Ruskou armádu nesmí zastavit žádná protiraketová obrana, prohlásil Vladimir Putin

ČTK ČTK
22. 12. 2016 15:18
Prezident Putin ve čtvrtek prohlásil, že zbrojní firmy by měly "maximálně využít rostoucího zájmu o ruské zbraně, jež se osvědčily v Sýrii". Na setkání s vedením ruského ministerstva obrany také řekl, že raketová vojska musí být schopna spolehlivě prolomit veškeré existující i budoucí systémy protiraketové obrany.
Ruský prezident Vladimir Putin a ministr obrany Sergej Šojgu (vpravo).
Ruský prezident Vladimir Putin a ministr obrany Sergej Šojgu (vpravo). | Foto: Reuters

MoskvaRuská raketová vojska musí být schopna spolehlivě překonat veškeré existující i budoucí systémy protiraketové obrany. Na schůzi vedení ruského ministerstva obrany to ve čtvrtek prohlásil ruský prezident Vladimir Putin. Konstatoval, že zbrojní firmy by měly "maximálně využít rostoucího zájmu o ruské zbraně, jež se osvědčily v Sýrii".

Putin ruské generály vyzval, aby "pečlivě sledovali změny v rovnováze sil ve světě a podél ruských hranic a včas podle nich upravovali obranné plány," oznámila agentura TASS. S uspokojením konstatoval, že složky ruské jaderné triády, tedy pozemní, vzdušné a námořní jaderné síly, jsou "udržovány na patřičné úrovni". Zlepšit je ale prý potřeba nejaderný strategický arzenál.

"Pro upevnění ruské armády je ještě třeba učinit mnohé, je ale už nyní silnější než kterýkoli agresor," řekl šéf Kremlu.

Sýrie podle Putina od ruské armády dostala "citelnou podporu", která Damašku umožnila zaznamenat v boji s terorismem řadu vítězství. "Účinnost ruských zbraní v Sýrii nám otevírá nové možnosti pro rozvoj vojensko-technické spolupráce, je třeba toho maximálně využít," uvedl prezident. Pojmem vojensko-technická spolupráce ruská oficiální místa obvykle označují obchod se zbraněmi.

Ministr obrany Sergej Šojgu na schůzi oznámil, že armáda v Sýrii testovala 162 druhů stávající i modernizované výzbroje. Poznamenal nicméně, že pozastavil nákup 10 druhů ruské vojenské techniky, u nichž se na syrském bojišti projevily nedostatky.

Ruská armáda v Sýrii podle Šojgua provedla 71 tisíc leteckých úderů a zabila 35 tisíc ozbrojenců. "Operace ruského letectva odvrátila rozpad Sýrie," konstatoval ministr.

Šojgu kritizoval Severoatlantickou alianci, která podle něj neustále zvyšuje svůj bojový potenciál u ruských hranic. NATO rovněž aktivizovalo výzvědnou činnost na ruském území, upozornil ministr.

"Intenzita manévrů NATO se zdvojnásobila, většina z nich má protiruský rozměr," řekl Šojgu. Ministerstvu obrany se ale podle něj podařilo neutralizovat možnou hrozbu západních raket s plochou dráhou letu, rozmístěných podél ruských hranic.

 

Právě se děje

před 4 hodinami

FBI považuje střelbu na floridské armádní základně za teroristický čin, útočník jednal sám

Americký Federální úřad pro vyšetřování (FBI) pracuje s předpokladem, že páteční střelba na armádní základně na Floridě byla teroristickým činem. Vyšetřovatelka FBI to oznámila na tiskové konferenci. Její úřad se rovněž domnívá, že saúdskoarabský vojenský student jednal sám, když v areálu v Pensacole zabil tři lidi.

Pachatel, který se na základně účastnil výcviku, začal střílet v jedné z místních učeben. Podle agentky FBI Rachel Rojasové 21letý příslušník saúdskoarabského letectva Muhammad Šamrání použil legálně zakoupenou pistoli. Zasahovali proti němu policisté i vojáci a nakonec se jim podařilo ho zlikvidovat. Kromě tří mrtvých si útok vyžádal také osm zraněných. Motivy činu jsou zatím neznámé.

Zdroj: ČTK
Další zprávy