Ruský vojenský stroj a boeing dělilo od katastrofy 90 metrů

Petr Jemelka Martin Novák Petr Jemelka, Martin Novák
11. 11. 2014 12:46
Za posledních osm měsíců NATO zaznamenalo nejméně 40 provokací, převážně narušení vzdušného prostoru ruskými vojenskými letouny.
Ilustrační foto.
Ilustrační foto. | Foto: Reuters

Brusel - Rusko vrací Evropu pětadvacet let po pádu Berlínské zdi do nové studené války. Minimálně počtem vojenských letadel, která narušují vzdušný prostor okolních zemí.

Letos takových letů výrazně přibylo, v jednom případě dokonce mnoho nechybělo k velké tragédii.

Švédská vláda až nyní zveřejnila informaci o tom, že letoun společnosti SAS se 132 lidmi na palubě se málem dostal do kolize s ruským armádním strojem jihozápadně od Malmö.

Ruský letoun vletěl do oblasti takříkajíc "neohlášen". Oba stroje dělilo od sebe přibližně devadesát metrů.

"Nehodu se podařilo odvrátit pouze díky dobré viditelnosti a včasné reakci pilotů dopravního letadla," uvádí se ve zprávě analytického centra European Leadership Network (ELN).

Boeing 737 společnosti SAS, kterou provozují společně Dánsko, Švédsko a Norsko, letěl z Kodaně do Říma.

Za posledních osm měsíců Severoatlantická aliance zaznamenala nejméně 40 provokací, převážně narušení vzdušného prostoru ruskými vojenskými letouny, upozorňuje ve své analýze  European Leadership Network.

Rusové už si troufají i na Ameriku

K narušení vzdušného prostoru ruskými letadly dochází vedle Skandinávie především v Pobaltí, ale také nad Černým mořem a u hranic Spojených států, Kanady nebo Portugalska. Švédsko podezřívá Rusy z toho, že k jeho břehům nedávno vyslali ponorku.

"Jsme přesvědčeni, že téměř čtyři desítky takových incidentů svědčí o velmi nebezpečném vývoji, ne snad přímo o snaze Ruska vyprovokovat válku, ale o velmi nebezpečné hře, jež může dále vyhrotit nejhorší bezpečnostní krizi od konce studené války," píše se v analýze ELN.

Není však pravdou, že by se snad Rusko a NATO od konce studené války "neoťukávaly". Letadla obou stran pravidelně létala k hranicím vzdušného prostoru druhého tábora, aby otestovala, jak rychle přijde reakce.

Je otázkou času, kdy dojde k tragédii

Intenzita současných ruských výpadů je ale v posledních pětadvaceti letech bezprecedentní.

Rusové například simulovali útok na obydlený dánský ostrov nebo nacvičovali bombardování Spojených států a Kanady. Ta na oplátku zaměřila zbraňové systémy jedné z lodí na prolétávající ruské letadlo.

K incidentům navíc nedochází jen v oblacích. V září Rusové unesli a zadrželi příslušníka estonské zpravodajské služby. Podle Tallinnu ho Rusové chytli na estonské straně hranice.

Čím častěji k takovým incidentům dochází, tím větší je pravděpodobnost, že některý z velitelů rozpoutá ozbrojený konflikt.

"Nižší velitelé, kteří mají pod palcem ničivé zbraňové systémy, se budou dostávat do situací, v nichž se budou muset rozhodovat z vlastní iniciativy. A spíš než 'zda' je otázkou, 'kdy' dojde k chybě nebo další eskalaci napětí," řekl britskému listu The Guardian bývalý šéf NATO pro Evropu John McColl.

 

Právě se děje

před 4 minutami

Aerolinky Air France-KLM se propadly do miliardových ztrát, kvůli pokračující krizi se bojí dalšího zhoršení

Francouzsko-nizozemská letecká společnost Air France-KLM se ve třetím čtvrtletí propadla do provozní ztráty 1,05 miliardy eur (28,8 miliardy Kč) ve srovnání se ziskem 909 milionů eur ve stejném období loni. Firma v pátek také varovala před dalším zhoršením, neboť rostoucí počet případů nákazy novým koronavirem přináší v mnoha zemích další cestovní omezení.

Ztráta za uplynulé čtvrtletí ale byla nižší, než čekali analytici. Ti ji odhadovali na 1,24 miliardy eur, uvedla agentura Reuters. Výnosy klesly o 67 procent na 2,52 miliardy eur (69 miliard Kč), zatímco analytici počítali s poklesem pouze na 2,79 miliardy eur.

