Navenek jen úsměv a fotka. O tom podstatném Biden s Putinem před novináři nemluvili

Martin Novák Martin Novák
17. 6. 2021 14:09
Fototermínem nazývají novináři schůzky nebo akce, na které jsou zváni jen proto, aby mohli udělat fotografii zúčastněných ve stylu svatby nebo rodinného alba. Zhruba takto by se dal nazvat summit prezidentů Spojených států a Ruska Joea Bidena a Vladimira Putina.
Prezidenti Joe Biden a Vladimir Putin.
Prezidenti Joe Biden a Vladimir Putin. | Foto: Reuters

Dvojice se společně nechala vyfotografovat v křeslech před knihovnou z roku 1821, která čítá patnáct tisíc titulů a patří k pýše vily La Grange na břehu Ženevského jezera. Tedy v budově, kde se schůzka konala.

"Summit byl úspěšný a proběhl se znaménkem plus," zhodnotil schůzku mluvčí Kremlu Dmitrij Peskov. Ve smyslu konkrétních dopadů není moc co hodnotit, protože se oba státníci dohodli jen na jediné věci: návratu velvyslanců obou zemí do Moskvy a Washingtonu. Což se čekalo.

Uvedli také, že chtějí obnovit jednání o snížení počtu atomových zbraní, o takzvané dohodě Nový START. Podpisy pod americkými smlouvami o odzbrojení jsou ale spíše formalitami, protože obě strany disponují větším arzenálem, než by aktuálně mohly použít.

Podstatné na summitu bylo hlavně to, o čem Putin ani Biden před novináři nehovořili. Tedy že Bidenova administrativa nebude sankcionovat rusko-německý projekt plynovodu Nord Stream 2. Ten povede zemní plyn z Ruska po dně Baltského moře rovnou do Německa a vynechá tranzitní země, jako jsou Ukrajina nebo Polsko. K jejich nevoli, k radosti Ruska a k úlevě Německa, které svoji ekonomiku a energetickou bezpečnost odmítá spojovat s politikou vůči Rusku.

Předchozí americký prezident Donald Trump pohrozil sankcemi všem firmám, které se na plynovodu podílejí. Biden hrozbu stáhl, takže opoziční Republikáni ho nyní vykreslují jako slabého vůči Kremlu. Před volbami paradoxně vykreslovali demokraté úplně stejně Trumpa, který Putina veřejně nikdy nekritizoval.

"Biden chce zmírnit napětí ve vztazích obou zemí, ale nemyslím si, že je totéž přání Putina," prohlásil bývalý Trumpův poradce pro bezpečnostní otázky Tim Morrison.

Spíš setkání než summit

"Ani bych to nenazval summitem, opravdu jen setkáním. Nikdo nic neočekával, protože v současnosti není žádný prostor pro rusko-americkou spolupráci. Americká strana se snaží trochu srazit teplotu na teploměru v napjatých vzájemných vztazích a zároveň namalovat červenou čáru, jejíž překročení v některých věcech nebude tolerovat," uvedl pro agenturu Reuters analytik Max Bergmann z výzkumného ústavu Center for American Progress.

V Ženevě se představitelé velmocí setkali po jedenatřiceti letech. V roce 1985 se v tomto městě, ale v jiné vile, sešli poprvé tváří v tvář americký prezident Ronald Reagan a nový sovětský vůdce Michail Gorbačov. Ti se ovšem navzájem neznali, zatímco Biden a Putin se znají dobře. Biden byl osm let Obamovým viceprezidentem a s Putinem jednal kromě jiného i v Moskvě.

Ženevská schůzka mezi Reaganem a Gorbačovem sama o sobě nepřinesla nic víc než jejich první kontakt. Přispěla ale k pozdějšímu průlomu ve studené válce. Vztahy mezi Moskvou a Washingtonem se zlepšily natolik, že Reagan svůj původní slogan o "sovětské říši zla" z roku 1981 zmírnil a prohlásil, že věci se mění. Biden neoznačil Rusko za říši zla, ale nedávno prohlásil, že Vladimir Putin je zabiják. Bude časem i on tento výrok mírnit, jako tři desetiletí před ním Reagan?

Video: Biden s Putinem prozradili, o čem mluvili

Joe Biden s Vladimirem Putinem prozradili, o čem na společné schůzce v Ženevě mluvili. | Video: Reuters
 

Pokud jste v článku zaznamenali chybu nebo překlep, dejte nám, prosím, vědět prostřednictvím kontaktního formuláře. Děkujeme!

Právě se děje

před 1 hodinou

Závěť britského prince Philipa bude tajná dalších 90 let, rozhodl soud

Závěť zesnulého prince Philipa, manžela britské panovnice Alžběty II., bude zapečetěná a tajná ještě nejméně 90 let, rozhodl dnes nejvyšší soud. Důvodem je ochrana "důstojnosti a postavení" královny, píše BBC News. Již více než století je v Británii zvykem, že po smrti vysoce postaveného člena královské rodiny jsou soudy požádány, aby zapečetily jejich závěti.

