Půjde princ Harry bojovat do Iráku? Británie váhá

Michal Pavec
26. 4. 2007 16:56
Pokud mu armáda misi zakáže, odejde z jejích služeb

Londýn - Princ Harry se mise do Iráku  možná nedočká. Ministerstvo obrany poprvé oficiálně připustilo, že váhá, zda vnukovi královny Alžběty riskantní akci povolí. Princ kvůli tomu údajně zvažuje odchod z armády.

"Umístění prince Harryho do Iráku je - jak pořád opakujeme - předmětem úvah. Je ale stále naším záměrem vyslat ho do Iráku jako velitele jednotky," uvedla mluvčí britského ministerstva obrany. Už minulý týden se ovšem v médiích objevily kuloární informace o tom, že někteří vysocí vojenští představitelé jsou Harryho misí znepokojeni.

A důstojníci britské armády v současné době skutečně celý záměr vyhodnocují. Důvodů, proč dvaadvacetiletého podporučíka elitního pluku Blues and Royals do vojenské akce nevyslat, je více. Násilí v Iráku se stupňuje a tento měsíc tam přišlo o život hned 11 příslušníků britské armády. Princ Harry se navíc stane žádaným cílem iráckých povstalců.

Vrátíme vám ho bez uší, slibují povstalci

Britský list Observer přinesl minulý týden informace o tom, že plány na dopadení člena královské rodiny už osnovají sunnitští i šíitští ozbrojenci. "Jakmile sem přijede, závod o zajmutí této trofeje začne," sdělil listu jeden ze sunnitských velitelů.

V Iráku není bezpečno pro žádného vojáka. Pro tak prominentní terč, jako je princ Harry, to platí dvojnásob.
V Iráku není bezpečno pro žádného vojáka. Pro tak prominentní terč, jako je princ Harry, to platí dvojnásob. | Foto: Aktuálně.cz

"Budeme k němu laskaví. Královně ho vrátíme, ale bez uší," vzkázal do Spojeného království zase Abú Zaíd, šéf jedné z brigád známé šíitské milice Mahdího armáda.

Ve zvýšeném ohrožení se tak ocitne i zbytek dvanáctičlenné průzkumné jednotky, které má Harry velet. Média připomínají událost, při níž minulý týden zahynuli dva britští vojáci sloužící ve stejném typu útvaru jako princ. Velitel skupiny a jeden z jeho podřízených nepřežili bombový útok, když s obrněným vozidlem chránili vojenský konvoj v jihoirácké provincii Majsán.

Hlavní slovo při rozhodování o dalším Harryho působení bude mít vrchní velitel královské armády generál Richard Dannatt, který už dříve cestu prince, proslulého alkoholovými eskapádami, do Iráku schválil. Harry měl odjet příští měsíc a svou šestiměsíční službu vykonávat v neklidné provincii Basra.

Když nepojede, odejde z armády

Třetímu z následníků britského trůnu se nový vývoj událostí nelíbí. Podle zdrojů z jeho mateřské jednotky princ dokonce uvažuje o odchodu z armády, pokud mu její představitelé misi neumožní. "Kvůli tomu do armády přišel. Pokud ho tam nepustí, odejde," potvrdil jeden z Harryho kolegů pro deník Independent.

Nejmenovaný zdroj také naznačil, že muži z útvaru za Harrym stojí a byli by zklamaní, kdyby nemohl jet. "Jeho skupina nebude chránit jen jeho, ale všechny muže. Je stejně důležitý jako ten nejmladší kluk z jednotky."

Pokud armáda prince do Iráku nepošle, opustí její řady
Pokud armáda prince do Iráku nepošle, opustí její řady | Foto: Reuters

Absolvent prestižní vojenské akademie v Sandhurstu se může stát prvním členem britské královské rodiny, který se za poslední čtvrtstoletí ocitne v přední linii. Otevřených bojů se naposledy zúčastnil Harryho strýc princ Andrew jako pilot bitevního vrtulníku ve válce o Falklandy.

