Při sebevražedných útocích v Nigérii zemřelo nejméně 28 lidí

Zahraničí Zahraničí
24. 2. 2015 18:10
K explozi, za kterou stál sebevražedný útočník, došlo v severovýchodní části země.
Ilustrační foto.
Ilustrační foto. | Foto: Reuters

Abuja - Nejméně 28 lidí v úterý přišlo o život při sebevražedných atentátech na severu Nigérie. S odvoláním na místní zdroje o tom informovala agentura Reuters. Na jihovýchodě Nigeru u hranic s Nigérií pak bomba nastražená údajně islamisty z hnutí Boko Haram zabila dva místní vojáky, zatímco ve střední části Nigérie v noci na úterý neznámí ozbrojenci unesli americkou humanitární pracovnici.

První útok, který si vyžádal přinejmenším 18 obětí, se stal na autobusové zastávce na okraji města Potiskum. Když do autobusu nastoupili všichni čekající pasažéři, odpálil se v něm sebevražedný atentátník.

Druhý výbuch otřásl autobusovým nádražím ve městě Kano, metropoli stejnojmenného státu, která leží necelých 300 kilometrů západně od místa prvního útoku. Sebevražednému atentátu tam podlehlo nejméně deset lidí.

Potiskum i Kano leží v severovýchodní Nigérii, tedy v oblasti, kde působí islámští radikálové ze skupiny Boko Haram.

Nigerijští islamisté stojí pravděpodobně také za explozí, která zabila ve městě Bosso v oblasti Diffa na jihovýchodě Nigeru dva místní vojáky. Niger se stal cílem útoků poté, co oznámil účast v mezinárodní misi proti nigerijským radikálům, které se zúčastní kromě něj a Nigérie také Čad, Kamerun a Benin.

Americkou humanitární pracovnici a misionářku ve věku kolem 70 let unesli ozbrojenci ve státě Kogi, který leží asi 150 kilometrů jižně od metropole Abuje. Únosy západních občanů jsou ve střední a jižní části Nigérie poměrně časté, kriminální skupiny většinou po obdržení výkupného rukojmí propustí. Také únos Američanky má podle místních úřadů s největší pravděpodobností kriminální pozadí a nestojí za ním radikálové z Boko Haram.

Islamistické milice Boko Haram mají na svědomí životy tisíců lidí a ohrožují nejenom Nigerijce, ale také obyvatele sousedních zemí. Nigérie kvůli intenzivnímu boji proti této skupině odložila na konec března volby plánované původně na únor.

 

Právě se děje

před 1 hodinou

Boeing kvůli počasí opět odložil zkušební let letounu 777X

Americká strojírenská společnost Boeing v pátek stejně jako ve čtvrtek odložila zkušební let svého širokotrupého letounu 777X kvůli špatnému počasí. Oznámila to firma. Dodala, že se o let znovu pokusí v sobotu v 19:00 SEČ.

Zkušební let stroje 777X se měl původně uskutečnit již loni v létě, Boeing ho ale odložil a zdůvodnil to problémy s křídly, softwarem a dodávkami motorů firmy General Electric.

Zdroj: ČTK
Aktualizováno před 2 hodinami

Kvůli silným bouřím a záplavám na Madagaskaru zemřelo 21 lidí

Silné bouře, které postihly severozápad Madagaskaru, si od neděle vyžádaly 21 mrtvých. Dalších 20 lidí se pohřešuje, uvedly dnes madagaskarské úřady. Prudký déšť, který na ostrově způsobil záplavy a sesuvy půdy, zasáhl téměř 90 000 lidí. Část země má narušenou infrastrukturu a hrozí nedostatek jídla, píše AFP.

Rozvodněná řeka například v městečku Mitsinjo smetla 24 lidí, z nich čtyři byli nalezeni mrtví, zbývajících 18 se pohřešuje. Ve 120 kilometrů vzdálené vesnici Tsaramandroso přišli o život rovněž čtyři lidé. Dalších devět lidí zemřelo ve městě Maevatanana, většina z nich v těžební oblasti.

Deště také poničily části dvou hlavních silnic, které spojují severozápad země se zbytkem ostrova, a odřízly tak několik vesnic. Voda na jednom místě odnesla zhruba 700 metrů dlouhý úsek silnice.

Zdroj: ČTK
před 4 hodinami

Představitelé EU i britský premiér Johnson podepsali brexitovou dohodu

Představitelé Evropské unie a Spojeného království dnes splnili jeden z posledních formálních požadavků před odchodem Británie z EU: Brusel i Londýn podepsali brexitovou "rozvodovou" dohodu, která by po ratifikaci Evropským parlamentem měla za týden ukončit spojení Spojeného království s unijní "sedmadvacítkou", informovala agentura AFP.

Dohodu nejprve za EU podepsala předsedkyně Evropské komise Ursula von der Leyenová a předseda Evropské rady Charles Michel. Následně byl dokument odeslán do Londýna, kde jej podpisem stvrdil britský premiér Boris Johnson.

Europarlament bude o ratifikaci dohody hlasovat 29. ledna. Opustit EU by Británie měla po 47 letech členství o půlnoci 31. ledna.

Zdroj: ČTK
Další zprávy