Potvrzeno: princ Harry míří do Iráku

Red Zah, ČTK
22. 2. 2007 13:28
Londýn - Potenciální následník trůnu bude se svou průzkumnou jednotkou sloužit šest měsíců v nebezpečné zóně. Jaké úkoly jej tam čekají, se neví.
Princ Harry před necelým rokem absolvoval vojenskou akademii. Teď jej čeká křest ohněm.
Princ Harry před necelým rokem absolvoval vojenskou akademii. Teď jej čeká křest ohněm. | Foto: Reuters

To, že princ Harry, který je třetí v pořadí na trůn britské monarchie, skutečně odjede do Iráku, jak už o víkendu napsal britský list Daily Mirror, dnes v parlamentu oznámil ministr obrany Des Browne.

Do neklidné zóny bude vyslán v rámci pravidelné rotace britských sil v provincii Basra na jihu Iráku. Informace přitom přichází pouhý den poté, co premiér Tony Blair parlamentu oznámil, že v nejbližší době stáhne z této oblasti na 1600 britských vojáků a zahájí tak postupné stahování britských sil.

Prominentní terč

Dvaadvacetiletý Harry, jenž jako důstojník používá příjmení Wales, velí v pluku královské gardy Blues and Royals průzkumné jednotce 11 mužů a čtyř lehkých tanků Scimitar.

Tony Blair včera v parlamentu oznámil, že Británie zůstane v Iráku vojensky přítomna i v příštím roce
Tony Blair včera v parlamentu oznámil, že Británie zůstane v Iráku vojensky přítomna i v příštím roce | Foto: Ludvík Hradilek, Aktuálně.cz

Smyslem této jednotky v pravidelné válce by byl bojový průzkum za liniemi nepřítele. V Iráku však nelze bojové úkoly Harryho jednotky dopředu odhadnout.

Do Iráku pojede mladý princ navzdory tomu, že bude nepochybně prominentním terčem pro případné teroristické útoky nebo pokusy o únos. V Británii se dokonce vedla debata o tom, zda pro své podřízené nebude z tohoto pohledu spíše ohrožením než přínosem.

Sám Harry nicméně trval na tom, že k němu budou nadřízení přistupovat jako ke každému jinému vojákovi.

Rodinná tradice

Mladší syn prvního následníka trůnu prince Charlese a zesnulé princezny Diany absolvoval důstojnickou akademii v Sandhurstu na jihu Anglie loni v dubnu. Vojenským výcvikem následoval tradicii mužských členů královské rodiny.

Princ Harry se narodil 15. září 1984, tedy tři roky po svatbě jeho rodičů - Diany Spencerové a prince Charlese
Princ Harry se narodil 15. září 1984, tedy tři roky po svatbě jeho rodičů - Diany Spencerové a prince Charlese | Foto: Aktuálně.cz

Po svém strýci Andrewovi je prvním členem královské rodiny, který bude nasazen do válečných operací. Andrew bojoval jako pilot vrtulníku ve válce o Falklandy před 25 lety.

Královnin manžel Philip sloužil před svatbou za druhé světové války v Královském námořnictvu. Vojenský výcvik prodělal i
Harryho otec Charles a starší bratr, princ William.

 

Právě se děje

před 1 hodinou

V Praze Kbelích dnes večer přistál první ze dvou nových letounů CASA pro českou armádu. Modernizovaný model doplní nynější flotilu čtyř letounů

Zdroj: ČTK
Další zprávy