Revoluce ve Španělsku: Zločince chytají díky Twitteru

Jana Černá
28. 6. 2013 7:59
Účet španělské policie má přes půl milionu odběratelů, lidé jí pomáhají s pátráním
Ilustrační foto.
Ilustrační foto. | Foto: Reuters

Madrid - Moc sociálních sítí se ve světě stále častěji projevuje během protirežimních protestů.

Příklad španělské policie ale dokazuje, že mohou sloužit i státním orgánům.

Španělští ochránci pořádku stojí podle BBC svým přístupem v čele revoluce. K prevenci i pátrání po zločincích denně využívají mikroblogovací službu Twitter a jejich příspěvky jsou tak oblíbené, že účet @policia v červnu překročil půl milionu followerů.

Komunikace policie s veřejností prostřednictvím Twitteru je rozšířena zejména v USA. Počet těch, kteří sledují španělskou policii, se tak blíží více než 600 tisícům lidí, pro něž tweetuje FBI.

Oficiální účet na Twitteru má i Policie ČR, hned v úvodu ale upozorňuje na to, že se jedná pouze o zkušební provoz. S necelými dvěma tisíci odběrateli využívá tuto sociální síť jen sporadicky.

Nejméně tři sta zadržených

"Bylo to pro nás něčím neuvěřitelným, ale zásluhu na tom mají lidé, kteří v nás velkoryse vkládají důvěru a podporují nás," řekl Carlos Fernández Guerra z digitalizačního týmu španělské policie k překonání půlmilionové hranice odběratelů.

Díky úzké spolupráci s veřejností po internetu se španělské policii podle BBC podařilo loni dopadnout na 300 lidí podezřelých z obchodování s drogami. Její příspěvky si totiž lidé velmi rádi přeposílají, některé i 5000krát.

Kromě přímého pátrání po pachatelích trestných činů a upozorňování na úspěchy bezpečnostního sboru využívá policie Twitter i k preventivním oznámením pro veřejnost.

"Faktor 20, 30, 50 pro vaši pokožku... A co sociální sítě, jak se chráníte tam?" ptá se policie a upozorňuje na možnost zablokování či nahlášení lidí, kteří uživatelům ztrpčují život:

Podobným způsobem tak španělská policie loni informovala veřejnost o nových počítačových virech nebo internetových podvodech.

Přímý kontakt s lidmi je pro ni ale nejcennější při takzvaných "tweetových raziích", kdy jí lidé pomáhají zasíláním cenných vodítek například o drogových překupnících.

 

Právě se děje

Další zprávy