Uneseme prince Harryho, hlásí iráčtí povstalci

rak, The Observer
22. 4. 2007 17:34
Královně ho vrátíme, ale bez uší, varoval předák
Princ Harry do Iráku chce. Tamní ozbrojenci se ho po příjezdu chystají unést.
Princ Harry do Iráku chce. Tamní ozbrojenci se ho po příjezdu chystají unést. | Foto: Reuters

Londýn/Bagdád - V pořadí třetího následníka královskéhho trůnu čeká služba v Iráku až příští měsíc, už teď je ale považován za velmi cenný terč.

Podle listu The Observer umisťují polovojenské povstalecké skupiny své informátory uvnitř britských základen.

Cílem radikálů je dvaadvacetiletého Harryho unést a vyjednat tak propuštění některých vězňů a stažení britských jednotek.

"Čekáme na příjezd toho mladého, pěkného a rozmazleného prince se zatajeným dechem," řekl Observeru Abú Zaíd, velitel brigády Malika íbn Al Aštára z nechvalně známé milice Mahdího armáda. "Očekáváme, že vyleze na otevřené bojiště."

Povstalci: ostřelovači už studují jeho fotografie

Britské ministersvo obrany o výhrůžkách ví, zakázat členovi královské rodiny přesun do Iráku přesto nezvažuje.

PŘEČTĚTE SI ZDE: Potvrzeno, princ Harry míří do Iráku

"Pojede a my očekáváme, že (povstalci) ho budou považovat za velmi cenný skalp," stálo v oficiálním vyjádření ministerstva. Jako velitel čtyř průzkumných vozidel bude princ Harry šest měsíců působit v jihoirácké provincii Majsan.

Splyne člen královské rodiny s ostatními, více než 7 tisíci britskými vojáky? Podle iráckých radikálů nikoliv.
Splyne člen královské rodiny s ostatními, více než 7 tisíci britskými vojáky? Podle iráckých radikálů nikoliv. | Foto: Reuters

Nejmenovaný důstojník, který v Basře odsloužil tři podobné cykly, nicméně listu The Observer potvrdil, že Harryho příjezd vyvolává "znepokojení na velitelských postech". Harryho popsal jako "matku všech terčů".

"Budeme k němu laskaví. Královně ho vrátíme, ale bez uší," varoval Abú Zaíd z šíítské Mahdího armády. Nejen jeho ostřelovači teď studují Harryho fotografie. Hon na prince plánují i znepřátelené sunitské skupiny.

"Plány na únos už jsou zpracované. Jakmile sem přijede, závod o zajmutí této trofeje začne," popsal listu The Observer přípravy sunnitských ozbrojenců jeden z jejich velitelů.

 

Právě se děje

Další zprávy