Protesty kvůli znásilněné medičce: policie zatýkala

ČTK ČTK
23. 12. 2012 16:21
Protestujícím se nelíbí nečinnost vlády a policie proti násilí páchaném na Indkách
Ilustrační foto.
Ilustrační foto. | Foto: Reuters

Dillí - Indická vláda v neděli zakázala protesty a shromažďování více než pěti lidí v centru Dillí poblíž státních institucí.

Navzdory tomu museli policisté stejně jako v sobotu vodními děly a slzným plynem rozhánět mnohatisícový dav, který se domáhal trestu smrti pro pachatele brutálního znásilnění medičky.

V důsledku dnešních střetů demonstrantů s policií bylo podle agentury Reuters v nemocnici ošetřeno okolo tří desítek zraněných lidí včetně policistů.

Policie musela chránit před davem prezidentovu rezidenci a sídla několika ministerstev. Mezi demonstranty byli studenti a mnoho žen. Poukazují na nečinnost vlády a policie proti násilí páchaném na Indkách.

V hlavním městě více než miliardové země je podle policejních záznamů hlášeno znásilnění každých 18 hodin, což z Dillí činí v tomto ohledu nejnebezpečnější město Indie.

V neděli byly v centru preventivně uzavřeny východy z metra a některé ulice. U Indické brány v centru se ale odpoledne místního času znovu začali scházet lidé a později opět vypukly násilnosti. Úřady v reakci na to zákaz shromažďování odvolaly.

Policisté použili proti rozzuřeným demonstrantům také obušky, někteří lidé se pokoušeli prorazit policejní bariéry pomocí kamenů a ocelových tyčí. "Chceme spravedlnost," křičel dav.

Někteří účastníci demonstrace se však později začali zaměřovat na ničení aut a zapalování ohňů. "Původně poklidný protest ovládli výtržníci," řekl novinářům policejní důstojník Dharmendra Kumar.

Do napjaté atmosféry vstoupila šéfka vládního Indického národního kongresu Sonia Gándhíová. V noci na dnešek hovořila s některými z demonstrujících a dnes za nimi vyšla spolu se synem Ráhulem. "Slíbila nám, že spravedlnosti bude učiněno zadost," řekl jeden ze studentů, který s Gándhíovou hovořil.

Protestující chtějí trest smrti

Protesty vyvolal případ ze 16. prosince. Šest mužů tehdy znásilnilo v autobuse studentku medicíny. Surově zbili ji i jejího průvodce a nahé je pak pohodili u silnice. Viníci už byli zadrženi. Vláda v reakci na četné protesty v pátek oznámila, že muže čeká doživotí, mnozí demonstranti ale žádají trest smrti.

Mladá žena je hospitalizovaná na jednotce intenzivní péče a v sobotu poprvé hovořila s vyšetřovateli. List Hindustan Times dnes napsal, že řekla, že ji muži znásilnili jeden po druhém a že když ji vyhodili ven z autobusu, omdlela. Podle policie byli pachatelé opilí.

Případ nutí indickou vládu k debatě o mimořádném trestu. Nejvyšší sazbou pro pachatele znásilnění je nyní doživotí. Ministr vnitra Sušílkumár Šinde už ale hovořil o možnosti těžšího trestu v mimořádně brutálních případech.

V Indii se trest smrti vykonává jenom výjimečně, od roku 2004 byly popraveny pouze dvě osoby - muž, který znásilnil a zabil školačku, a jediný z atentátníkům, který přežil teroristické útoky v Bombaji z roku 2008.

 

Právě se děje

Další zprávy