Ruská armáda na výročí invaze varuje: Nestavte radar

Reuters, čtk, man
21. 8. 2007 14:07
Česká delegace jedná v Moskvě
Vladimir Putin nastupuje do helikoptéry 11.srpna poté, co si prohlédl ruský radar u Voroněže.
Vladimir Putin nastupuje do helikoptéry 11.srpna poté, co si prohlédl ruský radar u Voroněže. | Foto: Reuters

Moskva - Česká republika se dopustí závažné chyby, pokud se rozhodne poskytnout své území pro stavbu amerického radaru.

V den 39. výročí sovětské invaze do Československa (21.srpna 1968) to dnes prohlásil náčelník generálního štábu ruské armády generál Jurij Balujevskij.

Balujevskij to řekl v Moskvě české delegaci, kterou vede první náměstek ministryně obrany Martin Barták a prvním náměstek ministra zahraničí Tomáš Pojar.

"Říkají nám, že rozhodnutí o protiraketové obraně bylo přijato a že Rusko se jen vměšuje do rozhovorů mezi Spojenými státy, Českou republikou a Polskem," prohlásil na začátku jednání Balujevskij.

Odcházející ruský prezident Vladimir Putin (vpravo) i jeho pravděpodobný nástupce Sergej Ivanov jsou ostrými odpůrci radaru v České republice a raketové základny v Polsku.
Odcházející ruský prezident Vladimir Putin (vpravo) i jeho pravděpodobný nástupce Sergej Ivanov jsou ostrými odpůrci radaru v České republice a raketové základny v Polsku. | Foto: Reuters

"Takový přístup je chybný, neboť pokračující české rozhovory s Washingtonem vnímáme jako problém," řekl Balujevskij s tím, že postoj české strany se od posledního jednání před čtyřmi měsíci nezměnil.

Náčelník generálního štábu po rozhovorech novinářům řekl, že podle názoru ruské strany by bylo dobré, aby Česko nepřijímalo
definitivní rozhodnutí o radaru dříve než po amerických prezidentských volbách na podzim 2008.

Balujevskij před nedávnem prohlásil, že pokud americký radar na českém území skutečně vznikne, Rusko na něj namíří balistické střely.

Náměstek Barták po jednání připomněl, že Česká republika zatím žádné rozhodnutí neučinila. "Definitivní slovo nepadne, dokud nebudou zváženy všechny aspekty. Rozhodnutí učiní parlament," prohlásil v Moskvě Barták.

Dále čtěte:

Srpen 1968 v Praze
Srpen 1968 v Praze | Foto: Ústav pro soudobé dějiny
Foto: Reuters
Foto: Aktuálně.cz
Foto: Aktuálně.cz
 

Právě se děje

před 41 minutami

D11 u Prahy bude uzavřena kvůli demolici mostu až do 18:00

Dálnice D11 v pražských Horních Počernicích bude kvůli komplikacím při demolici mostu uzavřená až do nedělních 18:00. Stavbaři v konstrukci našli kabel, který nebyl evidován v dokumentaci a který byl pod proudem.  Kvůli kolonám navíc Ředitelství silnic a dálnic (ŘSD) uzavírku v průběhu odpoledne posunulo dále od Prahy. Uzavírka, která začala v sobotu v podvečer měla skončit původně dnes v 09:00. Most, který převádí Božanovskou ulici přes dálnici, byl ve špatném stavu. Příští rok začne stavba nového. Řidiči musí jezdit po objízdné trase.

"V nosné konstrukci jsme objevili kabel vysokého napětí, který nebyl nikde zanesen, v žádné dokumentaci, a byl pod proudem. Proto se práce z bezpečnostních důvodů zastavily na několik hodin. V noci se následně znovu rozjely, ale předpokládáme, že uzavírka se prodlouží až do dnešních 18:00," řekla mluvčí Technické správy komunikací (TSK) Barbora Lišková.

ŘSD odpoledne rozšířilo uzavírku dálnice ve směru z Prahy až na exity 25 na Sadskou a ve směru do hlavního města na exit 18 směrem na Bříství na Nymbursku. "Práce na demolici mostu pokračují. Prioritní je pro nás v tuto chvíli směr do Prahy. O postupu prací a znovuzprůjezdnění budeme průběžně informovat," řekla ČTK ve zhruba 14:30 Lišková.

Diagnostika letos prokázala, že stav mostu se zhoršuje, zatékalo do něj. V mostní konstrukci se rozpadal beton a padal na dálnici. Před demolicí mostu byl provoz na dálnici omezen na dva jízdní pruhy v každém směru, důvodem byly přípravné práce. Provoz v Božanovské ulici bude přerušen až do dokončení nového mostu. Objízdná trasa pro osobní auta vede ulicemi Ve Žlíbku a Náchodská a pro nákladní je svedena z ulice Ve Žlíbku do Mladých Běchovic a dále po Českobrodské na Pražský okruh. Omezení se dotklo i autobusových linek 222, 224 a 221.

Zdroj: ČTK
Další zprávy