Putin brojil ve Vídni proti základnám v Evropě

Red Zah, Reuters, ČTK
23. 5. 2007 17:05
Ruský prezident zpochybnil motivy USA
Ruský prezident Vladimir Putin promlouvá na tiskové konferenci ve vídeňském Hofburgu
Ruský prezident Vladimir Putin promlouvá na tiskové konferenci ve vídeňském Hofburgu | Foto: Reuters

Vídeň - Ruský prezident Vladimir Putin dnes opět vyjádřil svůj zásadní nesouhlas s rozmisťováním částí americké protiraketové ochrany v zemích střední a východní Evropy.

Učinil tak na tiskové konferenci ve Vídni, kam dnes odpoledne přicestoval na oficiální návštěvu.

Putin novinářům řekl, že odmítavé stanovisko Moskvy nezměnily ani dosavadní konzultace s americkými představiteli, kteří se opakovaně pokusili Rusy do projektu zapojit. Moskvu za tím účelem navštívili ministr obrany Robert Gates i ministryně zahraničí Condoleezza Riceová

Putin: Je to škodlivá věc

"Nic nového jsme od nich neslyšeli, a tak se naše stanovisko nemění," cituje Putina agentura Reuters. "Jsme přesvědčeni, že je to naprosto škodlivá věc"

Rusko považuje americký protiraketový deštník, jehož součástí má být i předsunutý radar v České republice a základna s protiraketovými střelami v Polsku, za bezpečnostní hrozbu, která může vychýlit strategickou rovnováhu sil v Evropě.

"Co se děje v Evropě tak negativního, že je potřeba zaplavit východní Evropu novými typy zbraní?" prohlásil Putin na tiskové konferenci. "Co se stalo, že se situace v Evropě natolik zhoršila, aby vyžadovala taková opatření? Nic."

Policistů více než demonstrantů

Putina dnes v centru Vídně "přivítaly" tři ohlášené protestní demonstrace a zvýšená bezpečnostní opatření. V ulicích je zhruba 1100 policistů, včetně stovky příslušníků elitní jednotky Cobra, a stejný počet je v pohotovosti pro případ nečekaných komplikací. Mužů zákona je tak v ulicích mnohem více než demonstrantů.

Některé části města kolem sídla prezidenta a kancléře v Hofburgu byly zcela uzavřeny, z okolí Svatoštěpánského náměstí dokonce zmizely i téměř neodmyslitelné fiakry, přesto však veškerá opatření nejsou ani zdaleka tak rozsáhlá jako loni při návštěvě amerického prezidenta George Bushe.

Putinova návštěva se koná v chladné atmosféře nevydařeného summitu EU-Rusko v Samaře z minulého týdne a neuskutečněných rozhovorů s rakouskými médii, která Putin odmítl kvůli jejich údajně "nepřátelskému způsobu informování".

Rakouský tisk má respekt

Rakouský tisk dnes přesto ruského prezidenta přivítal spíše s respektem. Deník Kurier například píše, že do Vídně přijíždí sebevědomý vůdce obnovené supervelmoci, která od nikoho nic nepotřebuje.

Jak list dále uvádí, Západ potřebuje při zacházení s Ruskem spoustu pochopení a trpělivosti. Představa, že je možné vývoj v Rusku ovlivňovat zvenčí nebo mu dokonce západní demokracii vnutit, je prý iluzorní.

Ursula Plassniková v rozhovoru se svým ruským kolegou Sergejem Lavrovem naproti svatoštěpánské katedrále
Ursula Plassniková v rozhovoru se svým ruským kolegou Sergejem Lavrovem naproti svatoštěpánské katedrále | Foto: Reuters

"Rusové trvají na tom, že jsou s ohledem na svou velikost a historii něco zvláštního - země, kde se demokracie západního střihu nikdy nezabydlí. Západu se to nemusí líbit, ale měl by to vzít na vědomí," nabádá Kurier.

Kdo porušuje lidská práva?

Že se v otázkách lidských práv ale nehodlá nechat poučovat, vzkázal Putin již v předvečer návštěvy po svém ministru zahraničí Sergeji Lavrovovi.

