Řecko může nakazit další. Jenže plán pomoci má trhlinu

Zahraničí Zahraničí
25. 4. 2010 22:30
Bude 45 miliard eur stačit? A má je Řecko dostat co nejdřív, nebo až slíbí nové úspory?
Foto: Reuters

* Řecko musí přijmout nová úsporná opatření, podmiňuje pomoc Německo * Na zasedání MMF a Světové banky se Řecko stalo hlavním bodem programu * Některé země se bojí, že 45 miliard eur nebude stačit, jiné (Německo), že stejně nepomohou zachránit Řeky v eurozóně * Ministr financí USA: Pomoc musí být rychlá. Nakazit by se mohly Španělsko a Portugalsko

Washington - Jednání o finanční pomoci těžce zadluženému Řecku se zrychlila a pomoc se podaří dohodnout včas, prohlásil v neděli po zasedání Mezinárodního měnového fondu a Světové banky ředitel MMF Dominique Strauss-Kahn.

Potíž spočívá v tom, že ne všichni souhlasí s rychlým zásahem. V neděli váhalo například Německo, na jehož bedrech má ležet bezmála čtvrtina ze 45 miliard eur, které se eurozóna a MMF rozhodly napumpovat do bezedných řeckých dluhových studní. Němci se obávají, zda rozsah pomoci je adekvátní.

Kanadský ministr financí James Flaherty zase namítl, že ani balík 45 miliard eur od eurozóny a fondu možná nebude dostatečný. Sumu, o níž se na jednání ve Washingtonu diskutovalo, přitom odmítl uvést.

Řecko musí přijmout nová opatření

Německý ministr financí Wolfgang Schäuble nicméně Řecku z Berlína vzkázal, že musí přijmout nová a ještě přísnější úsporná opatření ještě předtím, než přijme finanční podporu.

Za bleskovou akci se přimlouval americký ministr financí Timothy Geithner. Vyzval Evropu a Mezinárodní měnový fond, aby záchranný balík, který má pomoci Řecku z nejhoršího, dopravily do Atén co nejrychleji. Jde o to zasáhnout předtím, než se řecká infekce přenese na další oslabené státy: Portugalsko a Španělsko.

V nesprávnou chvíli

Řecký krach je přesně tím momentem, který nyní světová ekonomika nepotřebuje. Ještě před zasedáním výkonný ředitel MMF avizoval, že svět se zotavuje z krize rychleji, než se očekávalo. Jenže jsou tu řecké dluhy.

"Teď je cílem zajistit oživení, protože i když oživení je silnější a rychlejší než se očekávalo, je to stále křehké. A je křehké hlavně proto, že je nerovnoměrné, " uvedl Kahn. "Svět je stále nebezpečné místo, a nelíbí se mi, že mnoho lidí si mysli, že krize je za námi, a můžeme se vrátit do starých kolejí."

Mise MMF nyní v Aténách poté, co Řecko už požádalo o pomoc, jedná s tamní vládou o formě, jakou si Řecko "sáhne" na slíbených 45 miliard eur.

FT: Řekové to udělali správně

Za odvážné a správné označil britský list Financial Times páteční rozhodnutí řecké vlády obrátit se o pomoc na Mezinárodní měnový fond (MMF) a Evropskou unii.

Podle listu by měl hrát hlavní roli MMF, který by měl určit jasné podmínky pro poskytnutí pomoci a nemilosrdně je vymáhat. Stejně tak je podle ekonomického listu celá krize velkou politickou zkouškou pro Evropu, která musí prokázat větší dospělost.

Proti pomoci zadluženému Řecku se naopak v redakčním komentáři vyslovil americký list The Wall Street Journal. Podle něj by vyplacení této částky problémové zemi nic nevyřešilo, a navíc by šlo o morální hazard jak pro Řecko, tak pro země poskytující pomoc i pro budoucnost celé skupiny států používajících euro. Naopak konkurenční The New York Times si myslí, že Řecko by pomoc dostat mělo.

Německý list FAZ konstatoval, že Řecko stejně nakonec bude muset eurozónu opustit.

Nové daně pro banky

Schůzce MMF a Světové banky předcházelo také setkání skupiny zemí G20.

Ze závěrečného komuniké po páteční washingtonské schůzce ministrů financí a guvernérů centrálních bank skupiny G20 vyplynulo, že hospodářské oživení postupuje lépe, než se očekávalo.

Zároveň ale experti upozornili na velké rozdíly mezi jednotlivými zeměmi. Zatímco někde už opouštějí od podpůrných opatření, v jiných bojují stále s vysokou nezaměstnaností.

MMF tento týden navrhl nové daně pro banky, ze kterých by se hradily případné náklady na jejich záchranu, pokud by se ocitly v problémech. Podle agentury AFP se však země G20 v pátek na formě nových daní pro banky neshodly.

 

Právě se děje

před 20 minutami

Vstupenky na Kosovo nakonec budou k dostání i na internetu

Vstupenky na zápas českých fotbalistů s Kosovem v kvalifikaci o postup na mistrovství Evropy nakonec budou k dispozici i přes internet. Fotbalová asociace ČR původně online prodej v rámci bezpečnostních opatření zrušila, dnes však umožnila rezervaci přes web.

Fanoušci si rezervované lístky poté buď vyzvednou těsně před zápasem v Plzni, nebo je dostanou poštou. Stejně jako při prodeji na pokladnách stadionu ve Štruncových sadech, kde se utkání 14. listopadu uskuteční a výhra reprezentaci zajistí místo na Euru, bude při rezervaci na webu www.vstupenkyfotbal.cz možné na jeden občanský průkaz pořídit pouze čtyři vstupenky.

před 28 minutami

Útok Afghánce na severu Rakouska má druhou oběť, zemřel zaměstnanec ubytovny

Pondělní útok nožem v severorakouské obci Wullowitz u jihočeských hranic si vyžádal druhou oběť, těžkým zraněním podlehl pracovník místní ubytovny pro žadatele o azyl. V pátek to podle agentury APA oznámila policie. Za incidentem podle vyšetřovatelů stojí neúspěšný afghánský žadatel o azyl, který nejprve pobodal svého opatrovatele a poté při útěku zabil místního zemědělce.

Zdroj: ČTK
Další zprávy