Při sebevražedných útocích v Nigérii zemřelo nejméně 28 lidí

Zahraničí Zahraničí
24. 2. 2015 18:10
K explozi, za kterou stál sebevražedný útočník, došlo v severovýchodní části země.
Ilustrační foto.
Ilustrační foto. | Foto: Reuters

Abuja - Nejméně 28 lidí v úterý přišlo o život při sebevražedných atentátech na severu Nigérie. S odvoláním na místní zdroje o tom informovala agentura Reuters. Na jihovýchodě Nigeru u hranic s Nigérií pak bomba nastražená údajně islamisty z hnutí Boko Haram zabila dva místní vojáky, zatímco ve střední části Nigérie v noci na úterý neznámí ozbrojenci unesli americkou humanitární pracovnici.

První útok, který si vyžádal přinejmenším 18 obětí, se stal na autobusové zastávce na okraji města Potiskum. Když do autobusu nastoupili všichni čekající pasažéři, odpálil se v něm sebevražedný atentátník.

Druhý výbuch otřásl autobusovým nádražím ve městě Kano, metropoli stejnojmenného státu, která leží necelých 300 kilometrů západně od místa prvního útoku. Sebevražednému atentátu tam podlehlo nejméně deset lidí.

Potiskum i Kano leží v severovýchodní Nigérii, tedy v oblasti, kde působí islámští radikálové ze skupiny Boko Haram.

Nigerijští islamisté stojí pravděpodobně také za explozí, která zabila ve městě Bosso v oblasti Diffa na jihovýchodě Nigeru dva místní vojáky. Niger se stal cílem útoků poté, co oznámil účast v mezinárodní misi proti nigerijským radikálům, které se zúčastní kromě něj a Nigérie také Čad, Kamerun a Benin.

Americkou humanitární pracovnici a misionářku ve věku kolem 70 let unesli ozbrojenci ve státě Kogi, který leží asi 150 kilometrů jižně od metropole Abuje. Únosy západních občanů jsou ve střední a jižní části Nigérie poměrně časté, kriminální skupiny většinou po obdržení výkupného rukojmí propustí. Také únos Američanky má podle místních úřadů s největší pravděpodobností kriminální pozadí a nestojí za ním radikálové z Boko Haram.

Islamistické milice Boko Haram mají na svědomí životy tisíců lidí a ohrožují nejenom Nigerijce, ale také obyvatele sousedních zemí. Nigérie kvůli intenzivnímu boji proti této skupině odložila na konec března volby plánované původně na únor.

 

Právě se děje

Další zprávy