Philip, známý též jako vévoda z Edinburghu, byl s královnou ženatý více než 70 let. Brali se ještě předtím, než usedla na trůn. Vévoda zemřel ve věku 99 let letos v dubnu.

"Míra publicity, kterou by zveřejnění pravděpodobně přilákalo, by byla velmi rozsáhlá a zcela v rozporu s cílem zachovat důstojnost panovníka," uvedl v dnes zveřejněném verdiktu soudce Andrew McFarlane.

Stejným způsobem zapečetěných posledních vůlí členů britské monarchie existuje zhruba 30. Ve správě je má nejdéle sloužící soudce nejvyššího soudu se specializací na rodinné právo, jímž je právě teď Andrew McFarlane, vysvětluje BBC. Nejstarší ze závětí pochází od prince Františka z Tecku, mladšího bratra královny Mary, rozené Marie z Tecku. Nejnovější je závěť královny matky z roku 2002.

Zdroj: ČTK
před 1 hodinou

Futsalisté na MS podlehli Brazílii 0:4, s favoritem drželi krok jen poločas

Čeští futsaloví reprezentanti ve druhém utkání na mistrovství světa v Litvě podlehli favorizované Brazílii 0:4. Rekordní pětinásobní šampioni vstřelili všechny branky ve druhém poločase.

Svěřenci trenéra Tomáše Neumanna nenavázali na úvodní vítězství 5:1 nad Panamou, třetí utkání ve skupině D sehrají v neděli proti Vietnamu, který má na kontě také tři body. "Kanárci" jsou po dvou kolech stoprocentní a mají jistý postup.

Čeští hráči v Klajpedě první půli drželi s Brazilci krok, i když gólmana Gerčáka dvakrát zachránila branková konstrukce. Šance si ale vytvořil i Neumannův tým, ty největší zahodili Seidler se Slováčkem.

Jihoameričané už po přestávce potvrdili roli jasného favorita. Mezi 23. a 24. minutou se dvakrát trefil Ferrao, nejlepší futsalista světa za poslední dva roky. Gerčáka poté překonali ještě kapitán Rodrigo a těsně před koncem Marlon. Češi tak s Brazílií prohráli i poosmé v historii.

Do osmifinále turnaje projdou dvě nejlepší mužstva z šesti skupin a čtyři nejlepší celky na třetích místech. Čeští futsalisté na světovém šampionátu startují počtvrté, nejlepším výsledkem Neumannova výběru je osmé místo z roku 2004.

Mistrovství světa ve futsalu v Litvě:

Skupina D:

Brazílie - Česko 4:0 (0:0)

Branky: 23. a 34. Ferrao, 26. Rodrigo, 20. Marlon.

Sestava Česka: Gerčák (Němec) - Záruba, Slováček, Koudelka, D. Drozd - Homola, Vokoun, P. Drozd, Křivánek, Rešetár, Seidler, Holý, Vnuk. Trenér: Neumann.

Panama - Vietnam 2:3 (2:2)

1. Brazílie 2 2 0 0 13:1 6
2. Česko 2 1 0 1 5:5 3
3. Vietnam 2 1 0 1 4:11 3
4. Panama 2 0 0 2 3:8 0

Skupina C:

Šalamounovy ostrovy - Portugalsko 0:7 (0:3), Thajsko - Maroko 1:1 (0:1).

1. Portugalsko 2 2 0 0 11:1 6
2. Maroko 2 1 1 0 7:1 4
3. Thajsko 2 0 1 1 2:5 1
4. Šalamounovy ostrovy 2 0 0 2 0:13 0

 

Zdroj: ČTK
před 1 hodinou

Ozonová díra je letos větší než Antarktida, výrazně se zvětšila v posledním týdnu

Ozonová díra nad jižní polokoulí je letos větší než obvykle a rozměry už přesahuje velikost Antarktidy. Uvedla to dnes evropská agentura pro sledování atmosféry Copernicus, podle níž se díra v ochranné vrstvě atmosféry výrazně zvětšila v posledním týdnu.

"Sledujeme poměrně velkou a potenciálně i hlubokou ozonovou díru," sdělil ředitel agentury Vincent-Henri Peuch. Zvětšování ozonové díry podle něj letos začalo běžně, podobně jako loni, kdy se však změnila v jednu z nejdéle trvajících za dobu měření.

Ozonová vrstva chrání Zemi před rakovinotvorným ultrafialovým zářením ze Slunce. Nad Antarktidou se vytváří každoročně. Vědci nicméně doufají, že by mohla díky omezení škodlivých látek v nadcházejících desetiletích zcela zmizet. Situace se zlepšila díky Montrealskému protokolu z roku 1987, jenž prakticky zastavil výrobu látek, které ozonu škodí.

Odborníci tvrdí, že se ozonová vrstva začíná obnovovat, ale zároveň dodávají, že bude zřejmě trvat do 60. let tohoto století, než z atmosféry zmizí škodlivé látky, podotkla agentura AP.

Zdroj: ČTK
Další zprávy