkům malých firem, jejichž činnost omezila vládní opatření proti epidemii koronaviru, se zdvojnásobí na 1000 korun denně. Pracovníkům na dohodu zůstane denní příspěvek 500 korun. Příspěvek už nebude navázán na nouzový stav. Na podporu dosáhnou ti, jejichž tržby se snížily minimálně o 50 procent. Ve čtvrtek to schválil Senát. Novelu nyní dostane k podpisu prezident. Bonus bude podle předlohy vyplácen za únor a březen. Vláda ale zákonem získá mandát zavést další bonusová období, která odpovídají vždy jednomu dalšímu kalendářnímu měsíci, a to nejdéle do konce roku 2021.

Zdroj: ČTK
Další zprávy