Ten přijel do Vídně už v úterý večer a při setkání se svou rakouskou kolegyní Ursulou Plassnikovou hned přešel do protiútoku, když prohlásil, že za porušování práv ruských menšin v Estonsku a Lotyšsku by se měla stydět celá Evropská unie.

Bleskový průzkum ukázal, že Rakušané jsou v názoru na dnešní Rusko rozděleni: 41 procent v něm vidí spolehlivého partnera, zatímco 35 procent naopak hrozbu.

 

Právě se děje

před 3 hodinami

Francouzský obránce Varane odchází z Realu do Manchesteru United

Fotbalový mistr světa Raphaël Varane odchází z Realu Madrid do Manchesteru United. Podle britských médií se oba kluby dohodly na transferu, odstupné by mělo činit 50 milionů eur (zhruba 1,3 miliardy korun) a bonusy. Varane měl v Madridu smlouvu ještě na nadcházející sezonu, španělský klub původně požadoval údajně 80 milionů eur.

Osmadvacetiletý Varane přišel do Realu v roce 2011 z Lensu, nastoupil od té doby do 350 utkání a získal s "Bílým baletem" tři španělské tituly a čtyři trofeje v Lize mistrů. S francouzskou reprezentací vyhrál v roce 2018 titul mistra světa, na letošním evropském šampionátu odehrál všechny čtyři zápasy do vyřazení od Švýcarska v osmifinále. V Manchesteru je pro něj připravená pětiletá smlouva.

před 4 hodinami

Američané do konce roku ukončí bojovou misi v Iráku, působí tam přes 18 let

Americký prezident Joe Biden s iráckým premiérem Mustafou Kázimím v pondělí ve Washingtonu formálně uzavřel dohodu o ukončení americké bojové mise v Iráku do konce letošního roku, píše agentura Reuters. Děje se tak více než 18 let poté, co USA své vojáky do Iráku vyslaly.

Spojené státy mají v Iráku nyní asi 2500 příslušníků ozbrojených sil, kteří se soustředí na potírání zbytků teroristické organizace Islámský stát (IS). Už v dubnu se obě země dohodly, že USA bojové operace v Iráku ukončí a mise pak bude pokračovat jako výcviková a poradní. Tehdy ale nebyl dohodnut rozvrh stažení.

Biden se v pondělí s Kázimím setkal v Oválné pracovně Bílého domu. Šlo o jejich první osobní jednání v rámci strategického dialogu mezi USA a Irákem. Americký prezident řekl, že USA budou v Iráku nadále k dispozici a budou poskytovat výcvik i pomoc při potírání radikálů z IS. Zdůraznil však, americké síly přestanou do konce letošního roku v Iráku působit v bojových zónách.

Zdroj: ČTK
před 4 hodinami

U Libye se převrátila loď, zemřelo nejméně 57 migrantů

Na západě Libye, nedaleko od města Chums, se v neděli převrátila loď s nejméně 75 migranty na palubě. Při neštěstí jich přinejmenším 57 zahynulo a dalších 18 lidí zachránili rybáři a libyjská pobřežní hlídka, uvedla Mezinárodní organizace pro migraci (IOM). Ta již delší dobu varuje, že počet migrantů, kteří letos zahynuli při cestě přes Středozemní moře do Evropy, se výrazně zvýšil.

Podle přeživších se plavidlo muselo zastavit v moři, mělo problém s motorem. Kvůli silným vlnám a špatnému počasí se převrátilo. Podle jejich svědectví mezi je oběťmi nejméně 20 žen a dvě děti.

Podle IOM se počet migrantů, kteří zahynuli ve Středozemním moři, ve srovnání s loňským rokem více než zdvojnásobil. Vloni podle údajů IOM zahynulo ve Středozemním moři 427 osob, letos jich už nyní je přes 1100. Podle údajů Úřadu vysokého komisaře OSN pro uprchlíky letos přes Středozemní moře doplulo do států Evropské unie přes 44 000 uprchlíků. Počet se výrazně zvýšil od května, kdy se zlepšilo počasí.

Zdroj: ČTK
Další zprávy