Princ Harry bojoval s Talibanem. Vrací se domů

sim, bbc
29. 2. 2008 13:50
Jeho nasazení prozradila média
Konečně jsem mohl být vojákem, jak jsem si vždy přál.
Konečně jsem mohl být vojákem, jak jsem si vždy přál. | Foto: Reuters

Londýn - Princ Harry, který je v následnické linii na královský trůn Velké Británie třetí na řadě, byl nasazen v Afghánistánu.

Zprávu potvrdilo britské ministerstvo vnitra poté, co o tom informovala zahraniční média. Úřad v prohlášení sdělil, že s britským tiskem měl dohodu o informačním embargu, aby nebyla ohrožena bezpečnost třiadvacetiletého prince.

Dnes se Londýn rozhodl z bezpečnostních důvodu prince z Afghánistánu odvolat. Britové nepochybují o tom, že Taliban by napřel obrovské usilí k tomu, aby prince připravil o život.

"Tato dohoda samozřejmě zveřejněním v zahraničním tisku přestala platit. Velmi nás mrzí, že to vybublalo ven," řekl náčelník generálního štábu sir Richard Dannatt.

Princ sloužil v Afghánistánu od prosince - v provincii Helmand strávil deset týdnů. Novinářům se svěřil, že mu kolegové v oddílu přezdívali "Náš magnet na střely." A dodal: "Konečně jsem dostal šanci být normálním vojákem, jak jsem vždycky chtěl."

Britský premiér Gordon Brown uvedl pro BBC, že měl zprávy, že princ Harry byl exemplárním vojákem. "Celá Británie může být hrdá na službu, kterou odvádí," řekl.

Z informací armády vyplývá, že Harry sloužil jako taktik vzdušných sil - měl na starosti povolání letectva na podporu pozemních složek. Účastnil se však i misí pěších patrol.

V rozhovoru poskytnutém v Afghánistánu hovořil Harry o tom, jak se cítil jako bojovník proti Talibanu. "Projednou je opravdu skvělé být za obyčejného pěšáka - tedy tak obyčejného, jak jen to lze... Čtyři dny jsem se nesprchoval, oblečení si nemohl vyprat třeba týden... Jsem si vědom toho, že můj obličej je známý po celém světě a co z toho vyplývá - ale naštěstí tady není moc obyvatelstva. Operovali jsme v takové zemi nikoho."

Doplnil, že je velmi pyšný, že mohl být nasazen za svou zemi a po boku svých přátel-vojáků. O to se ostatně pokoušel už před rokem, kdy usiloval dostat se na misi do Íráku. Tehdy ovšem okamžitě reagovaly teroristické skupiny, které zveřejnily prohlášení, že se britský následník číslo tři pro ně stává terčem číslo jedna.

Dále čtěte:

 

Právě se děje

před 21 minutami

Rusko má u Ukrajiny přes 150 tisíc vojáků, hrozí další eskalace, řekl Borrell

Rusko rozmístilo na Krymu a u hranic Ukrajiny bezprecedentní počet více než 150 000 vojáků, kvůli čemuž hrozí konflikt mezi oběma zeměmi další eskalací. Po pondělní videokonferenci ministrů zahraničí Evropské unie s jejich ukrajinským kolegou Dmytrem Kulebou to řekl šéf unijní diplomacie Josep Borrell. Ministři Moskvu vyzvali k odvolání vojáků a snížení napětí na Ukrajině, na sankcích navrhovaných částí zemí se však neshodli.

"Riziko další eskalace je evidentní," prohlásil Borrell, podle něhož se ministři jednomyslně postavili za Ukrajinu a ocenili její dosud zdrženlivý přístup a snahu vyhnout se otevřenému střetu s Ruskem.

Kuleba po jednání uvedl, že spojencům z EU předložil podrobný plán, jak odradit Moskvu od dalšího vyhrocení situace. "Klíčovým prvkem je příprava nové série sektorových sankcí. Ty individuální již nestačí," napsal ukrajinský ministr na twitteru.

Zdroj: ČTK
Další zprávy