Zdroj: ČTK
před 9 minutami

HDP ve třetím čtvrtletí zmírnil navzdory koronaviru meziroční pokles

Česká ekonomika v letošním třetím čtvrtletí zmírnila propad. Hrubý domácí produkt klesl meziročně klesl o 5,8 procenta. Ve druhém čtvrtletí se přitom kvůli koronaviru snížil o 10,9 procenta, což byl nejhorší výsledek od vzniku samostatné České republiky. Mezičtvrtletně HDP ve 3. čtvrtletí vzrostl o 6,2 procenta. Vyplývá to z předběžného odhadu, který v pátek zveřejnil Český statistický úřad (ČSÚ).

"Meziroční vývoj ekonomiky nejvíc ovlivnil významný pokles domácí poptávky, a to jak investic, tak spotřeby domácností. Oživení zahraniční poptávky po českém zboží nedokázalo vykompenzovat pokles vývozu služeb," uvedl ředitel odboru národních účtů ČSÚ Vladimír Kermiet.

Zdroj: ČTK
před 1 hodinou

V konfliktu na východě Ukrajiny dochází k porušování příměří, dva vojáci zabiti

Situace na frontě v Donbasu na východě Ukrajiny, částečně ovládaném proruskými separatisty, se zhoršila. Během uplynulých 24 hodin separatisté pětkrát porušili příměří, dvakrát pak během pátku. Dva ukrajinští vojáci byli zabiti a další dva utrpěli zranění, hlásí ukrajinská média s odvoláním na velení ukrajinské armády. Separatisté naopak obviňují z porušování příměří ukrajinské jednotky.

"Během uplynulého dne ukrajinské jednotky zaznamenaly pět porušení příměří ze strany ozbrojených uskupení Ruské federace," uvedla armáda podle agentury Interfax-Ukrajina. "V důsledku nepřátelské palby utrpěli dva ukrajinští vojáci zranění neslučitelná se životem," dodalo armádní komuniké.

Kyjev obviňuje Rusko z vojenské podpory separatistů, což Moskva popírá. Ukrajinské úřady a média běžně označují nepřátelské vojáky za "ruské žoldnéře" a "okupanty". Konflikt si od jara 2014 vyžádal více než 13 000 mrtvých. Velké boje ustaly po uzavření mírových dohod v Minsku v únoru 2015, ale přestřelky čas od času propukají bez ohledu na nově uzavíraná příměří a v politickém urovnání konfliktu se dosud žádného průlomu nedosáhlo.

Zdroj: ČTK
před 2 hodinami

Na Novém Zélandu schválili v referendu eutanazii a odmítli rekreační marihuanu

Novozélanďané schválili v referendu legalizaci eutanazie, odmítli ale legalizovat marihuanu pro rekreační účely. Vyplývá to z předběžných výsledků, které dnes zveřejnila místní volební komise. Konečné výsledky budou k dispozici až příští týden. Podle listu The New Zealand Herald je ale možnost, že budou příznivci marihuany nakonec přece jen slavit vítězství, nepatrná.

Obyvatelé Nového Zélandu v obou referendech hlasovali 17. října, kdy se konaly i parlamentní volby. V nich zvítězila Strana práce dosavadní premiérky Jacindy Ardernové.

Podle předběžných výsledků, které dnes zveřejnila volební komise, se pro legalizaci eutanazie vyslovilo 65,2 procenta voličů. Legalizaci marihuany pro rekreační účely odmítlo 53,1 procenta hlasujících.

Nyní zbývá sečíst ještě asi 17 procent odevzdaných hlasů. Jedná se z velké části o hlasy Novozélanďanů žijících v zahraničí. Konečné výsledky obou referend by měly být k dispozici 6. listopadu.

Podle novozélandských médií je výsledek v případě hlasování o eutanazii prakticky jistý. Dodatečný téměř půlmilion hlasů by ještě mohl změnit výsledek referenda o marihuaně, šance je ale podle médií relativně nízká.

Mluvčí novozélandské premiérky k výsledkům referend uvedla, že Ardernová v obou případech hlasovala pro legalizaci. Před samotným hlasováním předsedkyně vlády odmítla říci, jak bude sama hlasovat. "Po zveřejnění konečných výsledků příští týden bude postupovat v souladu s vůlí lidu," řekla premiérčina mluvčí.

Zdroj: ČTK
Další zprávy