"Sledují mě jako stíny, vrátil se rok 1937." Takto žije Navalného manželka Julija

Martin Novák Martin Novák
29. 1. 2021 6:20
Aby se policisté dostali ve středu do bytu Julije Navalné, manželky zatčeného předáka ruské opozice Alexeje Navalného, vyrazili dveře. Ona sama je nejprve žádala, aby počkali čtvrt hodiny do příjezdu jejího právníka. Policie ale odmítla a vpadla dovnitř.
Julija Navalná.
Julija Navalná. | Foto: Reuters

Vedení policie uvedlo, že důvodem k takovému zásahu bylo podezření na porušení protiepidemických opatření. Ze stejného důvodu policisté ve středu zadrželi Navalného bratra Olega.

Za porušení protiepidemických opatření policie považuje sobotní demonstrace ve více než stovce ruských měst na podporu Alexeje Navalného a za jeho propuštění z vazby. Julija Navalná se zúčastnila protestu na Puškinově náměstí v Moskvě, kde se sešlo 40 tisíc lidí.

Čtyřiačtyřicetiletá manželka hlavního kritika prezidenta Vladimira Putina si v minulosti nepotrpěla na veřejná vystoupení. V roce 2013 výjimečně vystoupila na předvolebním mítinku, když její muž kandidoval na starostu Moskvy. Do médií se příliš nevyjadřovala, ale to se změnilo během posledních několika měsíců.

Když loni v srpnu upadl Alexej Navalnyj do bezvědomí na palubě letadla a museli jej kvůli otravě hospitalizovat, napsala Julija Navalná dopis přímo prezidentu Putinovi. Ten na veřejnosti ani před novináři zásadně nevyslovuje Navalného jméno, aby mu nedodával autoritu a důležitost.

Putin pak svolil s převozem Navalného na léčení z ruského Omsku do Berlína. Uvedl, že o tom rozhodl on osobně, ale o dopise se nezmínil. Navalnyj nicméně poté, co se v Německu probral z kómatu, napsal na Instagram: "Julije, zachránila jsi mě."

Po dramatickém návratu manželů do Moskvy a zatčení Navalného před téměř dvěma týdny žena předstoupila před novináře shromážděné na letišti Šeremetěvo se vzkazem pro všechny Rusy: "Alexej nemá strach a nemám ho ani já. Nemějte ho ani vy."

Špehování jako ve 30. letech

Julija vystudovala mezinárodní vztahy na Plechanovově univerzitě v Moskvě. S budoucím manželem se poznala na dovolené v Turecku v roce 1998. Jejich dvacetiletá dcera Darja studuje ve Spojených státech, synovi Zacharovi je dvanáct.

Klidně se může stát, že Alexej Navalnyj zůstane ve vězení až do roku 2034. Kreml se ho snažil přesvědčit, aby v Německu zůstal, říká novinář. | Video: Daniela Drtinová

Pracovala v jedné z moskevských bank a později pomáhala s podnikáním Navalného rodičům, kteří měli firmu na výrobu a prodej košíkářských produktů a nábytku.

Navalnyj byl v Rusku neustále pod dozorem příslušníků Federální a bezpečnostní služby (FSB), často jej policie zatýkala. "Často po mně lidé chtějí a očekávají ode mě slova o tom, že chci, aby s tím Alexej skončil. Ale tak to není. Já ho podporuji a říkám to naprosto upřímně. Nechat něco z poloviny nedokončené není správné," řekla loni po otravě manžela jedem novičok v rozhovoru s ruským filmařem a blogerem Jurijem Dudem.

Nedávno na Instagramu napsala, že od návratu do Moskvy ji příslušníci FSB všude pronásledují jako stíny. "Rok 1937 je zpět a ani jsme si toho nevšimli," napsala v narážce na období, kdy v tehdejším Sovětském svazu vrcholily stalinské čistky a zatýkání. Připojila fotografii auta, ze kterého ji tajní policisté údajně sledují.

Od roku 2007 Julija Navalná nepracuje a věnuje se rodině. Manželům hrozí tři a půl roku dlouhé odloučení, pokud soud rozhodne, že Alexej nedodržoval podmínky podmínečného rozsudku, a pošle ho do vězení.

 

Právě se děje

před 2 minutami

Klub pražských zastupitelů Spojených sil odvolal z funkce předsedy Pospíšila

Zastupitelé koaličních Spojených sil pro Prahu (TOP 09 a STAN) v pátek odvolali z funkce předsedy zastupitelského klubu europoslance a šéfa pražské TOP 09 Jiřího Pospíšila. Důvodem je jeho časové zaneprázdnění. Ve funkci ho nahradil předseda magistrátního výboru pro dopravu Pavel Richter (TOP 09). Potvrdilo to několik zastupitelů Spojených sil. Pospíšil byl spolu s Hanou Kordovou Marvanovou (STAN) lídrem kandidátky Spojených sil ve volbách v roce 2018. Pospíšil rozhodnutí respektuje a nadále se bude věnovat pražské politice a výkonu mandátu zastupitele.

Pro odvolání Pospíšila hlasovalo sedm ze 13 zastupitelů Spojených sil. O možném odvolání mluvilo už několik týdnů a důvodem byla mimo jiné právě Pospíšilova vytíženost jako poslance v Evropském parlamentu, tak ve vedení pražské TOP 09. Klub na magistrátu ani zastupitelstvo Pospíšil neopouští.

"Respektuji rozhodnutí. Mám čisté svědomí a odcházím nezhrzen. V žádném případě neodcházím z pražské politiky a nadále se plně budu věnovat výkonu mandátu zastupitele," řekl Pospíšil. Důvody odvolání považuje za zástupné a za mocenský boj v klubu. "Dál to ale nechci rozvádět. Stál jsem spolu s Hanou Marvanovou u zrodu Spojených sil, což je úspěšný politický projekt, a dál budu naplňovat politický program," dodal. V metropoli má silnou podporu pražské TOP 09, proto neodstoupil v uplynulých týdnech sám, ale čekal na odvolání, řekl.

Zdroj: ČTK
před 7 hodinami

Růžička je dalším vyřazeným, v hokejové reprezentaci pokračují tři brankáři

V další fázi přípravy kádru hokejové reprezentace budou od neděle pokračovat jen tři gólmani. Dnes z něj po rozhodnutí trenérů v čele s hlavním koučem Filipem Pešánem vypadl Jan Růžička, o účast na mistrovství světa v Lotyšsku dál usilují Šimon Hrubec, Petr Kváča a Roman Will. Pešán potvrdil, že má velký zájem o Josefa Kořenáře ze San Jose.

Další zprávy