"Nechci sedět doma na zadku"

Mladý princ si zejména kvůli divokým večírkům vysloužil nálepku černé ovce rodiny. Teď chce dát najevo, že pověst rozmazleného floutka už je minulostí. "Není možné, abych vychodil Sandhurst a pak seděl doma na zadku, když moji chlapci bojují za svou zemi," prohlásil Harry v interview ke svým jedenadvacátým narozeninám.

O příslušníkovi elitního pluku Blues and Royals se v minulosti lichotivě vyjadřoval i premiér Tony Blair. "Je to odvážný a rozhodný mladý muž s mimořádným charakterem."

Komentovat současné pochybnosti o vyslání prince do občanskou válkou zmítané země ale ministerský předseda odmítl. "Je to záležitost armádních složek," uvedl stručně pro BBC.    
         

 

Právě se děje

před 25 minutami

Polská vláda chce zabránit Facebooku a Twitteru v mazání obsahu a uživatelských účtů

Polské ministerstvo spravedlnosti v pátek oznámilo, že připravuje nový zákon, který by měl omezit moc sociálních sítí jako jsou Facebook a Twitter mazat obsah příspěvků a zavírat účty. Podle chystaného zákona by tak směly činit jen v případě, že by obsah porušoval polské zákony, upozornila agentura AFP. Experti podle opozičního tisku mají pochyby, zda by nový polský zákon mohl být něčím více než jen politickým gestem.

Chystaný zákon o svobodě slova na internetu počítá podle listu Gazeta Wyborcza se vznikem rady, která by mohla nařídit sociálním médiím obnovit odstraněný obsah, pokud je v souladu s polskými zákony. Mohla by také udělovat pokuty sahající od 50 000 po 50 milionů zlotých (asi od 288 000 po 288 milionů Kč), uvedl před novináři ministr spravedlnosti Zbigniew Ziobro. Pět členů rady by volili poslanci třípětinovou většinou na šest let.

Zdroj: ČTK
Aktualizováno před 44 minutami

Ruská diplomacie odsoudila poničení památníku rudoarmějců v Ostravě

Zatím neznámý pachatel či pachatelé poškodili památník padlých rudoarmějců v Ostravě-Zábřehu. Polili jej hořlavinou a zapálili. Incident vyšetřuje ostravská policie. Řekla to v pátek její mluvčí Eva Michalíková. Mluvčí ruského ministerstva zahraničí Marija Zacharovová událost odsoudila. Rusko podle ní očekává, že české úřady přijmou opatření, aby podobným incidentům zabránily, informovala agentura TASS. České ministerstvo zahraničí uvedlo, že památník už byl uveden do původního stavu. Česko podle resortu veškeré akty vandalismu spáchané vůči památníkům padlých odsuzuje.

Michalíková řekla, že policie se poničením památníku v Ostravě-Zábřehu zabývá od konce minulého týdne. Kamenný památník, který se nachází nedaleko Rudné ulice, poškodil kouř.

"Důrazně odsuzujeme nehorázné vandalské činy spáchané 5. ledna na předměstí českého města Ostravy v případě památníku rudoarmějců, kteří osvobodili tento region v dubnu 1945," řekla před novináři Zacharovová.

"Česká republika si váží obětí všech vojáků, kteří se podíleli na osvobozování Československa od nacistické okupace, a veškeré akty vandalismu spáchané vůči památníkům padlých rozhodně odsuzuje. To se v plné míře týká i incidentu v Ostravě-Zábřehu z 5. ledna 2021. Věříme, že celý případ bude příslušnými orgány řádně vyšetřen," sdělilo české ministerstvo zahraničí. Rychlé uvedení památníku do původního stavu podle resortu dokazuje, že česká strana přistupuje zodpovědně k plnění závazků vyplývajících z dohody mezi vládami České republiky a Ruské federace o vzájemném udržování válečných hrobů.

Zdroj: ČTK
Další zprávy