Nigérie zaútočila na islamisty a dobyla zpět město Baga

ČTK ČTK
21. 2. 2015 20:08
Nigerijská armáda zahájila útok na Bagu během dne s podporou letectva. K večeru město plně převzala pod kontrolu.
Nigerijští vojáci, ilustrační foto.
Nigerijští vojáci, ilustrační foto. | Foto: Reuters

Abuja/Niamey - Nigerijská armáda dobyla v rámci nynější rozsáhlé ofenzivy proti islamistickým milicím Boko Haram významné město Baga na severovýchodní hranici země u Čadského jezera. Oznámili to dnes zástupci nigerijských ozbrojených sil.

Bojovalo se dnes i na nigerské straně jezera, kde síly tamní vlády vytlačily islamisty z ostrova Karamga. Při této operaci zahynulo 23 lidí, sdělila nigerská armáda.

Nigerijská armáda zahájila útok na Bagu během dne s podporou letectva. K večeru město plně převzala pod kontrolu, řekl podle agentury Reuters mluvčí ministerstva obrany generálmajor Christ Olukolade. Dodal, že "velký počet teroristů se utopil v Čadském jezeře".

Baga je na hranicích s Čadem, Nigerem a Kamerunem a fungovala donedávna jako ústředí mnohonárodních sil zahrnujících vojáky ze čtyř zemí. Pro Nigérii je její dobytí významným vítězstvím v tažení proti Boko Haram v řadě částí země.

V pátek ozbrojenci z Boko Haram zaútočili na ostrov Karamga, což vyvolalo těžké boje na nigerské straně. Nigerské síly uvedly, že ozbrojence dnes armáda z ostrova vypudila. Zahynulo při tom sedm nigerských vojáků, jeden civilista a 15 členů Boko Haram.

V rámci operace, jejímž cílem je znovu získat kontrolu nad 11 městy a vesnicemi, nigerijská armáda od začátku týdne zabila více než 300 bojovníků Boko Haram. Po uplynulém roce, kdy milice Boko Haram zabíraly rozsáhlá území severní Nigérie, zabily tisíce lidí a stovky dalších unesly, se v posledním měsíci islamisté ocitli v defenzivě. Do boje proti Boko Haram se zapojilo několik zemí v oblasti poté, co radikálové začali útočit i za hranicemi Nigérie.

 

Právě se děje

Další zprávy