Prezidentem Zimbabwe se po Mugabem stane Emerson Mnangagwa. V pátek složí přísahu

Zahraničí Zahraničí
22. 11. 2017 10:45
Bývalý viceprezident Zimbabwe Emerson Mnangagwa bude po úterní rezignaci diktátora Roberta Mugabeho v pátek jmenován prezidentem tohoto afrického státu. Informovala o tom agentura Reuters s odvoláním na místní média. Mnangagwa po odvolání z viceprezidentského postu před dvěma týdny odjel ze země, ve středu odpoledne se do Zimbabwe vrátí. Krizi v zemi vyvolal Mugabe, když Mnangagwu odvolal za projevy neloajality. Podle Mugabeho kritiků tím ale pouze připravoval cestu pro nástup manželky Grace na své místo. Armádě se ale tento krok znelíbil, proto převzala kontrolu nad zemí a přiměla Mugabeho k odchodu z politiky.
Emerson Mnangagwa.
Emerson Mnangagwa. | Foto: Reuters
 

Právě se děje

před 11 minutami

ČSÚ: Důvěra v ekonomiku po prosincovém růstu v lednu opět klesla

Důvěra v českou ekonomiku po prosincovém růstu v lednu opět klesla. Souhrnný indikátor důvěry se snížil proti prosinci o 1,3 bodu na 87,3 bodu. Klesla důvěra u podnikatelů, ještě výrazněji se snížila u spotřebitelů. Vyplývá to z údajů, které v pondělí zveřejnil Český statistický úřad.

"Začátek roku se nesl ve znamení poklesu důvěry ve všech sledovaných odvětvích ekonomiky. Podnikatelé napříč odvětvími negativně hodnotí svoji ekonomickou situaci nebo stávající poptávku," uvedl vedoucí oddělení konjunkturálních průzkumů ČSÚ Jiří Obst. "Již tak velké obavy spotřebitelů ze zvýšení nezaměstnanosti dále rostly, ruku v ruce s obavami ze zhoršení celkové ekonomické situace," dodal.

Indikátor důvěry podnikatelů se proti prosinci snížil o 0,7 bodu na 87,1 bodu, u spotřebitelů klesl o 3,5 bodu na 88,5 bodu. Údaje za prosinec se změnily spolu s tím, jak ČSÚ v lednu čísla pravidelně přepočítává.

Zdroj: ČTK
Další zprávy