Při záplavách v Bavorsku přišli o život čtyři lidé. Vydatné deště sužují i Rakousko a Francii

ČTK ČTK
Aktualizováno 2. 6. 2016 8:25
Při povodních v jihovýchodním Bavorsku zahynuli čtyři lidé. Potápěči ve středu večer nalezli těla tří obětí v zaplaveném domě v obci Simbach am Inn nedaleko rakouské hranice. Později pak byla v potoku v obci Julbach nalezena mrtvá žena. Po jedné osobě německé úřady stále pátrají. Jihovýchodní část Bavorska po vydatných deštích zasáhla voda z řeky Inn a jejích přítoků. Kromě Bavorska a Rakouska zkomplikovaly vydatné deště situaci také ve francouzské metropoli.
Ilustrační foto
Ilustrační foto | Foto: Reuters

Mnichov/Paříž - Čtyři mrtvé si vyžádaly záplavy, které v jihovýchodním Bavorsku způsobily vydatné deště. Jednu osobu německé úřady pohřešují. Tisíce lidí musely noc na čtvrtek strávit bez elektřiny, další byli nuceni kvůli množství vody přenocovat mimo své domovy, omezena je železniční doprava, píše server deníku Süddeutsche Zeitung. I během čtvrtku očekávají meteorologové zejména v okolí Pasova vydatné srážky.

Těla tří obětí nalezli záchranáři ve středu večer v zatopeném domě v obci Simbach am Inn, později pak byla v potoce v obci Julbach nalezena mrtvá žena. Nyní úřady pohřešují jednu osobu. Původní zprávy, že už policie v obci Zeilarn našla její tělo, se nepotvrdily.

Kvůli záplavám zasahovali v postižené oblasti na jihovýchodě Bavorska po celou noc záchranáři, nezřídka i s nasazením vrtulníků. V obci Triftern, která leží asi 40 kilometrů jihozápadně od Pasova, muselo noc ve škole přečkat 16 dětí se dvěma učiteli, kterým už se nepodařilo dostat domů.

Voda ale trápí i další části Německa. Podle agentury DPA vyhlásily úřady stav nebezpečí v okrese Wesel v Severním Porýní-Vestfálsku, kde je ohrožena stabilita jedné hráze. Tu se pomocníci snaží upevnit pytli s pískem.

Řadu domů v Dolním Bavorsku obklopila voda a jejich obyvatele zachraňovaly vrtulníky. Na silnici první třídy vedoucí podél rakouské hranice museli podle záchranářů dokonce řidiči kamionů kvůli rozvodněné řece vylézt na korby svých vozů. Inn zcela zaplavil i most vedoucí z Německa do rakouského Braunau. V Simbachu museli kvůli záplavám evakuovat bývalou tělocvičnu, kde pobývali žadatelé o azyl.

V obci Triftern, která leží asi 40 kilometrů jihozápadně od Pasova, se situace v podvečer mírně zklidnila. Zaplavený ale zůstává celý střed města. Zhruba 250 žáků místní školy, které voda odpoledne uvěznila uvnitř budovy, se už dostalo domů. Původně se zdálo, že budou muset ve škole přenocovat.

Nedaleko obce Regen, která leží asi 20 kilometrů od české Železné Rudy, překvapila velká voda školáky z Augsburku, kteří se vydali na vodácký výlet. Zvýšená hladina je uvěznila na ostrově, odkud je dostali až hasiči.

Deště sužují i Rakousko a Francii

Vydatné srážky způsobily škody také v přilehlé rakouské spolkové zemi Horní Rakousy. Voda zatopila především sklepy domů a některé ulice. Meteorologové předpovídají vydatné deště v oblasti i ve čtvrtek. Rozvodnit se mohou ale spíše menší říčky, Dunaj by se měl udržet ve svém korytě.

Vydatné deště zkomplikovaly situaci také ve francouzské metropoli. Plavby výletních lodí po Seině byly zrušeny a záchranáři evakuovali obyvatele hausbótů v celém okolí Paříže. Uzavřena byla řada nábřežních ulic.

V posledních dvou dnech provedli záchranáři kvůli vydatnému dešti po celé Francii zhruba 8000 zásahů, uvedl dnes ministr vnitra Bernard Cazeneuve. Také ve Francii meteorologové předpovídají déšť i ve čtvrtek. Seina by měla v Paříži kulminovat nejdříve v pátek.

 

Právě se děje

Další zprávy