Raketoplán Challenger vybuchl kvůli dobře známé závadě. Osudný let trval 73 vteřin

Raketoplán Challenger vybuchl kvůli dobře známé závadě. Osudný let trval 73 vteřin
12. dubna 1981. Historicky první start raketoplánu Columbia. Začátek nové éry letů do vesmíru.
Sedmičlenná posádka osudného letu Challengeru z roku 1986 na fotografii v Kennedyho vesmírném centru. Christa McAuliffeová stojí první zleva.
"Všechny tři motory fungují normálně, palivové jednotky a turbočerpadla fungují," hlásil po startu řídicímu středisku kapitán.
Vytahování kusů raketoplánu z oceánu pokračovalo ještě v roce 1987. Některé části vyplavila voda na pobřeží až v 90. letech.
Foto: The U.S. National Archives / Public domain
Martin Novák Dan Poláček Martin Novák, Dan Poláček
Aktualizováno 31. 1. 2021 7:30
Největší tragédie v historii letů do vesmíru se stala 28. ledna 1986. Před pětatřiceti lety odstartoval na Floridě americký raketoplán Challenger k letu, který měl trvat týden. Skončil ale po pouhých 73 sekundách explozí, plameny a dlouhým dýmem na obloze. Sedm astronautů přišlo o život kvůli závadě, o které konstruktéři věděli a kvůli níž měli pochybnosti, zda má raketoplán vůbec vzlétnout.
 

Pokud jste v článku zaznamenali chybu nebo překlep, dejte nám, prosím, vědět prostřednictvím kontaktního formuláře. Děkujeme!

Právě se děje

před 23 minutami

Bývalý prezident Václav Klaus byl opět hospitalizován. Vrátil se kvůli doléčení předchozích potíží

Zdroj: ČTK
před 1 hodinou

Šuráň po deseti letech končí jako prezident svazu minipivovarů, vystřídá ho Voldřich ze Zvíkova

Za nového prezidenta Českomoravského svazu minipivovarů zvolila čtvrteční valná hromada Michala Voldřicha z Pivovarského dvoru Zvíkov. Po deseti letech vystřídá ve vedení Jana Šuráně, který byl v čele svazu od jeho vzniku. Na pozici už znovu nekandidoval, chce ale nadále organizovat hlavní svazové akce, jako je Festival minipivovarů na Pražském hradě a Jarní cenu sládků, která se koná právě na Zvíkově. Pro zvolení Voldřicha bylo všech 64 přítomných členů svazu.

Místopředsedy svazu se stali Radovan Koudelka ze Zámku Zábřeh - Ostrava a Miloš Hrabák z Pivovaru Welzl Zábřeh. "Bylo to hezkých deset let, podařilo se nám svaz založit a vybudovat to, že nás začali vnímat velcí (výrobci), malí i veřejnost," řekl končící prezident Šuráň.

Zdroj: ČTK
Další zprávy